Trzy w jednym

Najnowszym narzędziem programistycznym firmy Inprise jest JBuilder 3.5 — produkt o tyle ciekawy, że przeznaczony dla kilku platform systemowych. Pakiet jest dostępny w trzech odmianach: darmowej Foundation oraz dwóch komercyjnych - Professional i Enterprise. Co otrzymamy, wydając na tę ostatnią kilkanaście tysięcy złotych? W paczce poza płytką zawierającą JBuildera 3.5 znajdziemy również InterBase'a 5, C++ […]

Najnowszym narzędziem programistycznym firmy Inprise jest

JBuilder 3.5 — produkt o tyle ciekawy, że przeznaczony dla kilku platform systemowych. Pakiet jest dostępny w trzech odmianach: darmowej Foundation oraz dwóch komercyjnych – Professional i Enterprise. Co otrzymamy, wydając na tę ostatnią kilkanaście tysięcy złotych? W paczce poza płytką zawierającą JBuildera 3.5 znajdziemy również InterBase’a 5, C++ Buildera 4.0, Delphi 4.0 i Application Servera oraz pokaźny zestaw podręczników.

O poprzedniej wersji JBuildera pisaliśmy już w naszym magazynie (nr 9/99, s. 125), obecnie skupimy się zatem na zmianach wprowadzonych do pakietu. Przypomnijmy tylko, że mamy do czynienia z zestawem wizualnych narzędzi programistycznych do tworzenia zarówno prostych apletów, jak i poważnych aplikacji Javy.

Po instalacji środowisko przyjmuje wygląd zgodny ze stylem Metal.

JBuilder 3.5 został napisany w języku Java (z wykorzystaniem klas Swing). Dzięki temu jest narzędziem naprawdę przenośnym. Na krążku instalacyjnym znajdziemy obecnie wersję pakietu przeznaczoną nie tylko dla Windows, ale również dla Linuksa i Solarisa. Za pomocą jednego narzędzia programiści mogą więc tworzyć aplikacje, które będą działały na różnych platformach obsługujących wirtualną maszynę Javy.

Ale nic nie ma za darmo. Java nie generuje tak „szybkiego” kodu wynikowego jak języki C czy C++. Stąd też omawiany pakiet działa raczej wolno. Do wygodnej pracy z JBuilderem na pewno nie wystarczy komputer o podawanych przez producenta parametrach (Pentium II 233 MHz i 128 MB RAM).

Środowisko programistyczne (IDE) JBuildera 3.5 przypomina to znane z Delphi czy też C++ Buildera. Przestrzeń robocza składa się z trzech zasadniczych części. Z prawej strony znajduje się okno edycyjne. Tu programista wpisuje kod źródłowy i projektuje interfejs użytkownika. U dołu okna znajdziemy cztery zakładki: Source, Design Bean oraz Doc, służące do zmiany trybu pracy nad projektem. Z lewej strony obszaru roboczego umieszczono przeglądarkę projektu. Tutaj można modyfikować całą jego strukturę. Znajdziemy też okno z hierarchią obiektów i komponentów programu.

JBuilder 3.5 oferuje szereg funkcji pomocnych podczas edycji kodu źródłowego. Łatwo zauważyć, że ulepszono zaznaczanie wcięć i sygnalizowanie błędów składni powstałych w trakcie wpisywania kodu. Obecnie można również zdefiniować własny styl formatowania kodu źródłowego. Program potrafi ponadto wyróżniać kolorem nie tylko instrukcje Javy, ale również te fragmenty kodu, które napisano w językach XML, HTML, C++, IDL, JSP, SQL. Ta właściwość edytora jest przydatna zwłaszcza podczas tworzenia złożonych aplikacji. Wielu programistów, szczególnie tych pracujących z Linuksem i Solarisem, ucieszy możliwość ustawienia skrótów klawiaturowych identycznych jak te znane z edytora Emacs.

Poza „helpem” użytkownik może korzystać z dokumentacji elektronicznej w formacie PDF.

Jeżeli nie odpowiada nam wygląd interfejsu JBuildera, możemy go zmienić. Do dyspozycji mamy style: Metal, Motif oraz Windows (działa tylko w wersji dla Windows).

JBuilder przeznaczony jest m.in. do tworzenia aplikacji rozproszonych. Pomagają w tym znajdujące się w pakiecie narzędzia: VisiBroker, Inprise Application Server oraz BeansExpress. Istnieje też możliwość zdalnego testowania programów i obiektów. Obecnie praca programistów jest łatwiejsza dzięki zawartym w pakiecie ponad 300 komponentom JavaBeans (JFC, Swing, dbSwing) z narzędziami dostępu do danych i pełną obsługą JDBC.

Rozbudowano system pomocy – mamy możliwość poszukiwania w dokumentacji fragmentów tekstu. Dodatkowo na płytce instalacyjnej znajduje się zestaw podręczników zapisanych w formacie PDF.

Do pakietu dołączono zestaw przykładowych aplikacji. Najciekawszy wydaje się sklep online z autoryzacją kart kredytowych i śledzeniem zamówień. Warte uwagi są przykłady sklepowych koszyków napisanych przy użyciu JSP (Java Server Pages).

JBuilder 3.5 jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych pakietów do tworzenia aplikacji w języku Java. Zgodność z przyjętymi standardami oraz dostępność na kilku platformach systemowych (Windows, Linux, Solaris) stawiają go w czołówce tego typu produktów. Potwierdzeniem popularności poprzedniej wersji JBuildera jest nagroda JavaWorld Reader’s Choice – wyróżnienie dla najlepszego kompilatora i środowiska programistycznego.

JBuilder 3.5 Enterprise
Wymagania: PC Pentium II 233 MHz; 128 MB RAM; Windows 9x/2000/NT 4.0; ok. 150 MB na dysku
+ zgodność ze standardem Java 2
+ praca na różnych platformach systemowych
+ duża liczba wbudowanych komponentów
+ rozbudowany debuger
+ interesujące aplikacje przykładowe
– duże wymagania sprzętowe
Producent: Inprise, USA, http://www.inprise.com/,
Dostarczył: BSC, Warszawa, tel.: (0-22) 637 63 65, faks: 831 94 84, e-mail: [email protected], http://www.bsc.com.pl/
Cena: ok. 15 000 zł
Uaktualnienie: ok. 3800 zł
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Software znajduje się darmowa odmiana pakietu JBuilder 3.5 Foundation
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.