Przejść na przejściówkę?

Procesory z linii Coppermine - Intel Pentium III - zamknięto w obudowach FC-PGA (Flip Chip Pin Grid Array). Niestety, pomimo takiego samego układu nóżek nowe CPU nie działają poprawnie na płytach z gniazdami PPGA (Plastic Pin Grid Array) ani w przejściówkach z PPGA na Slot-1. Niewielkie różnice w wyprowadzeniu sygnałów logicznych i inne napięcia zasilania […]

Procesory z linii Coppermine – Intel Pentium III – zamknięto w obudowach FC-PGA (Flip Chip Pin Grid Array). Niestety, pomimo takiego samego układu nóżek nowe CPU nie działają poprawnie na płytach z gniazdami PPGA (Plastic Pin Grid Array) ani w przejściówkach z PPGA na Slot-1. Niewielkie różnice w wyprowadzeniu sygnałów logicznych i inne napięcia zasilania nie pozwalają na swobodną wymianę starszych procesorów Pentium II i Celeronów na kości FC-PGA. Jedyną możliwością rozbudowy komputera jest wymiana płyty głównej na nowszy model, obsługujący standard FC- -PGA, lub zakup odpowiedniej przejściówki.

Konwerter firmy AOpen umożliwia zainstalowanie procesorów FC-PGA w gnieździe Slot-1. Przejściówka dostosowuje napięcia zasilające CPU do wartości stosowanych w standardzie FC-PGA. Napięcie rdzenia można regulować za pomocą zworek.

Do nieco innych celów służy konwerter Neo S-370. Dzięki niemu można zmusić procesor FC-PGA do poprawnej pracy w złączu Socket 370. Urządzenie składa się z dwóch części – męskiego złącza S370 u dołu i żeńskiego u góry. Wadą Neo S-370 jest niezbyt wygodny sposób wkładania i wyciągania procesora. Do obu czynności trzeba użyć nieznacznej siły, co może – szczególnie podczas wyciągania układu – doprowadzić do jego uszkodzenia. Przejściówka wraz z procesorem umieszczona w gnieździe PPGA jest prawie niezauważalna. Jej obecność zdradza jedynie sygnalizacyjna dioda LED. Zanim zdecydujemy się na kupno konwertera, należy sprawdzić, czy w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda procesora nie zamontowano kondensatora, cewki albo innego wystającego elementu. W niektórych modelach płyt głównych dioda LED może zahaczać o wspomniane detale, uniemożliwiając tym samym włożenie przejściówki do gniazda.

Neo S-370 obsługuje standard SMP. Oznacza to, że konwerter można instalować w płytach wieloprocesorowych, np. w modelu Abit BP6.

Oba urządzenia nie mają żadnego wpływu na wydajność systemu. Wyniki testów wydajności komputera z procesorem umieszczonym w przejściówce i bezpośrednio w gnieździe PPGA lub Slot-1 były niemal identyczne (w granicach błędu pomiarowego).

PPGA/FC-PGA
Złącza: Slot-1, FC-PGA
Gwarancja: 1 rok
Cena: 66 zł
+ możliwość regulacji napięć zasilających
Producent: AOpen, Tajwan, http://www.aopen.com.tw/
Dostarczył: TCH Components, Warszawa, tel.: (0-22) 868 22 25, faks: 868 22 52
e-mail: [email protected], http://www.e-mail.com.pl/

Neo S-370
Złącza: PPGA, FC-PGA
Gwarancja: 1 rok
Cena: 88 zł
– źle rozwiązane mocowanie procesora
Producent: PowerLeap, USA, http://www.powerleap.com/
Dostarczył: Matsonic, Poznań, tel.: (0-61) 827 25 41, faks: 827 25 40
e-mail: [email protected], http://www.matsonic.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.