Ważne drobiazgi

AdRem Server Manager 3.1: Ważne drobiazgi

AdRem Server Manager 3.1 to kolejna wersja opisywanego już na łamach CHIP-a (nr 4/99, s. 132) narzędzia do zarządzania serwerami NetWare. Już po kilku minutach pracy z aplikacją widać, że została ona „dopieszczona” – obecnie można np. monitorować wiele procesów uruchamianych na maszynach wyposażonych w kilka procesorów.

Dane przesyłane do 32-bitowej konsoli są teraz szyfrowane. Dzięki temu nawet w dobie szerzącego się wszędzie hakerstwa administrator uniknie wielu niemiłych niespodzianek.

Analizator trendów pomaga sporządzić czytelne wykresy obciążenia serwera.

W sieciach, w których pracuje wiele serwerów, często zachodzi konieczność zmiany niektórych ustawień kilku maszyn jednocześnie. Wykorzystując opcję Dystrybucja, niezbędne poprawki wprowadzimy w ciągu kilku minut. Wystarczy wskazać właściwy plik konfiguracyjny, dokonać jego modyfikacji i rozesłać zbiór do serwerów pracujących w sieci. Tak samo rozsyłane są moduły NLM i dodatkowe oprogramowanie.

Bardzo użytecznym narzędziem jest analizator wyjątków (abendów). Serwer NetWare, na którym w czasie pracy pojawił się krytyczny wyjątek, zazwyczaj wymaga restartu. Wyświetlane na konsoli informacje o błędzie najczęściej nie wystarczają do jego analizy. Dzięki analizatorowi uzyskujemy więc możliwość uzyskania szczegółowych informacji dotyczących błędu.

Analizator trendów to kolejny dodatek do programu. Do tej pory dane dotyczące obciążenia procesora, pamięci czy dysków można było oglądać jedynie na konsoli Server Managera. Obecnie dane zapiszemy na dysku, a następnie przedstawimy w postaci wykresów, korzystając z narzędzia Trends Analyzer .

Producent zadbał też o użytkowników serwerów NetWare pracujących w trybie bindery (NetWare 3.x). Mogą oni uzyskać pełne informacje o serwerze, wyświetlać i modyfikować jego parametry czy też zdalnie ładować moduły NLM i pliki NCF. Również narzędzie Scheduler Antivirus i program do tworzenia skryptów klawiaturowych w obecnej wersji Managera są dostępne dla użytkowników NetWare 3.x.

Cieszy świadomość, że w Polsce pisze się nie tylko programy finansowo-księgowe, lecz także zaawansowane narzędzia. A Ser-ver Manager wraz z każdą kolejną edycją staje się coraz bardziej użytecznym pakietem.

AdRem Server Manager 3.1
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; ok. 15 MB na dysku
+ nowe narzędzia dołączone do pakietu
+ możliwość pracy ze starszymi wersjami Novell NetWare
+ dobry system pomocy
– brak polskiej wersji Trends Analyzera
Producent: AdRem Software, Kraków, tel./faks: (0-12) 423 16 31, e-mail: [email protected], http://www.adrem.com.pl/
Cena: ok. 3000 zł (wersja klient-serwer); ok. 1900 zł (wersja standard)
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Software znajduje się wersja demonstracyjna pakietu AdRem Server Manager 3.1