Nowe oblicze gryzonia

A4Tech iUSB Mouse, A4Tech Wireless 2-Wheel Mouse, Logitech Cordless Wheel SE: Nowe oblicze gryzonia

Ostatnio bardzo popularne stały się bezprzewodowe urządzenia peryferyjne. Ich cechą charakterystyczną jest brak kabla łączącego z komputerem, dzięki czemu można zmniejszyć plątaninę przewodów nad i pod biurkiem. Firmą przodującą w wytwarzaniu tego typu akcesoriów komputerowych jest Logitech.

Bezprzewodowa mysz Cordless Mouse tojeden z jej nowych produktów. Nadajnik fal radiowych wbudowany w urządzenie i odbiornik podłączany do portu PS/2 nie muszą „się widzieć”. Ten ostatni może być zasłonięty książkami lub innymi przedmiotami, a mimo to myszka będzie działać. Według danych producenta maksymalna odległość między „gryzoniem” i odbiornikiem nie może być większa niż dwa metry.

W przedniej części obudowy myszki zamontowano trzy przyciski, w tym jeden z kółkiem umożliwiającym pionowe przewijanie ekranu. Z urządzenia mogą bez problemów korzystać osoby leworęczne. Warte uwagi są rozbudowane funkcje sterownika, m.in. możliwość zmiany szybkości i przyśpieszenia przesuwania kursora czy przypisania różnych opcji klawiszom (blisko 100 możliwości).

Model Cordless Mouse iUSB Mouse Wireless 2-Wheel Mouse
Funkcje, dodatki 45,0 12,0 38,0
Jakość wykonania 67,0 64,0 54,0
Możliwości (POWER) 144,2 106,7 117,3
Możliwości/cena (ECONO) 101,6 102,7 102,7

Bezprzewodowa myszka Wireless 2-Wheel Mouse znajduje się w ofercie tajwańskiej firmy A4Tech. Urządzenie do transmisji danych wykorzystuje fale podczerwone. W tym przypadku pomiędzy „gryzoniem” a odbiornikiem nie mogą znajdować się żadne przeszkody – promie- niowanie podczerwone nie przenika przez przedmioty. Źródłem energii dla myszki są popularne „paluszki” – baterie typu AA (R6). Wireless 2-Wheel Mouse wyposażono w trzy przyciski i dwa kółka służące do przewijania ekranu w pionie i poziomie. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie przydatna przy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi i dużymi dokumentami, które nie miesz czą się na ekranie. Za pomocą oprogramowania sterującego można płynnie regulować prędkość przewijania ekranu. Niestety, program ten nie ma tak rozbudowanych funkcji jak aplikacja Logitecha. Obydwie myszki działają również pod kontrolą standardowych sterowników, znajdujących się w systemie Windows 9x.

A4Tech iUSB Mouse to jednoprzyciskowa mysz z interfejsem USB. Brak drugiego klawisza, jej kolorystyka oraz nazwa (iUSB) wskazują, iż jest ona przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników komputerów typu iMac. Zgodność z plug and play gwarantuje szybką instalację urządzenia, niezależnie od platformy zarówno sprzętowej, jak i systemowej. Jednakże brak dedykowanych sterowników oraz drugiego przycisku (nie wspominając o kółku) czyni ją mało użyteczną podczas pracy z aplikacjami w Windows.

Cordless Wheel SE
Złącze: PS/2
Liczba przycisków/kółek: 3/1
Wymiary [mm]: 123×63×35
Ciężar [g]: 138
Gwarancja: 5 lat
Cena: 240 zł
+ ergonomiczny kształt
+ odbiornik może być umiejscowiony w dowolnym miejscu
+ rozbudowane funkcje sterownika
+ monitorowanie stanu baterii zasilających
– wysoka cena
Producent: Logitech, USA http://www.logitech.com/
Dostarczył: Tornado 2000, Warszawa, tel.: (0-22) 851 24 01, faks: 851 24 07
e-mail: [email protected], http://www.tornado.com.pl/

iUSB Mouse
Złącze: USB
Liczba przycisków/kółek: 1/0
Wymiary [mm]: 115×64×32
Ciężar [g]: 93
Gwarancja: 1 rok
Cena: 50 zł
+ estetyczny wygląd
– tylko jeden przycisk

Wireless 2-Wheel Mouse
Złącze: PS/2
Liczba przycisków/kółek: 3/2
Wymiary [mm]: 117×64×40
Ciężar [g]: 106
Gwarancja: 1 rok
Cena: 80 zł
+ dwa kółka służące do pionowego i poziomego przewijania ekranu
+ ergonomiczny kształt
Producent: A4Tech, Tajwan http://www.a4tech.com.tw/
Dostarczył: Megabajt, Warszawa, tel.: (0-22) 633 11 99, faks: 633 93 95
e-mail: [email protected], http://www.megabajt.waw.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News