Siła za darmo

PowerDesk 4.0: Siła za darmo

W roku 1999 firma Ontrack, znany producent m.in. oprogramowania do odzyskiwania danych, przejęła spółkę Mijenix, wytwórcę cieszącego się dobrą marką menedżera plików PowerDesk. Dla fanów tego programu było to wydarzenie pomyślne. Niedługo potem ukazała się bowiem czwarta wersja PowerDeska oraz – co znacznie ważniejsze – jego edycja bezpłatna. Wersja darmowa jest co prawda pozbawiona wsparcia technicznego ze strony producenta, nie ma jednak żadnych ograniczeń funkcjonalnych. Brak w niej ponadto dodatkowych narzędzi, w które obfituje wersja Pro kosztująca 20 dolarów.

PowerDesk pozwala na zmianę układu paneli wyświetlających zawartość katalogów – nawet na taki, znany jeszcze z Windows 3.1x.

Po pierwszym uruchomieniu PowerDeska uwagę zwraca interfejs podobny do Eksploratora Windows. Bardzo łatwo można go udoskonalić, wyświetlając drugi panel z drzewem katalogów i ich zawartością obok lub poniżej pierwszego. Dostosowywanie interfejsu można kontynuować, zalecając np. zastosowanie skrótów klawiaturowych znanych z Norton Commandera lub Xtree Golda. PowerDesk ma wbudowaną wygodną funkcję podgląd plików. Jej okno również można umieścić w dogodnym dla nas miejscu.

Aplikacja w pełni obsługuje pliki archiwów w formacie ZIP. Pozwala także na podgląd zawartości i rozpakowanie m.in. zbiorów ARJ, CAB, GZ, TAR oraz RAR, traktując je wszystkie jak katalogi. Ze względu na możliwość współpracy z programem Quick View (wbudowanym w Windows) lub Quick View Plus (patrz: CHIP nr 5/2000, s. 134) zdolności PowerDeska jako „podglądacza” plików dadzą się łatwo powiększyć.

I tak niemałą wartość funkcjonalną omawianego menedżera plików zwiększa rozbudowane narzędzie o nazwie File Finder (służące do wyszukiwania plików) oraz dodatek Dialog Helper. Do każdego okna dialogowego Otwórz i Zapisz jako… dowolnego programu pracującego w środowisku Windows dodaje on malutkie ikonki, po kliknięciu których rozwijają się menu zawierające listy ostatnio otwieranych plików oraz odwiedzanych katalogów. Ułatwia to nawigację po zasobach dysku. PowerDesk to aplikacja, którą można polecić każdemu.

Wymagania: PC 486, 32 MB RAM, Windows 9x/NT/2000, ok. 20 MB na dysku
+ wbudowany podgląd plików
+ dodatkowe narzędzia: Dialog Helper, File Finder
+ duże możliwości zmian interfejsu
Producent: Ontrack, USA http://www.ontrack.com/
Rejestracja: freeware
PowerDesk 4.0 znajduje się w dziale Software |
Nowe produkty

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News