Lek na dysleksję

Druga wersja pakietu Dyslektyk (patrz: CHIP 4/99, s. 148) działa pod kontrolą Windows. Było to właściwe posunięcie: dodano pomoc kontekstową, znikły potencjalne problemy z instalacją i ergonomiczną częstotliwością odświeżania obrazu, które stanowiły główne zastrzeżenie wobec poprzedniej wersji. Debiut w nowym systemie nie odbył się jednak bez zgrzytów. Boczne krawędzie niektórych okien interfejsu wystają poza ekran. […]

Druga wersja pakietu Dyslektyk (patrz: CHIP 4/99, s. 148) działa pod kontrolą Windows. Było to właściwe posunięcie: dodano pomoc kontekstową, znikły potencjalne problemy z instalacją i ergonomiczną częstotliwością odświeżania obrazu, które stanowiły główne zastrzeżenie wobec poprzedniej wersji. Debiut w nowym systemie nie odbył się jednak bez zgrzytów. Boczne krawędzie niektórych okien interfejsu wystają poza ekran. Szybkością działania program instalacyjny pobił z pewnością rekord świata, choć gorzej wypada pod względem funkcjonalności: nie pojawia się nowa pozycja w menu Start ani skrót na pulpicie, pozwalający uruchomić aplikację. Próba „odpalenia” przez zainstalowany na dysku lub znajdujący się na płycie CD plik dys2.exe kończy się komunikatem o braku odpowiedniego wpisu w Rejestrze. Aplikacja daje się natomiast bez problemu wystartować za pośrednictwem pliku setup.exe. Utrudnieniem w ćwiczeniach wykonywanych na czas jest pewna bezwładność myszy – kursor porusza się jeszcze przez ułamek sekundy po zatrzymaniu „gryzonia”.

W nagrodę za znajomość ortografii można poćwiczyć układanie puzzli.

W stosunku do poprzedniej edycji program wzbogacono o pięć nowych rodzajów ćwiczeń oraz obszerny materiał dźwiękowy. Umieszczenie na płycie ponad trzech i pół tysiąca czytanych przez lektora słów pozwoliło zaimplementować w aplikacji dyktando z prawdziwego zdarzenia. Ponadto dodano grę typu tetris ze spadających zbitek liter, połączenie testu na „trudne” słowa z puzzlem oraz porównywanie sekwencji dźwięków. Można określać profile dla wielu użytkowników, indywidualnie dobierając stopień trudności i zakres materiału, analizować postępy i porównywać rekordy. Nowe ćwiczenia są trudniejsze niż znane z poprzedniej wersji, które też do łatwych nie należały. Wartość i funkcjonalność Dyslektyka zwiększyła się w tak dużym stopniu, że użytkownicy pierwszej edycji powinni rozważyć uaktualnienie.

Dyslektyk 2
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 90, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 6x, Windows 9x, ok. 2 MB na dysku
+ brak znanych z poprzedniej wersji problemów z instalacją i ergonomią
+ znacznie zwiększona ilość i różnorodność ćwiczeń
– niekompletność programu instalacyjnego
– nie dopracowany interfejs
Producent: BPP, Warszawa, http://www.bpp.com.pl/
Dystrybutor: MarkSoft, Warszawa, tel.: (0-22) 663 93 90, faks: 663 92 98
e-mail: [email protected], http://www.marksoft.com.pl/
Cena: 60 zł
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.