Problemy ze sprzętem

Problem ze sterownikami do TNT2

Na CD-ROM-ie CHIP-a 6/2000 umieściliście najnowsze sterowniki do kart graficznych. Posiadam kartę Riva TNT2 M64 32 MB firmy Apollo. Po zainstalowaniu sterowników z waszego CD-ROM-u wynik testu 3DMark 2000 wzrósł o jakieś 100 punktów! Wszystko byłoby super, gdyby nie to, że gdy chciałem uruchomić grę Need For Speed 5, pokazywał się komunikat o błędzie i komputer zawieszał się (błąd był związany z ddhelp). Po odinstalowaniu nowych sterowników i zainstalowaniu tych dostarczonych wraz z kartą nie ma żadnych problemów – tzn. gra uruchamia się. Co może być tego przyczyną? Z jakiego adresu WWW można ściągnąć sobie najnowsze sterowniki do tej karty? Mój komputer: Celeron 500 MHz, płyta gł. ECS P6BAT A+, Seagate 2,5 GB, wbudowana karta muzyczna. Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem, czy nie jest to wina karty?

Pytanie z Internetu

Instalując nowe sterowniki, zawsze liczymy na to, że podniosą one wydajność sprzętu i będą prawidłowo funkcjonowały. Tak najczęściej się dzieje, ale nie można zapominać, że karta graficzna nie działa w oderwaniu od reszty systemu (sprzętu i oprogramowania). Z tego powodu nie jest możliwe przewidzenie poprawności pracy sterownika – testowanego na ograniczonej liczbie przypadków – w dowolnym komputerze. Zdarzają się więc problemy podobne do opisanych w liście: testy są wykonywane, a program nie działa. W takiej sytuacji, jeśli używamy programów korzystających z DirectX, można pokusić się o ponowną instalację tych bibliotek. Gdy nie zmieni to sytuacji, trzeba zainstalować inną wersję sterowników. Konieczna jest tu jedna uwaga dotycząca sposobu ich instalacji. Warto (bardzo często trzeba) zmienić ustawienie karty graficznej w Windows z tej faktycznie pracującej na standardową kartę VGA. Spowoduje to użycie prostego sterownika z Windows, co po restarcie systemu pozwoli prawidłowo zainstalować pliki dedykowane do anego akceleratora.

Nowe sterowniki do wielu różnych kart graficznych można znaleźć m.in. pod adresem http://www.benchmark.ceti.com.pl / lub http://www.pc.com.pl/. Sterowniki referencyjne dla kart z procesorami Nvidii, można pobrać ze strony http://www.nvidia.com/.

Modemy dla Linuksa

Czy modem Zoltrix Spirit, chipset: Rockwell HCF 56K (RLVDL56DPF/SP) będzie chodził pod Linuksem (Red Hat 6.0)? Jeżeli tak, to jak go skonfigurować i skąd wziąć do niego sterowniki? To samo pytanie w odniesieniu do modemu Pentagram Omen 56l, chipset: Motorola 62412-51. Jeżeli oba te modemy nie będą mogły chodzić pod Linuksem, to prosiłbym bardzo o radę, jaki dobry modem kupić dla tego systemu (może Zoltrix FM-VSP56i3, chipset: Rockwell ACF 56K (RCVDL56ACFW/SP) na złączu ISA?) lub o listę modemów obsługiwanych przez Linuksa.

Tomasz Kazieczko

Oba wymienione w liście modemy nie będą, niestety, pracowały pod Linuksem. Są to bowiem urządzenia określane mianem winmodemów (bądź softmodemów): część funkcji transmisyjnych nie jest obsługiwana przez chipset, ale przez specjalny program dla Windows. Linux dla modemu nie potrzebuje sterowników, ale zastosowanie opisanego wcześniej faksmodemu wymagałoby stworzenia łaty do jądra linuksowego, która zrealizuje funkcje nie wspierane sprzętowo. Nie jest to trudne, ale producenci modemów nie udostępniają specyfikacji technicznej, co skutecznie paraliżuje linuksowych programistów. Przełom poczyniły firmy Lucent i PCTel, które stworzyły odpowiednią wersję jądra obsługującą część modeli (ukuto nawet odpowiedni termin: linmodem).

Na stronie http://www.o2.net/~gromitkc/winmodem.html (lub http://start.at/modem) jest bardzo duże zestawienie modemów, wykonane pod kątem możliwości współpracy z Linuksem. Klasyfikując modemy do pracy linuksowej ze względu na sposób instalacji w komputerze, można stwierdzić, że modele zewnętrzne prawie w 100% się nadają, zdecydowana większość modemów ze złączem ISA również sobie poradzi (także wspomniany w liście Zoltrix FM-VSP56i3), natomiast wiele ostrożności trzeba wykazać przy wyborze urządzenia PCI. Również właściciele notebooków powinni przed zakupem skonfrontować swój wybór: karty PCMCIA często nie są przyjazne „Pingwinowi”. Więcej informacji na temat modemów w Linuksie na stronach http://www.linuxfan.alpha.pl/faq2000/ i http://linmodems.org/

Znikający dysk

Od pewnego czasu w moim już dość leciwym komputerze (MVP3, AMD K6/266) pojawia się pewien problem. Otóż podczas pracy w systemie Win 95 OSR2 znika mi drugi dysk. Mam dwa dyski twarde: 1,7 GB UDMA i starszy 540 MB, pracujący w trybie DMA lub PIO4. Podczas pracy drugi dysk znika, tzn. ikona dysku cały czas jest widoczna w „Moim komputerze”, ale dostęp do dysku jest niemożliwy: „Urządzenie podłączone do komputera nie funkcjonuje”. Wyjściem z sytuacji jest restart komputera. Mam zainstalowane sterowniki do płyty głównej (VIA 4 in 1), próbowałem przełączyć tryb pracy dysku z DMA na PIO za pomocą ViaDmaTool – bez rezultatu. Czy przyczyną tego stanu rzeczy może być umiejscowienie dwóch dysków twardych blisko siebie? Wydzielają one dość dużo ciepła, więc montaż dodatkowych wiatraczków jest niemożliwy.

Tomasz Podgórski

Przyczyną opisanego objawu jest najprawdopodobniej przegrzewanie się dysku (bardzo prawdopodobne) lub kontrolera IDE na płycie głównej. Za tym, że jest to dysk, przemawia kilka rzeczy. Przede wszystkim dysk jest już dość leciwy, co może oznaczać jego znaczne wyeksploatowanie. Gdyby szwankował kontroler, to kłopoty dotyczyłyby także innych urządzeń: HDD lub CD-ROM-u (w liście nie ma wzmianki o napędzie CD, mamy jednak prawo przypuszczać, iż jest on obecny). Jeśli da się zaobserwować, że „znikanie” ma miejsce mniej więcej po stałym czasie pracy, to jest to kolejny argument przemawiający za pierwszą tezą. W takiej sytuacji konieczne staje się zapewnienie lepszego chłodzenia dla dysku. Jeśli nie jest możliwy montaż wiatraczka, to być może da się zmienić miejsce montażu dysku. Dla pewności warto też przeczyścić styki i sprawdzić wszystkie kable połączeniowe.

Problemy z SB Live!

Mam kartę dźwiękową SB Live! Value. Problem polega na tym, że urządzenia podłączone do wejścia liniowego (LINE IN) są słabiej słyszane (jakieś 3-4 razy ciszej) od innych. Przy poprzedniej karcie nie było problemów, więc okablowanie powinno być dobre. Co może być przyczyną? Zauważyłem także, że w Panelu sterowania w Multimediach, w zakładce Urządzenia przy Urządzeniach wejścia liniowego nie ma żadnych sterowników. Może to być przyczyną problemu, czy może karta jest uszkodzona?

Konrad Daszyk

Na wstępie zakładamy, że wejście liniowe jest uaktywnione i ma ustawioną odpowiednią głośność. Jeśli jest inaczej, to należy rozpocząć od zmiany tych ustawień.

Ze względu na fakt, że w Panelu sterowania nie ma informacji o sterowniku (we właściwościach urządzenia wejścia liniowego powinien być wpis, że sterownik jest włączony i aktywny), można przypuszczać, że to właśnie jest powodem nieprawidłowego działania wejścia liniowego. Rozwiązaniem jest dodanie nowych sterowników (jeśli to możliwe) lub ponowna instalacja karty dźwiękowej: usunięcie jej z listy w Menedżerze urządzeń i restart komputera. Zostanie wtedy wykryty nowy sprzęt i pojawi się możliwość instalacji tej samej wersji oprogramowania.

Oprócz opisanej są jeszcze możliwe dwie inne przyczyny niewłaściwej pracy wejścia liniowego. Pierwsza: uszkodzenie jakiegoś elementu na karcie dźwiękowej, które objawia się słabszym wzmacnianiem sygnału z LINE IN. Druga: wzajemne niedopasowanie źródła sygnału i wejścia – to ostatnie jest jednak mało prawdopodobne, zwłaszcza w świetle poprawnej współpracy z inną kartą muzyczną.

Nieprawidłowe wskazania prędkości modemu

Mam pytanie o parametry pracy modemu. Po połączeniu się z Internetem modem pokazuje zawsze tę samą prędkość: 115 200 bps. Pomijając fakt, że jest tak cały czas, to – jeśli się nie mylę – niemożliwa jest łączność z taką prędkością przy zwykłej linii telefonicznej! Widzę w tym tylko błąd, ale nie wiem, w jaki sposób dowiedzieć się, jaka jest rzeczy-wista prędkość transmisji. Wiem, że mogę zajrzeć do logu, ale z wygodą nie ma to wiele wspólnego. Czy możecie coś doradzić?

Pytanie z Internetu

Modem jest w tej chwili skonfigurowany tak, żeby pokazywać prędkość transmisji na porcie szeregowym (między modemem a komputerem). Nie jest to interesujące dla użytkownika, bo prawie zawsze wartość ta jest ustawiana jednorazowo i zazwyczaj jest to właśnie 115 200 bps. Wystarczy jednak zmienić jeden wpis w rejestrach modemu, by po uruchomieniu programu komunikacyjnego móc dowiedzieć się o prędkości transmisji w linii telefonicznej. Trzeba uruchomić dowolny program terminalowy, np. HyperTerminal, i wpisać następujące komendy: ATW1&W (W1 oznacza prędkość na linii, &W zapisuje nastawienia). Do przywrócenia wskazania prędkości portu służy z kolei komenda ATW0&W. Bieżący stan wszystkich rejestrów modemu można zobaczyć, wydając polecenie AT&V.

Wyjście TV na karcie TNT2 M64

Zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji, jak załączyć wyjście TV w karcie graficznej Nvidia TNT2 M64 z wyjściem TV. Taką kartę zakupiłem i nie mogę uruchomić wyjścia telewizyjnego. Udało mi się je uruchomić tylko jeden raz, ale następny już nie. W firmie, w której kupiłem kartę, nie wiedzą, jak je włączyć. Mam zainstalowany program Power DVD 1.30. Proszę o pomoc, ponieważ próbowałem już wszystkich ustawień karty graficznej i nie mogę sobie z tym poradzić.

Pytanie z Internetu

Wyjście telewizyjne w karcie opartej na procesorze Nvidii może być uaktywnione jedynie w oryginalnym sterowniku producenta. Sterowniki referencyjne obsługują najczęściej sam akcelerator – bez dodatkowych urządzeń. Jeśli dostarczone wraz z kartą oprogramowanie nie działa właściwie, to należy je ponownie zainstalować lub uaktualnić do nowszej wersji. Druga informacja, o której należy pamiętać, to fakt, że wyjście TV działa jedynie do określonej rozdzielczości maksymalnej (najczęściej 640×480, maksimum 800×600 pikseli). Jeśli jest ustawiona wyższa rozdzielczość, wówczas wspomniane wyjście pozostaje nieaktywne.

W sytuacji gdy wyjście TV działało, ale w tej chwili nie funkcjonuje, może oznaczać to konflikt ze sterownikiem od innego urządzenia lub jakimś programem obecnym w pamięci. Żeby znaleźć tego typu zależność, trzeba wyłączyć w Menedżerze urządzeń inne karty rozszerzeń (we Właściwościach, zakładka Ogólne, zaznaczamy Wyłącz w tym profilu sprzętowym) i usunąć z autostartu wszelkie nie potrzebne aplikacje (

Start

|

Uruchom

|

msconfig

). Jeśli wyjście telewizyjne zadziała, to stopniowo należy włączać urządzenia, a następnie uruchamiać programy. Cały ten proces wymaga nieco cierpliwości, bo za każdym razem konieczny jest restart komputera, ale jest to jedyna możliwość, żeby przekonać się o ewentualnym źródle konfliktów.

Problemy z dyskiem UltraATA/66

Mam problem związany nie tyle z błędną pracą kontrolera UltraDMA/66, co raczej z dziwnym jego zachowaniem, a bardziej szczegółowo – zachowaniem dysku twardego. Jestem posiadaczem składaka zbudowanego na płycie głównej ABIT BP6, 2× Celeron 433 MHz, dysk twardy Seagate ST313032A podłączony do kontrolera HighPoint 366 (wbudowany w płytę) itd. Mój problem polega na tym, że niektóre programy czy gry urucha-miają się dłużej w trybie UDMA/66 niż w standardowym UDMA/33, natomiast inne (większość) uruchamiają się znacznie krócej. Np. Unreal Tournament standardowo uruchamia się ok. 45 sek. Po podłączeniu dysku do UltraDMA/66 czas ładowania gry wydłuża się niemal dwukrotnie. Jeżeli to możliwe, proszę o jakąś podpowiedź. PS Sterowniki do kontrolera HPT366 aktualizowałem niedawno na najnowsze (osobno dla Win 98 i Win 2K). Problem występuje tylko w Windows 98, Windows 2000 uruchamia grę szybciej niż poprzednio.

Wojciech Szkudlarek

Opisane zjawisko jest ściśle związane z trzema rzeczami: rodzajem dysku i jego trybem pracy, BIOS-em płyty głównej (zapewniającym obsługę wbudowanego kontrolera Ultra ATA/66) i sterownikami dla kontrolera do konkretnego systemu operacyjnego. O ile trudno jest ocenić wpływ konkretnego modelu dysku na szybkość transmisji, o tyle nie można zapomnieć, że wewnętrznie HDD musi być przestawiony (za pomocą specjalnego programu) na pracę w trybie UltraATA/66. Poza tym, żeby osiągnąć maksymalną wydajność, należy zadbać o optymalne sterowanie pracą HPT 366 (różnica jest od razu zauważalna: pod Windows 2000 jest dobrze, a pod 98 już nie). Działanie takie jest konieczne ze względu na to, że Abit wciąż stara się doszlifować współpracę chipsetu BX z kontrolerem HighPoint. Potrzebna jest nowa wersja BIOS-u płyty głównej (RU) wraz z uaktualnionym BIOS-em kontrolera UltraATA/66 oraz możliwie najnowsza wersja sterowników dla Windows (1.25B lub beta 1.251). Po aktualizacji pozostaje liczyć na to, że niedomagania zostały usunięte i dysk jest w stanie wykazać się pełną wydajnością. Jeśli tak nie jest, to można się pokusić o wykorzystanie eksperymentalnych wersji BIOS-u, z uaktualnieniem kontrolera do wersji 1.25. Więcej informacji pod adresem: http://bp6.gamesquad.net/bios.phtml