Internetowe jabłko

Świat przenośnych komputerów jest zdominowany, przynajmniej na polskim rynku, przez konstrukcje zgodne ze standardem PC. Nie oznacza to jednak, że nie ma dostępnych innych rozwiązań. Alternatywą dla mobilnych pecetów jest produkt firmy Apple - iBook . Najnowsze "jabłuszka" są wzorowane na innej linii komputerów Apple - iMacach. W półprzeźroczystej, kolorowej obudowie iBooka znajduje się wydajny […]

Świat przenośnych komputerów jest zdominowany, przynajmniej na polskim rynku, przez konstrukcje zgodne ze standardem PC. Nie oznacza to jednak, że nie ma dostępnych innych rozwiązań. Alternatywą dla mobilnych pecetów jest produkt firmy Apple – iBook .

Najnowsze „jabłuszka” są wzorowane na innej linii komputerów Apple – iMacach. W półprzeźroczystej, kolorowej obudowie iBooka znajduje się wydajny procesor PowerPC G3 taktowany zegarem 300 MHz. Urządzenie jest wyposażone w dysk twardy o pojemności 6 GB i 64 MB pamięci SDRAM. Przewidziano oczywiście możliwość rozbudowy RAM-u maksymalnie do 320 MB za pomocą modułów SO-DIMM. W przypadku iBooka, podobnie jak w iMacu, zrezygnowano ze stacji dyskietek, a jedynym wymiennym nośnikiem pamięci masowej, jaki można stosować, jest płyta CD. Wbudowana w iBooka karta sieciowa 10/100Base-T Ethernet i modem 56K V.90 umożliwiają wymianę danych oraz zapewniają łączność z Internetem. Za wyświetlanie grafiki odpowiada kolorowy 12,1-calowy wyświetlacz TFT i, co ciekawe, znany z pecetowych notebooków układ ATI RAGE Mobility.

W „jabłuszku” zamontowano także kartę dźwiękową i mały głośnik, jednak jakość dźwięku wydobywającego się z niego pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście iBook ma wyjście audio, do którego można podłączyć zewnętrzne głośniki lub słuchawki.

Według producenta zainstalowane w urządzeniu w pełni naładowane litowo-jonowe akumulatory są w stanie zasilać komputer maksymalnie przez sześć godzin. Przeprowadzone testy pokazały, że jest nieco inaczej. Po około czterech godzinach pracy iBook automatycznie przechodził w tryb hibernacji, zapisując stan urządzenia na dysku twardym.

Poza parametrami technicznymi bardzo duży wpływ na funkcjonalność notebooka ma oprogramowanie. W iBooku zainstalowano intuicyjny w obsłudze system MacOS 8.6. Komputer wyposażono dodatkowo w bogaty zestaw oprogramowania, za pomocą którego można połączyć się z Internetem i korzystać z usług sieciowych. Na uwagę zasługuje wielofunkcyjna aplikacja AppleWorks, zawierająca edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, bazę danych i program graficzny.

Cena produktu Apple’a jest dość wysoka. Biorąc jednak pod uwagę bogate oprogramowanie dołączone do iBooka, jego zakup staje się bardzo ekonomiczny. Podobny zestaw aplikacji do peceta (kilka tysięcy złotych) podnosi rzeczywiste koszty kupna notebooka klasy PC do znacznie wyższego poziomu niż w przypadku nabycia iBooka.

iBook
Procesor: PowerPC G3 300 MHz
Cache: 512 KB
Pamięć: 64 MB
Pamięć masowa: HDD 6 GB, czytnik CD-ROM 24×
Wyświetlacz: TFT 12,1″, 800×600
Karta graficzna: chipset ATI RAGE Mobility 4 MB SDRAM
Bateria: Li-Ion
Złącza: USB, RJ-45 (karta sieciowa), RJ-11 (modem), audio (liniowe)
System operacyjny: MacOS 8.6
Gwarancja: 1 rok
Cena: 8900 zł
+ wydajny procesor
+ bogaty zestaw oprogramowania
– duże wymiary geometryczne
Producent: Apple, USA, http://www.apple.com/
Dostarczył: SAD, Warszawa, tel.: (0-22) 825 70 99, faks: 825 79 56
e-mail: [email protected], http://www.apple.com.pl/
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.