Komórkowy Internet

Wprowadzenie technologii WAP zmieniło spojrzenie na funkcję telefonu komórkowego. Współczesna komórka przestała już być urządzeniem służącym tylko do komunikacji głosowej. Od niedawna każdy użytkownik aparatu z wbudowaną przeglądarką WAP może korzystać także z dobrodziejstw globalnej Pajęczyny. Od kilku lat można zauważyć bardzo dynamiczny rozwój usług komunikacyjnych. Z dnia na dzień powiększa się liczba użytkowników globalnej […]

Wprowadzenie technologii WAP zmieniło spojrzenie na funkcję telefonu komórkowego. Współczesna komórka przestała już być urządzeniem służącym tylko do komunikacji głosowej. Od niedawna każdy użytkownik aparatu z wbudowaną przeglądarką WAP może korzystać także z dobrodziejstw globalnej Pajęczyny.

Od kilku lat można zauważyć bardzo dynamiczny rozwój usług komunikacyjnych. Z dnia na dzień powiększa się liczba użytkowników globalnej Sieci, a dostęp do Internetu staje się coraz łatwiejszy. W zdobywaniu informacji Sieć stała się uzupełnieniem, a w niektórych przypadkach wręcz wyparła tradycyjne media, takie jak prasa, radio czy telewizja. Rozkwit ten nierozerwalnie związany jest z postępem technologicznym w systemach telekomunikacyjnych. Od niedawna użytkownicy komputerów przenośnych mają możliwość połączenia się z Internetem za pomocą modemów GSM i telefonów komórkowych. Jednak korzystanie z Sieci za pośrednictwem urządzeń bezprzewodowych dalekie jest od ideału. Ograniczenie prędkości transmisji do 9 600 bps sprawia, że pobranie witryny zawierającej dużo elementów graficznych i multimedialnych trwa bardzo długo i może zniecierpliwić nawet najbardziej wytrwałych internautów. Poza tym kolorowe strony WWW przeładowane grafiką coraz częściej przestają być atrakcyjne, a w niektórych przypadkach stają się nawet mało czytelne, tym bardziej jeżeli oglądane są na monochromatycznym wyświetlaczu palmtopa czy telefonu komórkowego.

WAP – tajemniczy skrót

Aby swobodny dostęp do Internetu stał się możliwy dla użytkowników przenośnych aparatów telefonicznych, firmy Nokia, Ericsson, Motorola oraz Phone.Com powołały do życia organizację WAP Forum. Jednostka ta zajęła się opracowaniem specyfikacji bezprzewodowej transmisji danych. Prowadzone prace zaowocowały powstaniem standardu WAP (Wireless Aplication Protocol), który bazuje na znanych już i sprawdzonych protokołach internetowych – TCP/IP, HTML i HTTP. Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego nie zaimplementowano wymienionych i sprawdzonych już protokołów bezpośrednio w telefonach komórkowych?

Protokół TCP/IP nie najlepiej sprawdzałby się w przypadku telefonii komórkowej, która charakteryzuje się małą przepustowością i niską stabilnością połączeń (szczególnie gdy użytkownik przemieszcza się wraz z aparatem, przełączając się stale pomiędzy różnymi nadajnikami). Poza tym niebagatelne znaczenie mają także małych rozmiarów wyświetlacze, utrudnione wprowadzenie danych (klawiatury telefonów są nieduże, a każdy przycisk obsługuje najczęściej kilka funkcji), niewielka pojemność pamięci aparatów oraz niska wydajność procesorów montowanych w telefonach, nie najlepiej przystosowanych do przetwarzania tego typu danych. Ze względu na wymienione ograniczenia aparatów przenośnych protokół WAP (patrz: CHIP 4/2000, s.184) został tak zaprojektowany, aby zminimalizować obciążenie sieci. Jest on całkowicie niezależny od infrastruktury i rodzaju sieci komórkowej, jak również terminali bezprzewodowych. Z usług serwisów WAP korzystać mogą abonenci każdej cyfrowej sieci telefonii komórkowej, używający dowolnych terminali bezprzewodowych wspierających ten standard, a także użytkownicy komputerów stacjonarnych podłączonych do Internetu, po zainstalowaniu przeglądarki WAP.

Terminale bezprzewodowe (np. w telefonach komórkowych) wyposażone są w mikroprzeglądarki działające podobnie jak tradycyjne przeglądarki WWW, jednak wyświetlające tylko te strony, które zgodne są ze standardem WAP. Dokumenty przygotowane w formacie HTML nie mogą być prezentowane.

As w rękawie

W ramach WAP opracowano również specjalny język opisu stron internetowych – WML (Wireless Markup Language). Przystosowanie HTML-a na potrzeby telefonii komórkowej okazało się niemożliwe, ponieważ język ten przygotowany został do prezentacji informacji na komputerach wyposażonych w monitory wyświetlające obraz w różnych rozdzielczościach oraz myszkę i klawiaturę. Zestaw taki nie bardzo jednak pasuje do telefonów komórkowych.

Wywodzący się z XML-a język WML (patrz: CHIP 6/2000, s.182) bazuje na nieco innej filozofii. Podstawową jednostką jest tutaj tak zwana karta – card. Przez analogię do HTML-a możemy przyjąć, że jest to pojedyncza strona. Drugą jednostką jest deck (czyli talia), grupujący kilka kart. Deck jest jednocześnie najwyższym w hierarchii komponentem WML-a. Po kartach można poruszać się za pomocą odnośników znanych z tradycyjnych stron HTML. Możliwości WML-a nie ograniczają się jednak tylko do tekstu. Na potrzeby wyświetlaczy telefonów komórkowych opracowano także nowy format graficzny – WBMP – dwukolorową czarno-białą bitmapę bez jakichkolwiek odcieni szarości. Język WML daje również możliwość tworzenia pól edycji, list wielokrotnego wyboru i list opcji.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze: #
Pytania techniczne do tekstu: #
Internet
Polskie strony WWW o WAP-ie i telefonach komórkowych:
http://www.fkn.pl/ – fanklub Nokii
http://www.ericsson.org.pl/ – fanklub Ericssona
http://www.gsmbox.pl/ – ogólne informacje o telefonii komórkowej
Producenci urządzeń i oprogramowania WAP:
http://www.nokia.com/
http://www.ericsson.com/
http://www.siemens.com/
http://www.motorola.com/
http://www.alcatel.com/
http://www.phone.com/
Serwisy WAP:
http://wap.filmweb.pl/ – repertuar kin w całej Polsce
http://wap.mobile.net.pl/ – witryna dotycząca technologii WAP, opisująca szczegóły techniczne, zastosowania itp.
http://wap.poland.com/ – portal informacyjny, NewsRoom IT
http://wap.eragsm.pl/ – WAP w sieci Era GSM
http://wap.plusgsm.pl/ – WAP w sieci Plus GSM
http://wap.infoplus.pl/ – serwis informacyjny dostępny tylko dla abonentów Plus GSM
http://wap.idea.pl/ – WAP w sieci Idea Centertel
http://wap.interia.pl/ – portal informacyjny, wydarzenia dnia, wiadomości polityczne, gospodarcze itp.
http://wap.rmf.fm/ – strony stacji radiowej
http://wap.gsmbox.pl/ – informacje na temat telefonów komórkowych
http://wap.bankier.pl/ – Polski Portal Finansowy
http://wap.matrix.pl/ – informacje na temat stacji benzynowych i bankomatów w Polsce
http://wap.apnet.pl/ – serwer pocztowy dostępny przez WAP
http://wap.mks.com.pl/ – informacje o wirusach komputerowych
http://wap.rp.pl/ – serwis informacyjny „Rzeczypospolitej”
http://wap.root.pl/ – skrót wiadomości z polskich i zagranicznych serwisów
W dziale Internet | Technologia WAP znajdują się: konwerter plików graficznych do formatu WBMP, program do wysyłania SMS-ów, plug-in do Photoshopa 5.x i Paint Shop Pro obsługujący format WBMP, 30-dniowa wersja serwera WAP, 32-bitowe przeglądarki WAP dla Windows i edytor kodu WML.
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.