Elektroniczne pióro

Wintime Professional PAL MT-604, Paint PAL Deluxe WP-504: Elektroniczne pióro

Każdy, kto próbował kiedykolwiek za pomocą myszki narysować coś w programie graficznym, wie, że jest to bardzo trudne zadanie. Niezastąpionymi narzędziami w tego typu pracach są tablety graficzne.

Jednym z producentów tych urządzeń jest firma Wintime, która oferuje dwa modele tabletów graficznych – Professional PAL MT-604

i Paint PAL Deluxe WP-504. Pierwsze urządzenie przeznaczone jest dla bardziej wymagających użytkowników. W zestawie znajduje się tabliczka graficzna, pisak do rysowania oraz myszka. Pisak i myszka połączone są przewodami z tabliczką, która komunikuje się z komputerem przez łącze szeregowe RS-232. W sumie tworzy to na biurku użytkownika niewygodną plątaninę przewodów. Pisak rozpoznaje tylko dwa poziomy siły nacisku (dotyka tabliczki lub nie). Urządzenie nadaje się więc bardziej do tworzenia rysunków technicznych niż odręcznych grafik. Z kolei myszka musi być używana na tabliczce graficznej. Jej jedynym plusem jest brak wymagających okresowego czyszczenia ruchomych elementów.

W komplecie znajdują się dwa programy – PhotoImpact, przeznaczony do prostej obróbki zdjęć, oraz PenSufer, umożliwiający wprowadzanie do dokumentów elektronicznych podpisów w formie graficznej. Aplikacja rozpoznaje też pismo odręczne. Niestety, funkcja ta – pomimo zastosowanych mechanizmów uczenia się – jest bardziej ciekawostką niż użytecznym narzędziem.

Paint PAL Deluxema mniejsze pole robocze, rozdzielczość i dokładność. W zestawie zabrakło myszki – znajduje się w nim bezprzewodowy, trójklawiszowy pisak, rozpoznający 512 poziomów siły nacisku. Podłączenie do komputera rozwiązane jest podobnie jak w wersji Professional. Dołączony do urządzenia pakiet oprogramowania składa się z PenSufera oraz Art Dabblera. Ostatnia aplikacja służy do tworzenia rysunków oraz animacji. Po przestudiowaniu multimedialnego kursu każdy może próbować swoich sił jako następca Walta Disneya.

Ze względu na niewielki obszar roboczy obu tabletów są one przeznaczone raczej dla amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił w tworzeniu grafiki. Urządzenia można wykorzystać do sporządzania odręcznych notatek na rysunkach umieszczonych w komputerze lub podpisywania dokumentów elektronicznych.

PAL Deluxe WP-504
Obszar roboczy: 127×95 mm
Rozdzielczość: 1000-2048 lpi
Dokładność: +/- 0,5 mm
Piórko: 512 poziomów nacisku
Złącze: port szeregowy
Sterowniki: Windows 9x
Gwarancja: 1 rok
Cena: 450 zł
+ pisak bezprzewodowy
– mała powierzchnia obszaru roboczego
– sterowniki tylko do Windows 9x

PAL MT-604
Obszar roboczy: 152×101,6 mm
Rozdzielczość: 100-4064 lpi
Dokładność: +/- 0,25 mm
Złącze: port szeregowy
Sterowniki: DOS, Windows 9x/NT
Gwarancja: 1 rok
Cena: 550 zł
+ sterowniki do większości systemów operacyjnych
– duża liczba kabli połączeniowych
– mała powierzchnia obszaru roboczego
– brak rozpoznawania siły nacisku
Producent: Wintime, Tajwan, http://www.wintime.com.tw/
Dostarczył: Techkom Elektronik, Wrocław
tel.: (0-71) 357 21 06, faks: 357 21 06 wew. 12
e-mail: [email protected]