Prosto z Hollywood

W sprzedaży pojawia się coraz więcej kart do montażu filmów wideo. W połączeniu z cyfrową kamerą wideo, zgodną ze standardem DV lub Digital 8, urządzenia tego rodzaju stają się kompletnym zestawem służącym do cyfrowej edycji i montażu nagrań za pomocą komputera. Najważniejsze, że transmisja danych do i z peceta odbywa się w sposób cyfrowy. Ponieważ […]

W sprzedaży pojawia się coraz więcej kart do montażu filmów wideo. W połączeniu z cyfrową kamerą wideo, zgodną ze standardem DV lub Digital 8, urządzenia tego rodzaju stają się kompletnym zestawem służącym do cyfrowej edycji i montażu nagrań za pomocą komputera. Najważniejsze, że transmisja danych do i z peceta odbywa się w sposób cyfrowy. Ponieważ w trakcie obróbki materiał filmowy nie jest poddawany rekompresji (z wyjątkiem fragmentów zmodyfikowanych np. przez dodanie napisów lub przejść), końcowa jakość filmów jest niemal identyczna z oryginałami.

W celu połączenia kamery DV lub Digital 8 z komputerem konieczna jest jego rozbudowa o kartę kontrolera IEEE 1394, np. o HDP Electronics DVmax lub Fast Multimedia DV.now. Pierwsze z wymienionych urządzeń jest niewielką kartą zbudowaną na bazie zestawu układów scalonych firmy Texas Instruments. Do połączenia z cyfrowymi urządzeniami wideo można wykorzystać trzy gniazda FireWire umieszczone na śledziu konstrukcji oraz jedno na płytce drukowanej. Choć karta nie jest wyposażona w wyjście analogowe, możliwe jest nagrywanie zmontowanych filmów na magnetowidzie VHS/SVHS lub oglądanie ich na ekranie telewizora przy wykorzystaniu kamery w standardzie DV. W tym celu do wyjścia analogowego kamery podłączyć należy wejście magnetowidu lub odbiornika telewizyjnego. Podczas odtwarzania gotowego materiału dane z komputera są przesyłane łączem IEEE 1394 do kamery, tam poddawane dekompresji, a następnie przesyłane do urządzenia analogowego.

Elementem decydującym o możliwościach systemu montażowego i wygodzie jego obsługi jest dołączone do sprzętu oprogramowanie. Wraz z DVmax kupujący otrzymuje niezbędne sterowniki, aplikację DigiLab 2.1, zestaw wtyczek (plug-in) zapewniających funkcjonowanie urządzenia w programie Adobe Premiere 5.1 oraz programy narzędziowe MPEG Kreator i Przeglądarka Mediów.

ModelDVmaxDV.now
Funkcjonalność35,044,0
Jakość69,069,0
Możliwości (POWER)175,4220,5
Możliwości/cena (ECONO)234,2183,3

Aplikacja DigiLab przeznaczona jest do rejestrowania na dysku filmów, ich ponownego przenoszenia na taśmę magnetyczną oraz do sterowania pracą kamery. Producent wyposażył program w wiele funkcji zapewniających wygodne kopiowanie nagrań. Możliwe jest m.in. tworzenie listy (określenie czasów rozpoczęcia i zakończenia) ujęć przeznaczonych do zapisania na dysku. DVmax automatycznie przewija wtedy taśmę do odpowiednich miejsc i rozpoczyna zgrywanie ustalonych fragmentów filmów. Dodatkowo przeprowadzana może być automatyczna detekcja scen w celu zapisania każdej z nich w oddzielnym pliku. Niedogodnością nakładaną przez system Windows jest ograniczenie wielkości pliku AVI do 2 GB. Ponieważ jedna minuta materiału w standardzie DV zajmuje około 220 MB, istotne znaczenie ma możliwość rejestracji dłuższych nagrań w postaci kilku idealnie zsynchronizowanych części. W podobny sposób może odbywać się kopiowanie nagrań na kasetę – kolejno odtwarzanych jest kilka plików AVI, co pozwala na przeprowadzenie najprostszego montażu bez użycia dodatkowych programów.

Podczas rejestracji i odtwarzania nagrań na ekranie wyświetlane jest okno podglądu materiału filmowego. Karta DVmax nie jest wyposażona w sprzętowy dekoder DV. Ponieważ współczesne procesory nie są w stanie przeprowadzić dekompresji sygnału DV w czasie rzeczywistym, obraz na monitorze wyświetlany jest z ograniczoną rozdzielczością i płynnością. Użytkownik systemu firmy HDP może zdecydować o jakości prezentowanego obrazu, a tym samym o stopniu obciążenia procesora. Testy wykazują, że stosunkowo dobre efekty osiągnąć można na komputerze klasy Pentium II 400 MHz. Wydajność procesora nie ma oczywiście wpływu na jakość gotowego materiału przesyłanego po zakończeniu montażu z powrotem do kamery.

Zestaw rozszerzeń aplikacji Adobe Premiere zapewnia możliwość przechwytywania filmów wprost z programu montażowego (wraz z pełnym sterowaniem kamery) i przenoszenie nagrań na kasetę z linii czasu bez potrzeby generowania pliku wynikowego. Uzupełnieniem systemu jest MPEG Kreator – aplikacja konwertująca pliki AVI do formatów MPEG 1 oraz MPEG 2.

Kartą przeznaczoną do domowego montażu filmów DV jest także Fast Multimedia DV.now. Urządzenie wyposażono w dwa gniazda IEEE 1394 (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz komplet wejść i wyjść analogowych. Nie oznacza to jednak, że możliwa jest rejestracja na dysku sygnałów pochodzących ze źródeł analogowych. Złącza te wykorzystywane są tylko do wyświetlania na monitorze obrazu podglądu o wysokiej jakości.

Kamerę wideo łączy się z kartą dwoma przewodami: cyfrowym IEEE 1394 oraz analogowym S-Video lub kompozytowym. Do wyjścia analogowego DV.now należy podłączyć telewizor. Podczas rejestrowania filmu na dysku twardym sygnał z wejścia analogowego wyświetlany jest na monitorze oraz kierowany do telewizora przez wyjście analogowe. Podczas odtwarzania zapisanych materiałów w plikach AVI dane przesyłane są łączem FireWire do kamery. Tam zostają zdekompresowane i ponownie wysłane do komputera drogą analogową w celu wyświetlenia na monitorze, a następnie na telewizorze.

W stosunku do modelu DVmax karta DV.now ma dwie dodatkowe zalety – charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wyświetlanego na monitorze obrazu, niezależną od wydajności komputera, i nie obciąża procesora czasochłonną dekompresją programową sygnału DV na potrzeby podglądu. W przypadku DV.now można więc zrezygnować z doprowadzenia do urządzenia sygnału analogowego. Podgląd jest wtedy realizowany na drodze dekompresji programowej w podobny sposób i z podobnymi wadami jak w DVmax.

Karta dostarczana jest z aplikacjami FAST.forward oraz Adobe Premiere 5.1 LE. Pierwsza z nich służy do rejestracji i edycji filmów na dysku oraz ich ponownego przenoszenia na taśmę. Umożliwia ona m.in. automatyczne (z użyciem kodów czasowych) przenoszenie nagrań z dysku twardego i na dysk twardy oraz zapisywanie długich filmów w kilku zsynchronizowanych plikach AVI. Do ciekawszych funkcji należy samoczynne wykrywanie zmiany scen – każde ujęcie może zostać zapamiętane w oddzielnym pliku, co ułatwia ich późniejszy montaż. Program wyposażono także w wygodne narzędzie służące do cięcia materiału oraz prostą linię czasu przeznaczoną do wykonywania mniej zaawansowanych produkcji. Po wstępnym ułożeniu zgromadzonych nagrań na linii czasu jednym kliknięciem myszy można je zaimportować do Adobe Premiere. Zachowana zostaje przy tym ich pierwotna kolejność. Rozwiązanie to istotnie skraca czas potrzebny na przeprowadzenie montażu. Pewną wadą aplikacji FAST.forward jest skomplikowany interfejs, mogący przysporzyć początkującym montażystom nieco kłopotów. Uzupełnieniem zestawu jest rozszerzenie PowerPlay dla Adobe Premiere, zapewniające możliwość przechwytywania nagrań wprost z tej aplikacji oraz zapis filmów na taśmie bez potrzeby generacji pliku wynikowego.

Do pełnego wykorzystania możliwości obu systemów montażu konieczne jest posiadanie kamery wideo wyposażonej w dwukierunkowe złącze IEEE 1394. Część sprzedawanych na rynku urządzeń wyposażona jest tylko w cyfrowe wyjście sygnału. W takim przypadku możliwe będzie przenoszenie nagrań tylko w jedną stronę – z kamery do komputera. Aby zaradzić tym problemom, firma HDP opracowała Video Mysz D8. Urządzenie ma zamknięty w obudowie myszki układ elektroniczny, umożliwiający aktywowanie dwukierunkowej komunikacji w kamerach firmy Sony wyposażonych w jednokierunkowe złącze i.Link (IEEE 1394). Video Mysz przeprogramowuje rejestry kamery i trwale odblokowuje wejście cyfrowe. Po wykonaniu tej operacji mysz może służyć jako przewodowy pilot kamery – wbudowane w nią dwie rolki pełnią funkcję pokrętła. Niestety, choć odblokowanie wejścia polega tylko na zmianie kilku bitów w programie zapisanym w pamięci flash kamery, operacja ta wiąże się z utratą gwarancji.

Oba systemy firm HDP Electronics i Fast Multimedia to urządzenia o dużych możliwościach, charakteryzujące się atrakcyjną ceną. Doskonale nadają się one do większości zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych.

DV.now
Wejścia: kompozytowe, S-Video, IEEE 1394 (wewn. i zewn.),
Wyjścia: kompozytowe, S-Video, IEEE 1394 (wewn. i zewn.)
Sterowniki: Windows 98/NT 4.0
Oprogramowanie: FAST Forward, Adobe Premiere 5.1 LE, rozszerzenie Adobe Premiere
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2550 zł
+ wysokiej jakości podgląd ekranowy
+ bardzo dobre oprogramowanie
Producent: Fast Multimedia, USA, http://www.fastmultimedia.com/
Dostarczył: Positive Charge, W-wa, tel.: (0-22) 632 97 32, faks: 632 97 33
e-mail: [email protected], http://www.positivecharge.com.pl/

DVmax
Wejścia: IEEE 1394 (3 wewnętrzne i zewnętrzne)
Wyjścia: IEEE 1394 (3 wewnętrzne i zewnętrzne)
Sterowniki: Windows 98 SE
Oprogramowanie: DigiLab 2.1, MPEG Kreator, Przeglądarka Mediów, rozszerzenie Adobe Premiere
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1100 zł
+ dopracowane oprogramowanie
+ bardzo dobra dokumentacja
+ atrakcyjna cena
– sterowniki tylko do systemu Windows 98 SE

Video Mysz D8
Złącze: Sony LANC
Przyciski: odtwarzanie szybkie, zwykłe, zwolnione, stop, pauza, nagrywanie, przewijanie, przeglądanie poklatkowe
Gwarancja: 1 rok
Cena: 460 zł
+ wygodne sterowanie kamerą
– użycie urządzenia (np. przeprogramowanie kamkordera) może spowodować utratę gwarancji producenta kamery
Producent: HDP Electronics, Wrocław, tel.: (0-71) 372 58 99, faks: 372 33 80, e-mail: [email protected], http://www.hdp.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.