Pamięć absolutna

Nasz umysł ma taką właściwość, że choć z łatwością identyfikujemy twarze setek znanych nam ludzi, trudność sprawia nam zapamiętanie numerów telefonów choćby najbliższych znajomych. Dlatego właśnie dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju aplikacje katalogujące. Na przykład do przechowywania informacji o kolekcji nagrań muzycznych. CATraxx 2000 to bardzo rozbudowany program. Powinien on zadowolić zwykłych śmiertelników, mających […]

Nasz umysł ma taką właściwość, że choć z łatwością identyfikujemy twarze setek znanych nam ludzi, trudność sprawia nam zapamiętanie numerów telefonów choćby najbliższych znajomych. Dlatego właśnie dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju aplikacje katalogujące. Na przykład do przechowywania informacji o kolekcji nagrań muzycznych. CATraxx 2000 to bardzo rozbudowany program. Powinien on zadowolić zwykłych śmiertelników, mających w swoich zbiorach kilkadziesiąt płyt czy kaset audio. Przede wszystkim nadaje się jednak dla osób, których ogromne kolekcje są pieczołowicie i mozolnie budowane od wielu lat. Aplikacja ta pozwala bowiem na katalogowanie nie tylko płyt CD czy MiniDisk, ale także starych krążków winylowych, taśm magnetofonowych oraz kaset wideo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpisać tam także płyty CD-ROM, na których zapisane mamy utwory w formacie MP3.

Odtwarzacz CD dołączony do programu prezentuje podstawowe informacje o odgrywanym właśnie utworze.

CATraxx jest dostarczany z przykładową bazą danych, do której można dodać własne pozycje oraz usunąć z niej już istniejące. Większość użytkowników korzystanie z programu zacznie jednak zapewne od tworzenia własnej bazy. Podczas tego procesu aplikacja zapyta o stopień złożoności nowego zestawu rekordów. Możemy wybrać trzy opcje: Simple, Standard lub Advanced. Dla użytkowników, którzy chcą dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju informacje będzie zawierała ich baza, aplikacja oddaje do usług kreatora. Umożliwia on precyzyjne zdefiniowanie struktury danych przechowywanych przez program.

W zależności od wybranej na początku opcji wyświetlone zostaną odpowiednie pola edycyjne, w które można będzie wpisywać informacje o katalogowanym nośniku. Aplikacja umożliwia bardzo szczegółowe opisanie posiadanych albumów. Zwykle narzędzia tego typu przechowują informacje o tytule albumu, imieniu i nazwisku wykonawcy, liczbie płyt CD oraz nazwach utworów. CATraxx ma także m.in. pola: wytwórnia płytowa, rok produkcji czy nawet rok nabycia i cena krążka. Oczywiście są to tylko nieliczne przykłady, gdyż informacji o każdej płycie może być ponad setka. Program dysponuje predefiniowanymi wartościami dla niektórych pól edycyjnych, jak chociażby listą wytwórni płytowych.

CATraxx umożliwia wstawienie trzech obrazków w formacie BMP lub JPG przedstawiających przednią i tylną okładkę książeczki znajdującej się w pudełku płyty CD oraz jego tylną stronę. Miniaturki tych ilustracji mogą być później wyświetlane w liście prezentującej zawartość bazy. Oczywiście o tym, jakie jeszcze informacje są tam przedstawiane, możemy decydować sami.

Katalogowanie płyt CD staje się prawdziwą przyjemnością, w momencie gdy mamy dostęp do Internetu. Program potrafi łączyć się z internetową bazą danych płyt CD Audio (CDDB) i automatycznie importować stamtąd tytuły utworów oraz imiona i nazwiska wykonawców płyty aktualnie znajdującej się w naszym napędzie CD-ROM. Przy pierwszym połączeniu z CDDB konieczna jest krótka rejestracja, która pozwala na pobieranie, a także wysyłanie danych do internetowego katalogu.

W każdej bazie danych nie mniej ważne od przechowywania informacji jest ich łatwe wyszukiwanie. Opisywany program pozwala na znalezienie interesującej nas pozycji na wiele sposobów. Można zarówno skorzystać z opcji szybkiego wyszukiwania, jak też budować skomplikowane zapytania – niczym w profesjonalnej bazie danych.

Wraz z aplikacją dostarczany jest odtwarzacz CD. Wyświetla on skrócone informacje o odgrywanym właśnie utworze. Niestety, program nie dysponuje mechanizmem umożliwiającym skorzystanie z zainstalowanego odtwarzacza plików MP3.

CATraxx zajmuje jedną z lepszych pozycji wśród aplikacji katalogujących media muzyczne i jest wart polecenia. Do czasu jego zarejestrowania będziemy mogli skatalogować zaledwie sto albumów.

CATraxx 2000 4.10.00
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 10 MB na dysku.
+ duża ilość przechowywanych informacji
+ pobieranie tytułów utworów z Internetu
– brak współpracy z odtwarzaczem MP3
Producent: FNProgramvare, Norwegia; http://www.fnprg.com/
Rejestracja: 39 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się ograniczona funkcjonalnie wersja programu CATraxx 2000 4.10.00
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.