Internetowy palmtop

Wiele firm produkujących notebooki stara się zmniejszyć ich wymiary do minimum. Z drugiej strony funkcjonalność palmtopów ustawicznie wzrasta. Produktem łączącym w sobie cechy zarówno notebooka, jak i palmtopa jest netBook firmy Psion o rozmiarach zbliżonych do klasycznych notebooków.

Pracą urządzenia steruje procesor Intel SA-1100 Strong-ARM 190 MHz. Dzięki dużej klawiaturze i wygodnemu układowi 58 klawiszy da się swobodnie pisać dwoma rękami, jednak osobom przyzwyczajonym do klawiatur PC może przeszkadzać brak wydzielonej części numerycznej. Niezły komfort pracy zapewnia dotykowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny o wymiarach 159×122 mm. Opcje multimedialne ograniczono do nagrywania i odtwarzania dźwięku z 12-bitową rozdzielczością (wbudowane głośniki i mikrofon), co wystarcza do większości zastosowań.

Możliwości rozbudowy palmtopa przedstawiają się naprawdę imponująco. Po zainstalowaniu w gnieździe PC Card karty sieciowej bądź modemu V.90, ISDN lub GSM można korzystać z usług internetowych. Wbudowany port podczerwieni umożliwia komunikację z telefonami GSM i drukarkami. Pamięć netBooka daje się rozszerzyć do 64 MB za pomocą karty CompactFlash lub mikro dysku (MicroDrive) firmy IBM. Palmtopa można podłączyć do zasilacza sieciowego lub zasilać akumulatorem litowo-jonowym, który naładowany do pełna wystarcza na osiem i pół godziny nieprzerwanej pracy.

ModelnetBook
Funkcjonalność83,0
Mobilność31,0
Możliwości (POWER)196,4
Możliwości/cena (ECONO)118,6

Aplikacje, takie jak notatnik menedżerski, edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy szkicownik, działają pod kontrolą systemu operacyjnego EPOC 32 (istnieje możliwość aktualizacji). Niestety, netBook nie obsługuje polskich znaków diakrytycznych. W pamięci palmtopa zainstalowano też implementację Wirtualnej Maszyny Javy firmy Sun Microsystems (wersja 1.1.4 Enterprise). Dzięki temu daje się uruchamiać aplikacje napisane w Javie. Programiści mogą skorzystać też ze środowiska programowego C++ SDK i języka OPL. W skład pakietu oprogramowania wchodzą też aplikacje umożliwiające korzystanie z usług internetowych – poczty elektronicznej i WWW – oraz programy służące do wysyłania faksów i SMS-ów.

Wymiana danych z komputerem stacjonarnym i tworzenie kopii zapasowych dokumentów umieszczonych w pamięci palmtopa odbywają się przez port RS 232. Transmisją plików steruje oprogramowanie PSIWin 2.3, które konwertuje je “w locie” do formatów akceptowanych przez popularne programy działające w środowisku Windows. Dane mogą być synchronizowane z popularnymi pakietami działającymi na komputerach klasy PC, m.in. Microsoft Office, Lotus SmartSuite i Outlook.

Możliwość tworzenia i wdrażania własnego oprogramowania działającego na netBooku może zostać wykorzystana w przedsiębiorstwach ubezpieczeniowych, brokerskich, gabinetach lekarskich. Edycja dokumentów w postaci elektronicznej może całkowicie wyeliminować proces wypełniania sterty zbędnych papierków, które i tak są potem “wklepywane” do komputera.

netBook
Procesor: Intel SA-1100 StrongARM 190 MHz
System op.: Symbian EPOC 32 ER5
Pamięć: 32 MB DRAM
Wyświetlacz: dotykowy LCD, 640×480, 256 kolorów
Złącza: port RS 232 (115,2 kbps), IrDA (115,2 kbps)
Zasilanie: zewnętrzny zasilacz, akumulator litowo-jonowy, bateria CR2032
Waga: 1150 g (z akumulatorem)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 5525 zł
+ duży wyświetlacz
+ wygodna klawiatura
+ duża pojemność pamięci ROM i RAM
+ system wielozadaniowy
– brak polskojęzycznej dokumentacji i obsługi polskich znaków diakrytycznych
Producent: Psion, Wielka Brytania, http://www.psion.com/
Dostarczył: Centrum Informatyki Energetyki, Warszawa, tel.: (0-22) 821 32 62, faks: 821 32 63
e-mail: [email protected], http://www.cie.com.pl/
Więcej:bezcatnews