Komfort dla oka

Na palcach jednej ręki można policzyć monitory, które wyposażone są w dotykowe nakładki ekranowe. Jednym z przedstawicieli takich urządzeń jest 17-calowy monitor iiyama Vision Master 404. Zamontowany na kineskopie panel TouchScreen firmy MicroTouch umożliwia sterowanie kursorem za pomocą palca zamiast myszki. W rogach ekranu umieszczono elektrody, które wytwarzają jednorodne pole elektryczne. Dotknięcie ekranu powoduje zakłócenie […]

Na palcach jednej ręki można policzyć monitory, które wyposażone są w dotykowe nakładki ekranowe. Jednym z przedstawicieli takich urządzeń jest 17-calowy monitor iiyama Vision Master 404. Zamontowany na kineskopie panel TouchScreen firmy MicroTouch umożliwia sterowanie kursorem za pomocą palca zamiast myszki. W rogach ekranu umieszczono elektrody, które wytwarzają jednorodne pole elektryczne. Dotknięcie ekranu powoduje zakłócenie tego pola. Detektory znajdujące się na krawędziach ustalają współrzędne miejsca zakłócenia, a oprogramowanie sterujące ruchem kursora przesuwa go do wskazanego punktu. Monitor może być wykorzystany w terminalach informacyjnych (np. na dworcach czy w centrach handlowych i restauracjach), bankomatach, a nawet w automatach do gier losowych.

Jednym z najnowszych produktów firmy NEC jest 17-calowy monitor MultiSync FE750 z naturalnie płaskim kineskopem UltraFlat. Cechuje się on obrazem o bardzo dobrej jakości, pozbawionym rzucających się w oczy wad. Zaletą FE750 jest też duża rozdzielczość maksymalna – 1792×1344/65 Hz. Niestety, niektóre systemy operacyjne i sterowniki kart graficznych w tym trybie mogą pracować niepoprawnie.

Monitorem dla bardziej wymagających użytkowników jest Philips Brilliance 107P10. Antyodblaskowa powłoka AGRAS (Anti-Glare, Anti-Reflection, Anti-Static) odbija tylko około 0,5% światła. Jak na 17-calowy monitor Brilliance 107P10 charakteryzuje się dużą rozdzielczością maksymalną, wynoszącą aż 1920×1440 pikseli. Do regulowania parametrów obrazu służy menu OSD lub program komunikujący się z monitorem przez złącze USB. ViewSonic E790 z ekranem 19-calowym idealnie nadaje się do pracy z programami CAD/CAM/CAE. Na ekranie wykonanym w technologii SuperContrast wyświetlany jest wyraźny obraz o bardzo dobrej jakości. E790 uzyskał bardzo wysoką notę za współczynnik możliwości do ceny.

Nieco bardziej zaawansowanym produktem jest ViewSonic PF790, wyposażony w płaski kineskop z ekranem PerfectFlat. Monitor ma mniejszą plamkę (0,25 mm) i o 2 kHz większą częstotliwość odświeżania poziomego niż E790. Niestety, jest on o ponad 1000 zł droższy. Jak widać, za komfort korzystania z monitora z płaskim ekranem trzeba słono zapłacić.

Tańszym i lepszym monitorem jest Samsung SyncMaster 900 NF. Kosztuje 280 zł mniej od PF790, a jest wyposażony w kineskop z maską szczelinową, ma większą częstotliwość maksymalną odchylania poziomego (110 kHz) i szerokość pasma wideo. Wyróżnia się też lepszą ergonomią i funkcjonalnością.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.