Faksowanie na ekranie

Przy zakupie dowolnej karty faksmodemowej możemy oczekiwać, iż w pudełku poza samym urządzeniem znajdziemy również prosty program do przesyłania faksów. Co jednak robić, gdy darmowe narzędzie nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom? Warto w takiej sytuacji bliżej przyjrzeć się bardziej profesjonalnym aplikacjom. Na rynku pojawiła się kolejna, dziesiąta już wersja programu WinFax Pro. Pakiet […]

Przy zakupie dowolnej karty faksmodemowej możemy oczekiwać, iż w pudełku poza samym urządzeniem znajdziemy również prosty program do przesyłania faksów. Co jednak robić, gdy darmowe narzędzie nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom? Warto w takiej sytuacji bliżej przyjrzeć się bardziej profesjonalnym aplikacjom.

Na rynku pojawiła się kolejna, dziesiąta już wersja programu WinFax Pro. Pakiet w zasadzie jest przeznaczony dla indywidualnych użytkowników, jednak dzięki wbudowanemu mechanizmowi Fax Sharing udostępniono w ograniczonym zakresie także opcję pracy wielostanowiskowej. Dzięki tej funkcji poprzednia edycja aplikacji znalazła się – obok innych narzędzi – w naszym teście sieciowych programów do faksowania (CHIP 8/99, s. 106). Obecnie zajmiemy się wyszczególnieniem nowych funkcji udostępnionych przez pakiet.

WinFax Pro oferuje teraz opcję przesyłania faksów za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zatem dokumenty mogą być przekazywane również użytkownikom nie posiadającym faksu.

Czasem zdarza się, że nadajemy dokumenty zawierające nie tylko tekst, ale i elementy graficzne. Jeżeli zależy nam na maksymalnie wiernym odwzorowaniu obrazów po stronie odbiorcy, warto skorzystać z funkcji przesyłania danych z fotograficzną jakością. Uaktywniając taki tryb pracy, należy jednak pamiętać, że zapłacimy nieco większy rachunek telefoniczny – połączenie trwa dłużej niż podczas „normalnej” transmisji.

WinFax Pro 10 udostępnia sporo gotowych szablonów stron tytułowych.

Podczas nadawania i przyjmowania dużej liczby przesyłek przydaje się opcja generowania szczegółowych raportów informujących o faksach nadanych i odebranych. Dzięki tej funkcji zmniejsza się ryzyko zagubienia ważnych informacji.

Ciekawym pomysłem jest dołączenie do aplikacji modułu OCR. Nie miejmy jednak złudzeń co do jego funkcjonalności – nie zastąpi on na pewno profesjonalnych narzędzi do rozpoznawania tekstu.

Osoby, które wysyłają dużą liczbę faksów o charakterze biznesowym, ucieszy zapewne fakt „dozbrojenia” pakietu modułem do tworzenia i dołączania podpisów w korespondencji.

Znacznie rozszerzono możliwość współpracy WinFaksa z zewnętrznymi programami. Aktualnie bazy adresowe Outlook Expressa są pobierane automatycznie. Obsługiwanych jest również kilkanaście różnych książek adresowych; dostępna jest też opcja importu baz adresowych najpopularniejszych narzędzi do zarządzania informacją osobistą. Obecnie łatwiejsze jest także zarządzanie listą adresową odbiorców, do których najczęściej wysyłamy dokumenty.

Świetnym pomysłem autorów WinFaksa jest udostępnienie narzędzia do odrzucania niektórych faksów. Ich selekcji dokonuje się na podstawie sygnatury CSID bądź też numeru telefonicznego nadawcy. Jednak w ostatnim przypadku wszystkie łącza telefoniczne, po których zestawiane jest połączenie między faksami, muszą być cyfrowe.

Do te pory otrzymywane dokumenty były przechowywane w katalogu roboczym programu. Najnowsza odmiana narzędzia jest pod tym względem znacznie bardziej elastyczna – użytkownik może zdefiniować, gdzie faksy powinny być zapisywane. Zmiany wprowadzone do kolejnej edycji pakietu nie są rewolucyjne, niewątpliwie jednak znacznie ułatwiają pracę z programem. Dlatego warto zastanowić się nad „odświeżeniem” posiadanej aplikacji. Na liście mankamentów WinFaksa zaznaczyć należy jednak brak jego polskiego wydania.

WinFax Pro 10
Wymagania: PC Pentium; 32 MB RAM; faksmodem klasy 1 lub 2; Windows 9x/NT 4.0/2000; ok. 60 MB na dysku;
+ możliwość wysyłania faksów za pośrednictwem poczty elektronicznej
+ możliwość wysyłania faksów o podwyższonej jakości
+ funkcja przygotowywania raportów na temat nadanych i odebranych przesyłek
+ moduł dołączający podpisy do dokumentów
– brak polskiej wersji
Producent: Symantec, USA, http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa, tel.: (0-22) 635 80 03, faks: 635 69 50, e-mail: [email protected], http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 540 zł
Uaktualnienie: ok. 200 zł
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Software znajduje się 30-dniowa wersja testowa aplikacji WinFax Pro 10
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.