Listy do prawnika

List 1

Niektóre sklepy proponują zakup wersji OEM Windows bez komputera, dysku itp., która kosztuje ok. połowy ceny wersji „pudełkowej”. Czy kupując taką wersję i instalując ją w komputerze w firmie, jestem jej legalnym użytkownikiem?

Michał Szejda

List 2

Czy możecie mi przedstawić zasady nabywania oprogramowania OEM firmy Microsoft? Czy można je kupić tylko z zestawem, czy może również z dyskiem, pamięcią i płytą główną? Jakimi dokumentami dotyczącymi oprogramowania należy się legitymować w przypadku odwiedzin „policji antypirackiej”? Czy wystarczy sam certyfikat, czy też należy przedstawić fakturę zakupu? Co należy zrobić, jeżeli na fakturze nie istnieje osobna pozycja na oprogramowanie, a jest ono wliczone i ukryte pod hasłem „zestaw komputerowy”?

Adam Kawałek

Programy OEM można kupić wyłącznie razem z całym komputerem, dyskiem twardym lub płytą główną. Dowodem legalności posiadanego oprogramowania jest okazanie faktury na kupione aplikacje, licencji lub certyfikatu, a także faktury na programy OEM i podzespoły, z którymi zostały one kupione. Najważniejszym dokumentem jest faktura, gdyż na jej podstawie użytkownik może otrzymać kopie licencji lub certyfikatu. Musi być na niej informacja, że zakupiono także programy.

List 3

W związku z aktualizacją systemu operacyjnego Windows 95 na wersję Windows 2000 proszę o wyjaśnienie wątpliwości związanych z interpretacją umowy licencyjnej:

1. Czy w przypadku zakupu Windows 2000 w wersji up- grade zgodne z warunkami licencji będzie używanie jej z wersją systemu Windows 95 OEM?

2. Czy warunki licencji zezwalają na instalację posiadanej wersji OEM systemu w przypadku zakupu nowego komputera?

Grzegorz Kwapisz

Zgodnie z opinią Microsoft Polska można uaktualniać Windows 95 do wersji 2000, ale korzystając wyłącznie z product upgrade, a nie version upgrade, które pozwala na unowocześnienie w obrębie linii Windows 9x. Wersja OEM systemu jest „przypisana” do sprzętu, z którym została kupiona. Nowy pakiet należy nabyć nie tylko, gdy zostanie zmieniony komputer, ale nawet wówczas, gdy zmieni się dysk lub płytę główną, jeśli system był w zestawie z którymś z tych podzespołów. Ponadto niektóre aplikacje OEM firmy Microsoft – Windows 2000 Server i MS Office Small Busines – mogą być sprzedawane tylko z nowym komputerem, a nie z podzespołem. Wersję OEM Worda mają prawo dołączać do swoich komputerów wyłącznie trzy polskie firmy: JTT, Optimus i NTT. Zdaniem Microsoftu osoba, która nabędzie tę aplikację razem z komputerem innej firmy, będzie go miała nielegalnie.

List 4

Czy mogę posiadać system operacyjny – oryginalny – odkupiony od innego użytkownika, który rezygnuje z jego użytkowania np. z powodu zakupu nowej wersji tegoż oprogramowania?

Przemysław Backiel

Można odkupić i używać Windows, pod warunkiem że nie była to wersja OEM. Pakiet OEM może być przekazany wyłącznie z podzespołem, z którym został kupiony, lub z całym komputerem. Ponadto jeśli program stanowi uaktualnienie, cesja praw musi także objąć wszystkie uprzednie wersje.

List 5

Pracuję w szkole podstawowej, w której znajduje się pracownia komputerowa. Od roku z pracowni tej korzystają uczniowie gimnazjum. Czy gimnazjum legalnie korzysta z oprogramowania, które licencjonowane jest tylko na szkołę podstawową? Chodzi tu głównie o produkty Microsoftu: SBS, Office 2000, Windows 98.

Czytelnik (imię i nazwisko znane redakcji)

Jeśli jest to licencja typu MOLP (dla całej instytucji), to nie ma możliwości podzielenia jej między szkołę podstawową a gimnazjum. Licencja musi być przekazana jednej ze szkół, druga musi kupić nową licencję.

List 6

Czy mając program komputerowy i licencję na Windows 98 SE (druga edycja), mogę zainstalować sobie starszą wersję „Okienek” – Windows 95 pożyczonego od kolegi? Na moim wolnym komputerze Windows 98 chodzi żółwiowato, Windows 95 byłby znacznie szybszy, ale nigdzie już w sklepach nie dostanę starszej wersji systemu

Marek Gotowicz

Mając licencję na używanie nowszej wersji Windows, nie można zainstalować starszej odmiany tego systemu operacyjnego. Takie postępowanie jest natomiast legalne w przypadku pakietu biurowego firmy Microsoft. Posiadacz MS Office�a 2000 może korzystać z MS Office 97 lub 95.

List 7

Czy mogę sobie do woli używać Windows ME w wersji beta? Czy mogę ten system zainstalować na kilku komputerach (np. w firmie)?

Marcin Żochowski

Oficjalne „bety” można używać do momentu ukazania się wersji finalnej w sklepach. Wersje próbne aplikacji (tzw. trial) mają ograniczenie czasowe: po dopuszczalnym okresie testowania należy je skasować i kupić pakiet komercyjny. Niekiedy zdarza się, że z Microsoftu „wycieknie” robocza wersja programu, jednak korzystanie z niej jest nielegalne. Oficjalnych „bet” i edycji testowych można używać w firmach do celów niekomercyjnych, tzn. na przykład w celu poznania pakietu.

List 8

Czy twórca strony internetowej łamie prawo, umieszczając w swojej witrynie odnośnik do innej strony zawierającej treści niezgodne z polskim prawem – chodzi mi głównie o naruszanie ustawy o prawie autorskim (np. gdybym zamieścił na stronie odnośnik do strony zawierającej treść książki, którą można normalnie kupić w sklepie)?

Antoni Gierc

Wszystko zależy od tego, do jakich treści kieruje odnośnik. Nie będzie nielegalny odsyłacz do stron, na których znajdują się pirackie nagrania audio, książki czy aplikacje komputerowe. Na karę narazi się osoba, która skorzysta z tego odnośnika i pobierze chronione prawem dzieła. Natomiast ułatwianie dojścia do stron zawierających treści rasistowskie, nawołujące do waśni narodowych czy pornograficzne może zostać uznane za rozpowszechnianie tych zakazanych przez prawo materiałów.

Problem odpowiedzialności osoby informującej o zawartości cudzej witryny jest na razie tylko teoretyczny. Nikt jeszcze w naszym kraju nie został oskarżony o niewłaściwe przekierowanie internautów, nie było sądowego rozstrzygnięcia i nie ma osobnych przepisów odnoszących się do takiej sytuacji. Pewien kontekst może stwarzać regulacja odpowiedzialności dostawcy usług internetowych, jaką wprowadzono w USA. Przyjmuje się tam zasadę, iż dostawca nie ponosi odpowiedzialności za znajdujące się na udostępnianym przez niego serwerze treści, jeżeli spełnia jednocześnie trzy warunki: 1. nie jest świadom ich zawartości, 2. nie odnosi korzyści materialnych z zamieszczania tych materiałów oraz 3. usunie nielegalne witryny natychmiast po otrzymaniu stosownej informacji.