Najlepsze na rynku

Zestawienie Top 10 zawiera listy najlepszych urządzeń w większości popularnych kategorii. Zostało przygotowane w celu wyłonienia produktów oferujących największe możliwości lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w wielu rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów.

Po trwającym ponad dwa lata okresie przerwy został opracowany nowy protokół transmisji danych za pomocą modemów analogowych – V.92. Obecnie internauci mogą korzystać z zalet standardu V.90, umożliwiającego pobieranie plików z Sieci z maksymalną teoretyczną prędkością 56 kbps. Wysyłanie informacji odbywa się z szybkością 33,6 kbps. W nowym protokole pierwsza wartość najprawdopodobniej pozostanie bez zmian, ale za to transfer danych z modemu ma wzrosnąć do 44 kbps.

Standard V.92 będzie miał także kilka innych zalet. Czas łączenia się z dostawcą usług internetowych ma zostać skrócony o połowę. Ułatwiony będzie też sposób przesyłania głosu przez globalną Pajęczynę. Ciekawostką jest zapowiadana możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych bez konieczności przerywania połączenia z Internetem. Niestety, nic za darmo – podczas rozmowy transmisja danych ma być zawieszona.

Modemy kompatybilne z protokołem V.92 mają pojawić się w sprzedaży pod koniec tego roku. Ciekawe tylko, czy Telekomunikacja Polska i krajowi operatorzy Internetu zdążą na czas przygotować się do wprowadzenia nowego standardu telekomunikacyjnego.

Modemy PCMCIA

W bieżącym rankingu najlepszych modemów wykonanych w postaci kart PCMCIA pojawiły się dwa nowe modele – Micronet PCMCIA Fax/Modem i 3Com Megahertz 56K Global GSM & Cellular. Ostatnie urządzenie jest rozbudowaną wersją Megahertza 56K Global Modem, umożliwiającego dodatkowo łączenie się z Internetem za pomocą telefonu komórkowego.

Uwagę warto zwrócić na nowy produkt firmy Micronet. Bardzo dobra ocena możliwości znacząco wpłynęła na jego pozycję w zestawieniu – modem uplasował się na czwartym miejscu w kategorii POWER. Gdyby jego cena była mniejsza o kilkadziesiąt złotych, mógłby on zająć wyższą lokatę w rankingu dziesięciu urządzeń, charakteryzujących się najlepszym współczynnikiem możliwości do ceny.

Napędy DVD-ROM

Dwa miesiące temu na czołowych pozycjach w rankingu znajdowały się napędy pracujące w trybie DVD z nominalną prędkością 10×. W tak krótkim okresie pokonano dwie kolejne bariery prędkości – 12× i 16×. Na razie nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miał pojawić się napęd 20×.

Na pierwszej pozycji w kategorii POWER uplasował się Pioneer DVD-115, wyprzedzając aż o 22 punkty model Toshiba SD-M1402. Świadczy to o tym, że Pioneer powoli staje się liderem na rynku komputerowych odtwarzaczy DVD. NEC DV-5700A i Samsung SD-612 pracują z nominalną prędkością 12×, ale nie najlepsze wyniki testów wydajności spowodowały, że napędy te zajęły kolejno szóste i jedenaste miejsce, przegrywając rywalizację z najlepszymi modelami 10×, a nawet 8×.

Dyski twarde EIDE

Długo oczekiwane dyski firmy Seagate z rodziny Barracuda ATA II charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością. Potwierdzeniem tego faktu jest zajęcie pierwszego miejsca w rankingu POWER przez model Barracuda ATA II ST330630A. Duże postępy w ostatnim czasie poczyniła firma Western Digital. Jej najnowszy produkt – dysk

WD Caviar 450 AA — wyróżnia się identycznym współczynnikiem możliwości co wspomniana wcześniej Barracuda ATA II. Tylko ze względu na niższy współczynnik możliwości do ceny zajmuje on w obu zestawieniach niższą lokatę od ST330630A. Z kolei Fujitsu Picobird 15 MPF3102AH wyróżnia się najlepszym stosunkiem możliwości do ceny spośród do tej pory przetestowanych dysków twardych EIDE.

Kamery internetowe

Na pierwszej pozycji w rankingach POWER i ECONO wciąż utrzymuje się doskonała kamerka Philipsa Vesta Pro PCVC680K. Nawet nowe modele takich firm, jak Samsung (AnyCam MPC-C10) czy Logitech (QuickCam Pro) nie były w stanie jej zagrozić. Pierwsze z wymienionych urządzeń charakteryzuje się bardzo dobrymi możliwościami, czego potwierdzeniem jest jego wysoka, trzecia lokata w zestawieniu POWER.

Dużym zaskoczeniem jest zajęcie drugiego miejsca w rankingu ECONO przez kamerę Chicony USB PC Camera. Kolejny raz potwierdza się rzadko powtarzana opinia, że to, co tanie, niekoniecznie musi być złe. Miejmy nadzieję, że wkrótce pojawi się więcej takich urządzeń, adresowanych do niezbyt zasobnych użytkowników domowych.

Notebooki

Od momentu opublikowania testu porównawczego notebooków (patrz: CHIP 5/2000, s. 86) dystrybutorzy wprowadzili do sprzedaży kilka nowych modeli komputerów przenośnych. W zestawieniu POWER pojawiło się aż pięć nowych modeli, wśród których warto zwrócić uwagę na dwie maszyny – IBM ThinkPad 600X i Portocom 3300C. 600X wyróżnia się zarówno największymi możliwościami (pierwsze miejsce w kategorii POWER), jak i bardzo wysoką ceną. Z tego też powodu komputer ten nie znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu ECONO. Tańszy o ponad 19 tysięcy złotych notebook Portocom 3300C jest niewiele gorszy od ThinkPada. Niska cena i bardzo dobre parametry wywindowały 3300C na pierwszą pozycję w kategorii ECONO.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Dynamiczny ranking Top 10: http://topten.chip.pl/
Na dołączonym do tego numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale Hardware | Top 10 znajduje się aplikacja umożliwiająca tworzenie zestawień Top 10 bazujących na indywidualnych preferencjach Czytelników