Myszka ze sprzężeniem

Logitech WingMan Force Feedback Mouse: Myszka ze sprzężeniem

Technologia Force Feedback (FF), która ma za zadanie uczynić doznania użytkownika podczas gry bardziej realnymi, pojawiła się najpierw w konstrukcjach joysticków i kierownic. Teraz przyszedł czas na „skaczące gryzonie”. Firma Logitech jako pierwsza na świecie skonstruowała myszkę dla graczy z systemem FF. Logitech WingMan Force Feedback Mouse jest rozbudowaną wersją myszki Gaming Mouse (CHIP 12/99, s. 94) z tzw. mechanizmem sprzężenia zwrotnego. Force Feedback sprawia, że użytkownik śledzący akcję na ekranie monitora może także odczuć jej przebieg na własnej skórze (oczywiście nikt do nas nie będzie strzelał z prawdziwej broni). Myszka przyczepiona „na sztywno” do plastikowej podkładki drży i „podskakuje” pod ręką, podobnie jak dzieje się to w przypadku joysticków i kierownic z systemem FF. Oprogramowanie sterujące na bieżąco analizuje środowisko, w którym toczy się akcja gry, oraz podaje odpowiednie sygnały na siłowniki i przekładnie wprawiające korpus myszki w ruch.

Wysokiej klasy serwomechanizmy gwarantują szybką reakcję na zdarzenie bez jakichkolwiek opóźnień. Przykładowo, strzały z broni powodują szarpnięcia, bliskie wybuchy – niekontrolowane pociągnięcia w różnych kierunkach. W oprogramowaniu (Logitech WingMan 3.3) zdefiniowano gotowe ustawienia dla kilkunastu popularnych gier, można też zaprogramować własne parametry.

System Force Feedback wykorzystywany jest nie tylko w grach. Logitech opracował nową technologię o nazwie Feel the Web, dzięki której użytkownik, żeglując po Sieci, może „odczuwać” kształty powierzchni obiektów graficznych publikowanych na stronach WWW (oczywiście do tego celu potrzebna jest myszka WingMan Force Feedback Mouse).

Urządzenie ma też niewielką wadę. W trakcie pracy w systemie Windows – w trybie „okienkowym” – podczas przemieszczania kursora pomiędzy aktywnym „oknem” a brzegiem ekranu zdarzało się, iż drążek podtrzymujący myszkę osiągnął maksymalne wychylenie. W tym czasie kursor znajdował się jeszcze daleko od krawędzi obrazu. Wskaźnik docierał do zamierzonego celu „drobnymi kroczkami” dopiero po upływie kilku sekund.

W pakiecie razem z myszką dostarczane są trzy pełne wersje gier Heavy Gear II, Gruntz v1.1 i Tycon II Railroad, sterowniki oraz programy demonstracyjne, pokazujące zalety i możliwości systemu Force Feedback.

Cena urządzenia może okazać się zbyt wysoka dla wielu entuzjastów gier. Joysticki czy kierownice z systemem FF kosztują mniej więcej tyle samo, a w trakcie wirtualnych wyścigów samochodowych czy symulacji lotu są o wiele wygodniejsze w użyciu.

WingMan Force Feedback Mouse
Złącze: USB
Liczba przycisków:
Wymiary: b.d.
Gwarancja: 1 rok
Cena: 450 zł
+ technologia Force Feedback
+ estetyczny wygląd
+ rozbudowane oprogramowanie
– rzadko występujące błędy w pozycjonowaniu
– wysoka cena
Producent: Logitech, Szwajcaria
http://www.logitech.com/
Dostarczył: Megabajt, Warszawa, tel.: (0-22) 633 11 99, faks: 633 93 95
e-mail: [email protected], http://www.megabajt.com.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News