Najlepsze na rynku

Top 10 zawiera zestawienia najlepszego sprzętu dostępnego na polskim rynku. Ranking został przygotowany w celu wyłonienia produktów o największej wydajności lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w Top 10 pojawiają się nowe urządzenia, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów. Od kilkunastu miesięcy między firmami Intel i AMD toczy się walka […]

Top 10 zawiera zestawienia najlepszego sprzętu dostępnego na polskim rynku. Ranking został przygotowany w celu wyłonienia produktów o największej wydajności lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w Top 10 pojawiają się nowe urządzenia, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów.

Od kilkunastu miesięcy między firmami Intel i AMD toczy się walka o to, kto wyprodukuje najszybszy i najbardziej wydajny procesor. AMD pierwsza wprowadziła do sprzedaży CPU taktowany zegarem 1000 MHz. Intel też nie zasypia gruszek w popiele – w sklepach można kupić kości 800, 850 i 866 MHz, a wkrótce mają pojawić się egzemplarze pracujące z częstotliwością 933 MHz. Duże nadzieje pokładane są też w nowej serii procesorów Celeron FC-PGA (od 533 do 667 MHz) wykonanych w technologii 0,18 mikrona.

Do gry wkracza też tajwańska firma VIA, która kilkanaście dni temu wprowadziła do sprzedaży układ Cyrix III w obudowie Socket 370, znany też pod kodową nazwą Joshua. Nowe modele PR433, PR466, PR500 i PR533 (PR – Pentium Rating) będą mogły pracować z magistralą FSB 66, 100 i 133 MHz. Cyriksy III najprawdopodobniej będą tańsze o około 15-20% od Celeronów.

Już wkrótce osoby planujące zakup komputera klasy low-end będą miały nie lada orzech do zgryzienia. Do wyboru będą aż cztery zestawy PC – z rodzinami procesorów Celeron PPGA i FC-PGA, AMD K6-2 oraz Cyrix III.

Procesory

Pierwszą dziesiątkę najszybszych procesorów otwiera Athlon 1000 MHz, charakteryzujący się wydajnością lepszą o około 25% od Athlona taktowanego zegarem 750 MHz i prawie 35% od Intela Pentium III 800 MHz Ciekawie prezentuje się ranking procesorów o najlepszym współczynniku możliwości do ceny. Na pierwszym miejscu znalazł się AMD K6-2/450. Również kości z rodziny Athlon, wyróżniające się bardzo dobrą wydajnością, znalazły się w pierwszej dziesiątce kategorii ECONO. Obniżka ceny Celerona 600 może spowodować przesunięcie procesora na wyższą pozycję w rankingu.

Już wkrótce w zestawieniu pojawią się następne modele Celeronów wykonanych w technologii FC-PGA, taktowane zegarem 533, 566 i 667 MHz.

Aparaty cyfrowe

W ciągu ostatniego miesiąca w rankingu najlepszych cyfrowych aparatów fotograficznych nastąpiły duże zmiany. W zestawieniu pojawiło się aż pięć nowych urządzeń. Uwagę warto zwrócić na bardzo dobry model Casio QV- -8000SX, charakteryzujący się możliwościami niespotykanymi w innych urządzeniach tego typu – bardzo długim czasem otwarcia migawki i ośmiokrotnym zoomem optycznym.

Na piątym miejscu w kategorii ECONO uplasował się bardzo tani aparat Chicony DSC-800, wyróżniający się dobrymi parametrami i zadowalającą jakością zdjęć. Niestety, tego typu konstrukcji nie ma zbyt dużo w sprzedaży. Większość aparatów przeznaczona jest do zastosowań półprofesjonalnych, a o użytkownikach domowych mało która firma pamięta.

Modemy PCMCIA

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił znaczny spadek cen wielofunkcyjnych kart PCMCIA. Większość tego typu urządzeń można już nabyć za kwotę mniejszą niż tysiąc złotych.

W zestawieniu pojawił się nowy model modemu Xircom Modem 56 Global Access z nowej rodziny RealPort2. Ceny produktów Xircoma są stosunkowo wysokie – modemy PCMCIA innych firm (ActionTec, Microcom, Request, 3Com) można kupić za mniej niż 650 złotych.

W pierwszej dziesiątce rankingu POWER nie nastąpiły prawie żadne zmiany. Na czołowych pozycjach nadal znajdują się produkty Travel Card 56K/ISDN, 56K/LAN i 56K, wyróżniające się bardzo dobrą wydajnością i funkcjonalnością.

Modemy zewnętrzne

Od ponad dwóch lat modemy komunikują się ze sobą za pomocą protokołu V.90, zapewniającego teoretycznie transfer na poziomie 56 kbps. Dopóki nie zostanie opracowany nowy standard, dopóty nie ma co liczyć na znaczący wzrost wydajności modemów. Firmy zajmujące się produkcją urządzeń komunikacyjnych udoskonalają swe modele. Często stosowane są nowe technologie minimalizujące ryzyko powstania błędu podczas transmisji czy optymalizujące prędkość połączenia w zależności od warunków panujących na linii. Wielu producentów decyduje się na wyposażenie modemów COM w złącze USB zamiast portu szeregowego. Pierwszym urządzeniem z magistralą USB, które znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu ECONO, jest GVC USB aby (model H52PT-3050).

Karty graficzne 3D

Na początku maja bieżącego roku miała miejsce długo oczekiwana premiera kart graficznych z chipsetem GeForce2 GTS (NV15). Urządzenia z nowym chipem graficznym uplasowały się na pierwszych trzech miejscach w rankingu w kategorii POWER, tylko nieznacznie wyprzedzając starsze modele z chipsetem GeForce 256. Przyczyniło się do tego nieco gorsze wyposażenie nowych produktów. Niestety, ze względu na bardzo wysokie ceny żadna karta nie znalazła się w pierwszej dziesiątce urządzeń o najlepszym współczynniku możliwości do ceny.

W najbliższym czasie spodziewana jest premiera nowych kart graficznych z chipsetem ATi Radeon 256, które mogą okazać się groźnymi rywalami GeForce’a2 GTS.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu: #
Pytania techniczne: #
Internet: Dynamiczny ranking Top 10: http://topten.chip.pl/
Na dołączonym do tego numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale Hardware | Top 10 znajduje się aplikacja umożliwiająca tworzenie zestawień Top 10, bazujących na indywidualnych preferencjach Czytelników
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.