Moc tkwi w DVD

Filmy wydawane na dyskach DVD są kuszącą ofertą dla wielu miłośników kina. Nęci doskonała jakość obrazu i dźwięku, nie bez znaczenia pozostają również materiały dodatkowe – np. wstawki z planu – umieszczane na płycie razem z filmem.

Nie każdy może sobie jednak pozwolić na profesjonalny sprzęt do odtwarzania cyfrowych filmów. Na szczęście użytkownicy komputerów PC wyposażonych w napęd DVD-ROM mogą wykorzystać swoje maszyny również do odtwarzania filmów DVD oraz „luźnych” plików MPEG-2 i AC3. A to dzięki programowym odtwarzaczom – na przykład PowerDVD 2.55. Jego wersję 2.0 już opisywaliśmy (patrz: nr 11/99, s. 200). Czy od tego czasu aplikacja się zmieniła?

Autorzy PowerDVD położyli duży nacisk na współpracę ich oprogramowania z najrozmaitszym sprzętem. PowerDVD obsługuje karty z procesorami wspomagającymi funkcję kompensacji ruchu, np. ATI Rage 128, S3 Savage4 czy Nvidia GeForce 256. Dzięki temu główny procesor komputera jest odciążany, co zapewnia płynne odtwarzanie filmu nawet na słabszych maszynach.

Obecnie PowerDVD wykorzystuje również możliwości kart dźwiękowych wyposażonych w cztery lub sześć liniowych wyjść dźwięku (np. Sound Blaster Live!, Aureal Vortex 2 czy ForteMedia FM801a). Jeżeli do komputera podłączony jest odpowiedni zestaw głośników (np. Creative Digital Theater DTT2500), usłyszymy przestrzenną ścieżkę dźwiękową, zapisaną na dysku DVD.

Opcję Pan & Scan można aktywować z podręcznego menu, dostępnego po kliknięciu w oknie aplikacji prawym przyciskiem myszy.

Kolejną ciekawą opcją oferowaną przez pakiet jest obsługa cyfrowego wyjścia dźwięku S/PDIF. Dzięki tej funkcji możliwe jest przesłanie podkładu audio w formacie Dolby Digital lub DTS bezpośrednio do zewnętrznego wzmacniacza bez utraty jakości przekazu.

Następnej funkcji Power- DVD próżno szukać w konkurencyjnych produktach (np. CineMasterze czy też WinDVD 2000). Mowa o opcji Pan & Scan. Chodzi o to, że większość filmów na dyskach DVD dostępna jest w postaci panoramicznej (szerokoekranowej), z obrazem o proporcjach 1,85:1 lub 2,35:1. Nie każdy widz jest przyzwyczajony do oglądania takich filmów na komputerowym monitorze, mającym proporcje 1,33:1. PowerDVD pozwala na wybranie fragmentu obrazu i „rozciągnięcie” go na całą powierzchnię ekranu. Choć wtedy część ramki filmowej pozostanie niewidoczna, zostaną również ukryte przeszkadzające w odbiorze czarne pasy na górze i dole ekranu.

Produkt firmy CyberLink od początku swojego istnienia charakteryzuje się niezwykle wygodnym i intuicyjnym w obsłudze interfejsem, przypominającym panel tradycyjnego, „wolno stojącego” odtwarzacza DVD. Od niedawna istnieje możliwość zmiany jego wyglądu. Do poprawienia interfejsu użytkownika nie są potrzebne zdolności graficzne. Zamiast zabawy cyfrowym pędzelkiem wystarczy pobrać z Internetu program, który dokona konwersji jednej z bardzo wielu dostępnych w Sieci skór dla aplikacji Winamp.

Pomimo zapewnienia wysokiej funkcjonalności swojego produktu autorzy PowerDVD nie ustrzegli się błędów w programie. Chociaż nie odnotowaliśmy bardzo wysokiego obciążenia procesora podczas odtwarzania filmów DVD (uznawanego za istotną wadę starszych wersji pakietu), wciąż nie dopracowany pozostaje sterownik audio. Dźwięk generowany przez PowerDVD jest lekko przytłumiony, z okazjonalnie słyszanym szumem. Dodatkowo program nie wykonuje poprawnej separacji dźwięku, w sytuacji gdy do odtwarzania wykorzystana jest karta z większą od dwóch liczbą głośników. Należy oczekiwać, że w kolejnych wersjach pakietu usterki te zostaną usunięte.

PowerDVD 2.55
Wymagania: PC Pentium II; 32 MB RAM; Windows 9x/2000; napęd DVD-ROM; ok. 10 MB na dysku
+ wykorzystywanie możliwości kart wyposażonych w kilka wyjść dźwięku
+ cyfrowe wyjście dźwięku Dolby Digital i DTS
+ obsługa kart graficznych z zaimplementowaną funkcją sprzętowej kompensacji ruchu
+ możliwość „rozciągania” panoramicznego obrazu
+ regulacja jasności obrazu i nasycenia kolorami
– nie dopracowany sterownik dźwięku
– brak polskiej wersji
Producent: CyberLink, Tajwan http://www.cyberlink.com.tw/
Dostarczył: Allcom, Wrocław, tel.: (0-71) 373 49 67, faks: 359 52 72, e-mail: [email protected], http://www.allcom.pl/
Cena: 210 zł (wersja samodzielna); 35 zł (wersja OEM przy zakupie napędu DVD-ROM)
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Software znajduje się 30-dniowa wersja testowa aplikacji PowerDVD 2.55