Rozkręćmy „dwutysiączkę”!

Windows 2000 oferuje mnóstwo sterowników do różnorakiego sprzętu, zdarzają się jednak urządzenia, które bezpośrednio po instalacji nowego systemu nie działają. Co zrobić, by je uruchomić? Windows 2000 jest idealnym systemem operacyjnym do sieciowych zastosowań biurowych - choć raczej przeznaczonym dla większych firm z dużą liczbą stanowisk. W pracy większość z nas nie gra w trójwymiarowe […]

Windows 2000 oferuje mnóstwo sterowników do różnorakiego sprzętu, zdarzają się jednak urządzenia, które bezpośrednio po instalacji nowego systemu nie działają. Co zrobić, by je uruchomić?

Windows 2000 jest idealnym systemem operacyjnym do sieciowych zastosowań biurowych – choć raczej przeznaczonym dla większych firm z dużą liczbą stanowisk. W pracy większość z nas nie gra w trójwymiarowe strzelanki, stosunkowo rzadko też korzysta ze skanerów czy kart telewizyjnych. A problemy ze współpracą z najnowszymi „Okienkami” występują najczęściej właśnie w przypadku tych urządzeń. Z drugiej strony stosowany w domach jako platforma do gier Windows 98 też ma wiele wad – ze słynną już niestabilnością na czele (choć zmniejszaną przez producenta w kolejnych edycjach). Zatem wielu użytkowników tęskni za solidnością Windows NT i pełną „multimedialnością” systemu operacyjnego. Cechy te oferuje Windows 2000, jednak nie ma róży bez kolców…

Brak sterowników?

Pierwszym warunkiem, jaki musi być spełniony, w przypadku gdy chcemy korzystać z gier i programów multimedialnych w środowisku Windows, jest pełna obsługa funkcji udostępnianych przez DirectX. W Windows NT mieliśmy do dyspozycji zaledwie wersję 3.0 tego API (Application Programming Interface), Windows 2000 wyposażono zaś w znacznie bardziej zaawansowaną edycję 7.0. Większość dostępnych obecnie na rynku gier wymaga właśnie tej wersji DirectX.

Korzystając z programu Analizator gotowości, można przed zainstalowaniem nowego systemu sprawdzić kompatybilność swojego komputera z Windows 2000.

Drugim warunkiem jest istnienie sterowników – przede wszystkim do kart graficznych – które będą mogły wspomniane funkcje wykorzystać. Z tym jest już trochę gorzej – o ile bowiem Windows 2000 ma sterowniki do bardzo wielu kart, o tyle część z tych driverów nie pozwala w pełni spożytkować funkcji 3D oferowanych przez karty. Tak więc o dostarczenie sterowników muszą zadbać producenci. Część z nich – na szczęście stosunkowo niewielka – wykazuje się, niestety, daleko idącą nonszalancją wobec swoich klientów. Choć bowiem dla dostawców sprzętu i producentów oprogramowania Windows 2000 był osiągalny na długo przed oficjalną premierą, niektórzy do tej pory nie zdołali napisać odpowiednich sterowników.

Polowanie na sterowniki

Skąd zatem wziąć nowe drivery? Jeśli zakupiliśmy sprzęt w ciągu kilku ostatnich miesięcy, istnieje duża szansa, że już dołączono do niego odpowiednie oprogramowanie. Gdy jednak go brak, musimy zwrócić się o pomoc do producenta. Większość z nich udostępnia sterowniki do Windows 2000 na swoich stronach internetowych. W ich poszukiwaniu mogą też pomóc specjalizowane witryny – kilkanaście adresów podajemy w ramce na końcu niniejszego tekstu. Ratunku oczekujmy też ze strony krążków dołączanych do czasopism komputerowych. Na bieżącym CHIP-CD zamieściliśmy kilkadziesiąt sterowników do różnych urządzeń (przede wszystkim tunerów TV, skanerów, dekoderów DVD i kart graficznych).

Przed przesiadką na Windows 2000 warto sprawdzić, czy posiadany przez nas sprzęt będzie pracował z tym systemem. Jeśli brak go na liście obsługiwanego hardware’u, możemy liczyć się z kłopotami, nie oznacza to jednak, że nie będzie on działał.

Na kolejnych stronach przedstawimy jeszcze inne sposoby na zmuszenie naszego sprzętu do współpracy z Windows 2000. Podamy także kilka technicznych wskazówek, które pomogą w poruszaniu się po nowym terenie. Przede wszystkim jednak powinniśmy się dobrze przygotować do zmiany systemu.

Czy Twój sprzęt jest kompatybilny?

Decyzję o przesiadce na Windows 2000 może w znacznym stopniu ułatwić lektura artykułu z numeru 3/2000 CHIP-a (s. 138). Musimy także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz komputer podoła takiemu zadaniu. Oprócz porównania bieżącej konfiguracji posiadanego peceta z wymaganiami podawanymi przez Microsoft warto skorzystać z pomocy narzędzia o nazwie Windows 2000 Readiness Analyzer. Dostępne jest ono w kilkunastu wersjach językowych (w tym polskiej – umieściliśmy ją na płytce dołączonej do bieżącego numeru CHIP-a). Program sprawdzi konfigurację sprzętową, wynajdzie niekompatybilne urządzenia oraz wygeneruje raport.

Pomóc w przetestowaniu naszego komputera może też… znajomy. Jeśli nasz kolega kupił już Windows 2000, warto poprosić go o pożyczenie płytki instalacyjnej. Możemy bowiem zasymulować instalację tego systemu, uruchamiając z dysku CD-ROM (znajdziemy go w katalogu i386) program WINNT32.EXE z parametrem /checkupgradeonly. Wspomniana aplikacja to po prostu Instalator Windows, który wykona jedynie część swoich zadań – sprawdzi kompatybilność systemu z nowymi „Okienkami”, a także wskaże urządzenia, sterowniki i zastosowania, które mogą powodować problemy podczas współpracy z Windows 2000. Wyniki kontroli znajdziemy w formie pliku w odpowiednim katalogu Windows – UPGRADE.TXT w Windows 9x i WINNT32.LOG w Windows NT. Warto zaznaczyć, że podana metoda zawiedzie w przypadku instalacji na pustym dysku. W takiej bowiem sytuacji do instalacji wykorzystywany jest program WINNT.EXE, którego nie możemy uruchomić z podanym parametrem.

Szukanie w Sieci

Kompatybilność poszczególnych urządzeń z Windows 2000 można sprawdzić, korzystając z tzw. HCL (Hardware Compatibility List) zamieszczonej na internetowych stronach Microsoftu. Pod adresem http://www.microsoft.com/hcl/ znajdziemy informacje, dzięki którym powinniśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy nasz sprzęt będzie współpracował z nowym systemem.

Jeżeli jednak któreś z posiadanych przez nas urządzeń nie jest wyszczególnione na wspomnianej liście, nie warto się jeszcze poddawać. Oznacza to tylko tyle, że w danej chwili nie ma certyfikowanych przez Microsoft sterowników do danego sprzetu. Nowe drivery są cały czas opracowywane, jednak proces sprawdzania ich kompatybilności przez laboratoria firmy z Redmond jest długotrwały. Może się zatem zdarzyć, że odpowiednie oprogramowanie już istnieje, tylko nie zostało sprawdzone przez Microsoft. Zajrzyjmy zatem na internetową stronę producenta naszego sprzętu – sterowniki mogą tam już być – czasami oznaczone etykietką „beta”. W większości przypadków można im zaufać.

Warto także zajrzeć na witrynę Microsoftu – w dziale Windows 2000 Downloads (http://www.microsoft.com/windows2000/downloads/) znaleźć można uaktualnienia systemu rozwiązujące problemy programowe i sprzętowe (np. współpracy z niektórymi urządzeniami). Z kolei Knowledge Base (http://search.support.microsoft.com/kb/) to nieprzebrana skarbnica porad dotyczących wszystkich produktów Microsoftu. Warto z niej korzystać nie tylko w przypadku problemów ze współpracą z Windows 2000.

A może WDM pomoże?

Wspólny model sterowników (Windows Driver Model) do Windows 98 i 2000 jest ciekawą ideą, jednak niekoniecznie sprawdza się w praktyce. Zatem, niestety, absolutnie nie możemy liczyć na to, że driver napisany z myślą o Windows 98 będzie działał w wersji 2000.

Większą szansę na sukces – czyli współpracę naszego sprzętu z Windows 2000 – mamy w przypadku driverów do pokrewnego systemu Windows NT. Nie ma tu jednak żadnych reguł – niektóre sterowniki będą działały, inne zaś nie. W laboratorium CHIP-a udało się za pomocą sterownika do NT uruchomić akceleratory zbudowane na chipsecie Voodoo 2, kilka kontrolerów SCSI oraz jeden z kontrolerów Ultra DMA/66. Podobna sztuka nie powiodła się, niestety, w wypadku kilku kart sieciowych i ISDN. Takie eksperymenty przeznaczone są zatem tylko dla bardzo zdeterminowanych użytkowników nowego systemu.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#, ms-news.pl.windows2000, microsoft.public.win2000.*
Internet
Gdzie szukać pomocy
http://search.support.microsoft.com/kb/
http://www.microsoft.com/hcl/
http://www.microsoft.com/windows2000/downloads/
http://www.ntcompatible.com/
http://w2k.faq.net.pl/articles/default.asp
Gdzie szukać sterowników
http://www.windrivers.com/
http://www.labmice.net/
http://www.driverguide.com/
http://www.drivershq.com/
http://download.cnet.com/downloads/0-10010.html
Specyfikacja ACPI
http://www.teleport.com/~acpi
http://www.microsoft.com/hwdev/onnow/ACPI_lists.htm
Na CHIP-CD w dziale Software | Sterowniki dla Windows 2000 znajduje się program Windows 2000 Readiness Analyzer oraz aktualne wersje sterowników do popularnych urządzeń
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.