E-mail dla każdego

Poczta elektroniczna jest, obok WWW i FTP, jedną z najważniejszych usług internetowych. Obecność adresu e-mail na wizytówce stała się dla wielu ludzi niemal punktem honoru. Serwery oferujące bezpłatne konta przeżywają prawdziwe oblężenie.

Znaczna większość tworzonych obecnie sieci osiedlowych (patrz: CHIP 2/2000, s. 186) dysponuje (lub będzie dysponować) podłączeniem do Internetu. Najłatwiej wykorzystać w tym celu zwykły modem i po prostu współdzielić połączenie. Jednak coraz częściej użytkownicy małych sieci decydują się na wykupienie stałego dostępu do Sieci (przy 10-15 użytkownikach koszty nie są już zbyt duże). W obydwu przypadkach, a nawet wówczas, gdy sieć nie ma wyjścia na „świat”, trzeba zapewnić użytkownikom możliwość wysyłania i odbierania poczty.

Ze względu na bardzo wysoką cenę oprogramowania systemów Novell NetWare (ponad 10 tys. złotych za licencję dla 10 użytkowników) serwery małych sieci akademickich, firmowych czy osiedlowych pracują zwykle pod kontrolą Windows NT OEM (ok. 3200 PLN dla 10 stanowisk) lub Linuksa.

Przesłanie wiadomości e-mail poprzedzone jest wymianą szeregu standardowych komunikatów między serwerem a programem pocztowym.

Jako podstawowy mankament tej wersji „okienek” w roli serwera internetowego dla niewielkiej sieci często wymieniany jest brak pełnowartościowego serwera pocztowego. Rzeczywiście, w pakiecie dystrybucyjnym NT (również w edycji Server) próżno by szukać odpowiedniego programu. Trzeba zainstalować Option Packa, by mieć dostęp do serwera SMTP, a tym samym możliwość wysyłania poczty. W dalszym ciągu nie ma jednak serwera POP3, co uniemożliwia założenie skrzynek pocztowych. Dopiero instalacja komunikacyjnego kombajnu –

Microsoft Exchange’a — pozwala na uruchomienie prawdziwego serwera pocztowego przy wykorzystaniu oprogramowania Microsoftu. Jednak dla zastosowania w niewielkiej sieci osiedlowej lub firmowej Exchange ma kilka zasadniczych wad: słono kosztuje, ma spore wymagania sprzętowe oraz oferuje ogromną liczbę funkcji, które w kilkuosobowej firmie lub małej sieci są po prostu zbędne.

Sytuacja ta spowodowała, że powstało mnóstwo serwerów pocztowych, przeznaczonych dla Windows NT, napisanych przez firmy trzecie. Różnią się one funkcjonalnością i przeznaczone są do odmiennych zastosowań (do obsługi firmowej poczty lub np. systemu pocztowego u dostawcy Internetu), mają jednak wspólną z Exchangem wadę – musimy za nie płacić. Licencja dla kilkunastu użytkowników kosztuje co prawda wielokrotnie mniej niż w przypadku Exchange’a, więc dla firmy nie powinien być to zbyt wielki wydatek. Jednak dla użytkowników osiedlowej sieci wysupłanie kilkudziesięciu bądź nawet kilkuset dolarów może być już sporym problemem.

W nieco lepszej sytuacji będą użytkownicy sieci osiedlowych, wykorzystujących Linuksa w roli serwera. Odpowiednie narzędzia dostępne są w systemie i – co najważniejsze – nie trzeba za nie płacić. Dzięki dużej elastyczności można wykorzystać ten system w roli serwera poczty zarówno w sieci lokalnej, podłączonej do Internetu przez modem, jak i dysponującej stałym łączem. Postaramy się przedstawić rozwiązania dla wszystkich wymienionych typów sieci. Pliki konfiguracyjne oraz ustawienia dotyczą dystrybucji Debian 2.1r2 Slink. Na CHIP-CD znajduje się zbiór (w formatach DOC i HTML) opisujący konfigurację serwera pocztowego dla systemu Red Hat.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu: #
Pytania techniczne: #
Zagadnienia związane z serwerami poczty:
#
#
#
#
#
#.mta
#
Internet
Instalacja modemu w systemie Linux
http://www.jtz.org.pl/Html/PPP-HOWTO.pl.html
http://www.jtz.org.pl/Html/mini/Diald.pl.html
http://www.jtz.org.pl/Html/Serial-HOWTO.pl.html
Dokumentacja programu Sendmail
Najczęściej zadawane pytania:http://www.sendmail.org/faq/
Kompilacja Sendmaila:http://www.sendmail.org/compiling.html
Informacje o konfiguracji programu m4:http://www.sendmail.org/m4/readme.html
Porady dla użytkowników Sendmaila:http://www.sendmail.org/tips/
Książki opisujące program Sendmail:
http://www.ora.com/catalog/sendmail2/
http://www.ora.com/catalog/sendmailqr/

IMS
Strona Paula Sica:http://www1.sica.com/ims/index.htm
EMWAC:http://www.emwac.ed.ac.uk/html/internet_toolchest/ims/ims.htm
Na płycie CHIP-CD w dziale Internet | Serwery pocztyelektronicznej znajdują się pliki konfiguracyjne, potrzebne do konfiguracji serwera pocztowego, zbiory opisujące różnice w konfiguracji poczty w przypadku dystrubucji Red Hat oraz programy Sendmail 8.10, IMS 0.8 i MDeamon 3.0.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News