Zakamarki skrzynki

W każdym chyba gospodarstwie domowym znajduje się lepiej lub gorzej zaopatrzona skrzynka z narzędziami. Oprócz najczęściej używanych kombinerek czy młotka często znajdziemy tam instrumenty rzadziej wykorzystywane, jednak w pewnych sytuacjach niezastąpione. Może to być np. pinceta, wyjątkowo duża igła bądź stary skalpel. Funkcje takie, podobne do spełnianych przez te narzędzia, pełnić może w naszym komputerze […]

W każdym chyba gospodarstwie domowym znajduje się lepiej lub gorzej zaopatrzona skrzynka z narzędziami. Oprócz najczęściej używanych kombinerek czy młotka często znajdziemy tam instrumenty rzadziej wykorzystywane, jednak w pewnych sytuacjach niezastąpione. Może to być np. pinceta, wyjątkowo duża igła bądź stary skalpel. Funkcje takie, podobne do spełnianych przez te narzędzia, pełnić może w naszym komputerze zestaw OptionSoft Utilities Pakiet ten składa się aż z 25 programów, z czego 10 to narzędzia uruchamiane z wiersza poleceń. Od razu rzuca się w oczy pewna niedogodność związana z tak dużą ilością aplikacji – brak mianowicie centralnego panelu, który ułatwiałby uruchamianie poszczególnych narzędzi. Programy okienkowe możemy znaleźć w Menu Start – skrótów do aplikacji działających w oknie DOS-a nie ma nigdzie.

OptionSoft Utilities to 25 małych programów – część z nich stanowią aplikacje wywoływane z wiersza poleceń.

Cóż zatem znajdziemy wśród narzędzi OptionSoftu? Na przykład Calculator, który nie wyróżnia się niczym szczególnym, jeśli nie liczyć niewielkich możliwości konfigurowania jego wyglądu oraz (co wydaje się bardziej przydatne) zdolności do przechowywania w jego pamięci podręcznej nie jednego, a 10 wpisów. Typowym przykładem gadżetu jest Date Calculator, podający liczbę sekund, minut, godzin i dni różniących dwie daty.

Podobnie rzadko używane będzie raczej narzędzie Drives Information, które nie zrobi dla nas niczego poza podaniem pojemności naszych dysków. Niewiele większą funkcjonalność ma Notification Clock and Calendar, który – jak sama nazwa wskazuje – jest… zegarem i kalendarzem, zawiadamiającym nas o nadejściu określonej daty lub godziny. Znajdziemy tu także prostą aplikację do kodowania plików (WinCode) oraz kompresor WinXComp pakujący zbiory i katalogi do plików o niestandardowym formacie GCF (Grouped Compressed File). Niektórym użytkownikom Windows przyda się Exe2Tray, pozwalający minimalizować programy do Pola systemowego zamiast do Paska zadań. Zestaw uzupełnia wygaszacz ekranu Sine Cosine, prosty edytor tekstu TextEdit, narzędzie do formatowania dyskietek, kolejny paker Dir2Cab (kompresujący foldery do microsoftowego formatu CAB) oraz trywialny „programik” SysControl, pozwalający na przykład wydać polecenie zam-knięcia komputera.

Wśród narzędzi uruchamianych z linii poleceń DOS-a znajdziemy odpowiedniki niektórych programów z wersji okienkowej, np. kompresora, kodera i narzędzia do formatowania dyskietek. Użyteczna w pewnych sytuacjach może się okazać aplikacja GetAscii, pozwalająca wyekstrahować tekst z plików binarnych, na przykład z książek adresowych starszych klientów poczty elektronicznej.

Ciekawym narzędziem jest program Renall, który zmienia nazwy dużej liczby plików na zawierające podany przez nas ciąg znaków wraz z kolejnymi liczbami. Podobne „masowe” zmiany na nasze życzenie wprowadzi

Filedt — w jego przypadku dotyczyć będą one dat plików. Z kolei do kasowania wszystkich zbiorów w określonych katalogach i podkatalogach służy

Xdel — pozostawia on jednak nietkniętą strukturę folderów.

Od czasu do czasu stykamy się przy pracy z komputerem z zadaniem, do którego wykonania potrzebny byłby nam malutki programik mający tylko jedną specyficzną funkcję. Programiści mogą go sobie sami napisać – pozostali użytkownicy pecetów zdani są na poszukiwanie narzędzi, których kilka znajdziemy w opisywanym pakiecie. Będą jednak musieli sami zdecydować, czy poświęcą na ten cel ponad 100 zł. Może lepiej poszukać innych metod rozwiązania napotykanych problemów?

OptionSoft Utilities 4.01
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x; ok. 2 MB na dysku
+ rzadziej spotykana funkcjonalność kilku programów
– brak centralnego panelu służącego do uruchamiania poszczególnych narzędzi
– mała użyteczność niektórych aplikacji
Producent: Options Computer Software, USA
http://www.optionscomputer.com/
Rejestracja: 30 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się 30-dniowa wersja pakietu OptionSoft Utilities 4.01
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.