Druga zmiana

Znany z Windows edytor tekstu Notatnik jest jednym z najprostszych narzędzi tego typu. Nie oznacza to, że jest całkowicie bezużyteczny. Wręcz przeciwnie, znakomicie nadaje się do edycji prostych plików tekstowych czy zbiorów konfiguracyjnych. Ma on jednak spore wady, przede wszystkim skromne możliwości pracy z tekstem (brak funkcji Wyszukaj i zamień, jednopoziomowe Cofnij) oraz ograniczenie dotyczące […]

Znany z Windows edytor tekstu Notatnik jest jednym z najprostszych narzędzi tego typu. Nie oznacza to, że jest całkowicie bezużyteczny. Wręcz przeciwnie, znakomicie nadaje się do edycji prostych plików tekstowych czy zbiorów konfiguracyjnych. Ma on jednak spore wady, przede wszystkim skromne możliwości pracy z tekstem (brak funkcji Wyszukaj i zamień, jednopoziomowe Cofnij) oraz ograniczenie dotyczące maksymalnego rozmiaru otwieranego zbioru.

Nic więc dziwnego, że od samego początku istnienia Notatnika zaczęły powstawać jego zamienniki, mające większe możliwości i oferujące bardziej przyjazny interfejs użytkownika. Jednym z nich jest ThoBi-Edit 1.5.4. Mimo niewielkich rozmiarów oferuje on dużo więcej funkcji niż Notatnik, w tym także ułatwienia dla twórców stron internetowych.

ThoBi-Edit pozwala na tworzenie zakładek umożliwiających łatwe przechodzenie do wybranych części dokumentu.

Na edytorze Thomasa Biela swoje piętno odcisnął Internet. Pierwszą tego oznaką jest wymaganie posiadania przez użytkownika Internet Explorera w wersji co najmniej 4.0. Bez niego nie wyświetlą się paski narzędzi. Drugą „internetową” cechą jest poszerzenie menu o opcje związane z tworzeniem stron WWW.

Edytor dysponuje paletą narzędzi, pozwalającą wstawiać do dokumentu najczęściej używane konstrukcje czy polecenia HTML-a. Opisywane narzędzie współpracuje także z Tidy – programem do porządkowania kodu HTML (patrz: strona 22). Chcąc obejrzeć efekty naszej pracy, musimy wybierać z menu opcję, która uruchomi przeglądarkę skojarzoną z dokumentami HTML.

Bardzo użyteczną funkcją programu jest możliwość tworzenia makr, które pozwalają na automatyzację najczęściej realizowanych czynności. Obsługa tej opcji jest prosta: wystarczy wybrać z paska narzędzi ikonę nagrywania, wykonać czynności, które mają zostać zarejestrowane, a potem nacisnąć przycisk Stop. ThoBi-Edit umożliwia też robienie zakładek pozwalających na szybkie przechodzenie do ważnych części edytowanego dokumentu.

ThoBi-Edit to użyteczne narzędzie, stanowiące doskonałą alternatywę dla systemowego Notatnika. Nie można go jednak traktować jako pełnoprawny edytor HTML. Jego możliwości w tym względzie odbiegają od funkcji oferowanych przez klasyczne narzędzia tego typu: HomeSite’a czy Pajączka.

ThoBi-Edit 1.5.4
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, Windows 9x/NT/2000, ok. 1 MB na dysku, Internet Explorer 4.0 lub nowszy
+ rejestracja makr
+ pomoc w tworzeniu dokumentów HTML
– brak możliwości edycji wielu dokumentów jednocześnie
Producent: Thomas Biel, Niemcy; http://www.fh-karlsruhe.de/~bith0016/
Rejestracja: freeware
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się pełna wersja programu ThoBi-Edit 1.5.4
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.