Do biura i nie tylko

Drukarki laserowe: Do biura i nie tylko

Mimo iż drukarki laserowe kosztują więcej od atramentowych, chętnie są kupowane jako dodatek do domowych i biurowych zestawów komputerowych. W zadaniach wymagających dużej wydajności sprawdzają się one lepiej od „plujek”. Oprócz bardzo dobrej jakości wydruków dodatkowym atutem jest niski koszt eksploatacji oraz możliwość pracy w środowisku sieciowym (o ile jest zamontowany odpowiedni moduł). Takimi zaletami wyróżnia się sześć opisanych poniżej monochromatycznych drukarek laserowych firm Brother, Hewlett- -Packard i Lexmark.

Urządzenia różnią się między sobą możliwościami, funkcjonalnością i jakością druku. Najciekawiej prezentuje się drukarka LaserJet 3150

firmy Hewlett-Packard. Model wyposażony został w moduły umożliwiające skanowanie pojedynczych kartek w 256 odcieniach szarości, wysyłanie i odbieranie faksów oraz sporządzanie kserokopii dokumentów. Największe możliwości rozbudowy ma Optra M410. Po zainstalowaniu wewnętrznego serwera druku, zgodnego ze standardem Fast Ethernet, oraz dysku twardego do buforowania zadań urządzenie staje się prawdziwym „kombajnem” do pracy w sieci. Niewiele mniejsze możliwości ma drukarka Brother HL-1270N. W porównaniu z Optrą nie można w niej jedynie zamontować dysku twardego.

Jakość odwzorowania kolorów w odcieniach szarości na wydrukach zależy głównie od rozdzielczości poszczególnych urządzeń. Pod tym względem najlepiej sprawuje się Optra M410, pracująca z rzeczywistą rozdzielczością 600×600 dpi. Korzystając z udostępnianej przez nią opcji Image Quality, można zwiększyć dokładność do 1200 dpi, a wtedy uzyskane wydruki są zbliżone jakością do zdjęć czarno-białych. Przy drukowaniu dokumentów w rozdzielczości 300×300 dpi przydatna może się okazać funkcja PQET (Print Quality Enhancement Technology), poprawiająca jakość drukowanych krawędzi na grafikach.

Wśród testowanych modeli najefektywniej pracowała drukarka HL-1270N. Z wydrukowaniem trzech kopii czterostronicowego dokumentu, przygotowanego w MS Word 97, produkt firmy Brother poradził sobie w 71 sekund. Najgorzej radził sobie model LaserJet 3150, któremu przetworzenie tego samego pliku zabrało dwukrotnie więcej czasu. Inaczej rzecz miała się podczas drukowania zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Tutaj najszybsza była drukarka HP LaserJet 3150 – materiał opuścił drukarkę po 42 sekundach. To samo zadanie najdłużej realizowała HL-1030. W jej przypadku na wydruk trzeba było czekać aż 53 sekundy.

W obu kategoriach, POWER i ECONO, jedne z najwyższych not uzyskały produkty firmy Brother – HL-1270N, HL-1250 i HL-1240 znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Top 10 POWER. Pod względem możliwości model HL-1270N minimalnie wyprzedził Optrę M410. Obydwa urządzenia dzięki wysokiej wydajności, dobrej jakości wydruków i możliwości pracy w sieci doskonale nadają się do pracy w małych i średnich biurach, w których istnieją niewielkie sieci komputerowe.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News