Nie wszystko złoto

Zgodnie z informacjami dostępnymi od pewnego czasu w Internecie w nowym systemie operacyjnym Microsoftu powinno się roić od błędów. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Premiera Windows 2000 była kilka razy przesuwana na coraz dalsze terminy. Po długich oczekiwaniach system ten jest wreszcie dostępny na rynku. Jednak łatwo się przekonać, że nowe Okna jeszcze przez […]

Zgodnie z informacjami dostępnymi od pewnego czasu w Internecie w nowym systemie operacyjnym Microsoftu powinno się roić od błędów. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?

Premiera Windows 2000 była kilka razy przesuwana na coraz dalsze terminy. Po długich oczekiwaniach system ten jest wreszcie dostępny na rynku. Jednak łatwo się przekonać, że nowe Okna jeszcze przez pewien czas nie będą w pełni gotowe do pracy. Amerykański serwis ZDNet pisze na przykład o ponad 63 tysiącach usterek. Pomimo iż Microsoft zdementował niezwłocznie tę wiadomość – w rzeczywistości wspomniana liczba nie dotyczy błędów, lecz miejsc, gdzie kod źródłowy systemu powinien zostać zoptymalizowany, oraz zmian kosmetycznych w wyglądzie Windows i jego aplikacji – niektórzy odnoszą się bardzo sceptycznie do nowej edycji Okien. Czy słusznie?

Uprzedzając takie pytania, można stwierdzić, że tworząc Windows 2000, projektanci Microsoftu wykonali dobrą robotę. Oprócz kilku rzeczywiście istotnych błędów większość niedociągnięć systemu należy zaliczyć do kategorii „występujących bardzo rzadko lub po prostu niegroźnych”. Zdarzają się one głównie w przypadku bardzo specyficznych, „egzotycznych” konfiguracji sprzętu lub w razie uszkodzenia jakiegoś urządzenia. Nie pocieszy to wprawdzie użytkowników, którzy natrafili na takie właśnie kłopoty, dowodzi jednak zupełnie niezłego (przede wszystkim w porównaniu z edycjami 9x) przetestowania Windows 2000.

Poprawki zawarte w Service Packach

Wyprodukowanie zupełnie wolnego od błędów programu jest w czasach dzisiejszej złożoności aplikacji praktycznie niemożliwe. Windows 2000, liczący miliony linii kodu, jest według zapewnień Microsoftu „najbardziej skomplikowanym projektem programistycznym w dziejach komputerów PC”. Dlatego też nie powinien nikogo dziwić fakt, iż system ten zawiera błędy.

Aby móc skorzystać z poprawek zamieszczonych w Service Packu, trzeba zalogować się w systemie jako administrator.

Microsoft reaguje na dostrzeżone pomyłki, tak jak to robił już wcześniej, wydając tzw. hotfixy, czyli poprawki naprawiające dostrzeżone błędy. Jak to miało już wcześniej miejsce (np. dla Windows NT), firma z Redmond ma zamiar opracowywać Service Packi, czyli bezpłatne uaktualnienia, zawierające wszystkie opracowane wcześniej poprawki oraz wzbogacające system nowymi funkcjami (w momencie przygotowywania tego tekstu pierwszy Service Pack nie był jeszcze dostępny – zapowiadano go na czerwiec tego roku). Można je będzie pobierać z internetowej strony Microsoftu bądź zamówić drogą pocztową (za niewielką opłatą). Jeśli okaże się, że nie wszystkie opisane w niniejszym artykule usterki zostaną naprawione po instalacji SP1, warto skorzystać z opisanych niżej sposobów usuwania wybranych błędów.

Wybrane błędy i sposoby ich unikania

Przesiadka na nowy system operacyjny zwykle niesie ze sobą ryzyko utraty możliwości korzystania ze starszych aplikacji i sterowników urządzeń, a nie zawsze możemy pozwolić sobie na rezygnację z przydatnych narzędzi. Poniżej przedstawiamy usterki, których nie udało się wykryć i usunąć programistom tworzącym Windows 2000. Ponadto niektóre urządzenia nie są poprawnie obsługiwane przez nowy system Microsoftu. Powoduje to występowanie różnego rodzaju błędów. Zajmiemy się sposobami usuwania także takich usterek.

Nie można utworzyć partycji

Jeśli dokonujemy uaktualnienia systemu Windows NT 4.0 do Windows 2000, mogą nam się przytrafić problemy z utworzeniem partycji na dysku twardym. Błąd ten może mieć miejsce, gdy zakładamy dyski logiczne w obrębie partycji rozszerzonej (extended). Komunikat o problemach generowany jest w trakcie przetwarzania fizycznej struktury dysku twardego na logiczne jednostki wykorzystywane przez program Menedżer dysków logicznych, zarządzający w Windows 2000 zasobami dyskowymi. Wprawdzie kłopotów da się uniknąć, nie ma jednak żadnej łatki korygującej omawiany błąd. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest instalacja Windows 2000 na nowo sformatowanym dysku. Dzięki temu unikniemy nie tylko problemów z partycjonowaniem, ale również uwolnimy nasz system od pozostałości po starych Oknach, takich jak niepotrzebne sterowniki czy źle odinstalowane aplikacje.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu: #
Pytania techniczne: #
Internet
Microsoft Technet – Informacje techniczne na temat Windows i aplikacji Microsoftu
http://www.microsoft.com/poland/technet/
Program Nero : http://www.nero.com/
Poprawki dla Windows 2000: http://www.microsoft.com/windows2000/downloads/
W dziale Software | Błędy w Windows 2000 znajduje się program Windows 2000 Evaluation Upgrade Utility w wersjach dla polsko- i anglojęzycznych Okien, sterowniki dla myszy Intellimuse oraz poprawka do Index Servera
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.