Kiedy zaśpi elektrownia

Wśród zasilaczy awaryjnych rodzina UPS-ów Elipse wyróżnia się nietypowymi kształtami. Urządzenia mogą pracować w pozycji poziomej, a na odpowiednio wyprofilowaną obudowę można postawić monitor, oszczędzając tym samym trochę miejsca na biurku. Dość rzadkim rozwiązaniem w tego typu zasilaczach awaryjnych jest umieszczone z tyłu obudowy wyjście ze stałym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym. Należy pamiętać, że urządzenie podłączone do […]

Wśród zasilaczy awaryjnych rodzina UPS-ów Elipse wyróżnia się nietypowymi kształtami. Urządzenia mogą pracować w pozycji poziomej, a na odpowiednio wyprofilowaną obudowę można postawić monitor, oszczędzając tym samym trochę miejsca na biurku. Dość rzadkim rozwiązaniem w tego typu zasilaczach awaryjnych jest umieszczone z tyłu obudowy wyjście ze stałym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym. Należy pamiętać, że urządzenie podłączone do tego gniazda nie będzie pracować po zaniku napięcia sieciowego. W UPS-ach Elipse zamontowano także dwa wyjścia z bateryjnym podtrzymaniem napięcia. Elipse 500 wyposażono dodatkowo w dwa gniazda wejściowe i wyjściowe RJ-11, służące do filtracji sygnałów z linii telefonicznej. UPS można podłączyć do komputera za pomocą złącza USB. Niestety, wraz z Elipse 500 nie dostarczono oprogramowania do zarządzania pracą UPS-a. Na szczęście można je pobrać ze strony WWW producenta.

Głównym mankamentem testowanych produktów Elipse jest brak dwustopniowego alarmu dźwiękowego, informującego o całkowitym wyczerpaniu się baterii. Jednostajny sygnał wydobywający się z urządzenia sygnalizuje tylko zanik napięcia sieciowego, tym samym użytkownik nie wie, jak długo może jeszcze korzystać z energii zgromadzonej w bateriach UPS-a. Back-UPS Pro 420 i Back- -UPS Pro 650 to zasilacze awaryjne o maksymalnej obciążalności 420 i 650 VA (odpowiednio 260 i 410 W). UPS-y mają wbudowane trzy wyjścia z podtrzymaniem napięcia i jedno ze stałym zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym. Do tego wyjścia można podłączyć drukarkę laserową, skaner, faks lub inne urządze- nie charakteryzujące się pobo- rem mocy nie przekraczającym 500 VA (300 W). W celu zapewnienia wymiany danych z komputerem obydwa UPS-y można „podpiąć” do peceta za pomocą złącza szeregowego RS-232. Dołączone oprogramowanie PowerChute służy do kontroli i zarządzania pracą zasilaczy.

Istotnym parametrem każdego zasilacza awaryjnego jest czas potrzebny na całkowite naładowanie wyczerpanych baterii. UPS-y Elipse ładują się „do pełna” o godzinę dłużej (pięć godzin) niż modele firmy APC (cztery godziny).

Elipse 300 i Back-UPS Pro 420 można wykorzystać do ochrony pojedynczych stacji roboczych. W przypadku awarii sieci zasilającej czas pracy każdego z zasilaczy jest na tyle długi, że spokojnie można zapamiętać wyniki pracy i bezpiecznie zamknąć system. Modele Elipse 500 i Back-UPS Pro 650 powinny zabezpieczać serwery lub inne komputery, dla których czas potrzebny na zakończenie wszystkich zadań, a następnie zamknięcie systemu jest o wiele dłuższy.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.