Problemy z oprogramowaniem

Wolna praca systemu Posiadam komputer: PIII 500, 256 MB RAM, MB Asus P3BF, grafika Asus 3800U, HDD IBM 9,1/13,6 (...) i masę oprogramowania. Problem polega na tym, że komputer się strasznie wlecze (po uruchomieniu pokazuje: zasoby - wolne 52%). Czy duża ilość oprogramowania (...) może spowodować tak powolne działanie komputera (np. uruchomienie komputera - 2 […]

Wolna praca systemu

Posiadam komputer: PIII 500, 256 MB RAM, MB Asus P3BF, grafika Asus 3800U, HDD IBM 9,1/13,6 (…) i masę oprogramowania. Problem polega na tym, że komputer się strasznie wlecze (po uruchomieniu pokazuje: zasoby – wolne 52%). Czy duża ilość oprogramowania (…) może spowodować tak powolne działanie komputera (np. uruchomienie komputera – 2 min 40 s., uruchomienie Worda – 13 s.). Złą konfigurację systemu i sterowników raczej wykluczam (standardowa instalacja), staram się na bieżąco ściągać nowe BIOS-y i sterowniki.

January Kokociński

Zbyt wolne uruchamianie się Windows i aplikacji może mieć dwie przyczyny. Pierwsza z nich to nieprawidłowa współpraca płyty głównej z dyskami pracującymi w trybie Ultra ATA/66 (zob. „Problemy z Ultra ATA/66”, s. 63). Drugą przyczyną może być duża zajętość zasobów systemowych. Mimo że Windows 98 lepiej nimi zarządza i mają one większą pojemność niż w Windows 95, to należy pamiętać, że zbyt duża ilość zajętych zasobów systemowych odbija się negatywnie na działaniu systemu. Zasoby są zajmowane m.in. przez każdą załadowaną czcionkę, ikonkę, menu, okno dialogowe czy bitmapę. Obsługa dużej liczby aplikacji będzie się więc wiązać nie tylko z zajmowaniem pamięci operacyjnej, ale także zasobów systemu. Wskazanie Miernika Zasobów: „52%” oznacza albo dużą liczbę uruchomionych programów, albo – rzadziej – obecność wirusa, który w sposób sztuczny zajmuje zasoby. Dla przykładu: w systemie z 64 MB pamięci uruchomienie 4-5 aplikacji, otwarcie w każdej z nich jednego, niewielkiego dokumentu spowoduje, że do dyspozycji pozostanie mniej więcej 60-65% wolnych zasobów systemowych. Oczywiście wielkość ta zależy od rodzaju aplikacji, gdyż mają one różne zapotrzebowanie na zasoby. Nie pozostaje więc nic innego jak dokładne prześledzenie, jakie programy są naprawdę uruchomione, np. przy użyciu programu Informacje o systemie .

Automatyczne uruchamianie programów po starcie Windows

Od swojego znajomego dostałem maila z załącznikiem, który miał być potrzebnym mi programem. Mój „miły” kolega zrobił mi jednak dowcip. Po każdym starcie Windows uruchamia się programik, który wydaje z siebie niemiłe dla uszu dźwięki. Nie mam pojęcia jak się tego pozbyć (nie chcę ponownie instalować Windows), męczy mnie zamykanie go przez Ctrl+Alt+Del, a chciałbym mieć „normalny” system.

Pytanie z Internetu

Użytkownicy Windows 98 mogą skorzystać z programu Narzędzia konfiguracji systemu (

Menu Start

|

Uruchom

, po czym wpisujemy

msconfig

). Na zakładce Autostart znajdziemy listę wszystkich aplikacji uruchamianych w chwili startu Windows. Aby usunąć wybraną pozycję, musimy odznaczyć znajdujący się obok niej kwadracik. W Windows 95 nie mamy wspomnianego narzędzia, trzeba więc zrobić to nieco inaczej. Najpierw należy sprawdzić skróty w folderze Autostart. Jeśli nie ma tam podejrzanego programu, musimy uruchomić Edytor Rejestru (

Menu Start

|

Uruchom

, polecenie

regedit

), w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE Soft-wareMicrosoftWindows CurrentVersionRun

odnaleźć odpowiedni wpis i usunąć go.

Windows 2000 a nagrywarki

Do tej pory używałem Windows 98 i wszystko było w porządku. Po instalacji Windows 2000 mam problem z nagrywarką. Bez problemu działa jako CD-ROM, natomiast po uruchomieniu Win-OnCD 3.6 program zgłasza błąd: „SCSI adapter host not found”, czyli chyba brak kontrolera. Podobnie jest w przypadku programu Nero 4. Kontroler (Tekram DC390) ma nowe sterowniki dla Windows 2000 i w menedżerze urządzeń działa poprawnie.

Radosław Kwiatkowski

W tym przypadku winę za nieprawidłowe działanie nagrywarki ponoszą programy do zapisu. Bez instalacji odpowiednich uaktualnień ( # i #) lub zupełnie nowych wersji tych aplikacji (WinOnCD 3.7, Nero 5.0) nie będzie możliwe ich używanie w systemie Windows 2000. Do prawidłowego działania Nero potrzebna jest nowa biblioteka ASPI – uaktualnienie tego sterownika jest warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy zarówno napędów SCSI, jak i ATAPI. Inne programy: dokładne wyjaśnienia dotyczące Easy CD Creatora znajdują się na stronie http://www.adaptec.com/tools/compatibility/win2k_cdr.html, a w przypadku CDRWina trzeba zainstalować wersję 3.8A.

Brak zakładek i przycisków w ustawieniach systemowych

Zainstalowałem na swoim komputerze parę programów. Wszystko działa jak należy, ale nie wiedzieć czemu, gdy z Panelu sterowania wybiorę ikonę System i zakładkę Wydajność, to nie mam przycisku Pamięć wirtualna. Co się takiego stało, że straciłem dostęp do tego, i jak przywrócić pierwotną konfigurację?

Andrzej Swadowski

Windows 98 zawiera dwa narzędzia umożliwiające jego administrację (w warunkach domowych robi to użytkownik, ale gdy komputery pracują w sieci, to zazwyczaj zarządza nimi administrator): profile użytkownika i Edytor założeń systemowych. Profile zawierają informacje specyficzne dla każdego użytkownika oraz katalogi specjalne Windows, a ich zadaniem jest pomóc użytkownikom w zarządzaniu swoimi preferencjami i ustawieniami aplikacji. Natomiast założenia systemowe mają na celu zapewnienie administratorowi kontroli nad Pulpitem użytkownika oraz nad tym, co może on zrobić w sieci i w jakim stopniu ma prawo lokalnie zmieniać konfigurację – jest to po prostu narzędzie zwiększające bezpieczeństwo. Jedną z opcji jest m.in. możliwość zablokowania użytkownikowi dostępu do zmiany ustawień pamięci wirtualnej. Zasada działania tego typu zabezpieczenia jest dość prosta: przy starcie systemu część zapisów Rejestru jest zamieniana na informacje pochodzące z plików utworzonych za pomocą edytora założeń. W zbiorach o rozszerzeniuADM znajdują się szablony ustawień, a w plikach POL konkretne dane. Jeśli chcemy korzystać z Edytora założeń, to musimy go zainstalować: w Panelu sterowania wybieramy

Dodaj/Usuń programy

|

Instalator systemu Windows

|

Z dysku

, wskazujemy katalog ToolsReskitNetadminPoledit z CD-ROM-u instalacyjnego Windows i zaznaczamy Edytor założeń systemowych. Uruchamiamy go, klikając

Menu Start

|

Uruchom

i wydając polecenie

poledit

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.