Quo CADis?

Mimo mnogości programów dla Linuksa jest pewna grupa użytkowników tego systemu narzekających na ich brak. Na pewno nie są to graficy, dla których najważniejszym narzędziem jest Gimp. Niestety – poszkodowani są projektanci, dla których nie istnieją aplikacje CAD. Profejsonalne programy kosztujące tysiące dolarów, takie jak CATIA czy ProEngeenier, mają swoje wersje dla wielu systemów uniksowych, ale nie dla Linuksa. Poszkodowani mogli sę czuć także zwykli użytkownicy tego systemu (na przykład studenci), któzy mają potrzebę wykonania i zwymiarowania prostego rysunku 2D. Istnieje jednak apllikacja mogąca w powodzeniem wypełnić tę lukę – QCad 1.4.1 autorstwa 23-letniego studenta.

Miła niespodzianka spotyka nas na wstępie – instalator programu jest bowiem wyposażony w interfejs graficzny. Proces instalacji aplikacji ogranicza się do wskazania katalogu, w którym zostanie umieszczony QCad wraz z dokumentacją w formacie HTML. Należy wspomnieć, że na stronie producenta znajdują się pakiety DEB i RPM dla komputerów z procesorami Intela i systemami Linux Debian, RedHat, wersja instalacyjna dla pozostałych „pingwinów” oraz dla Windows. Nie zabrakło także edycji dla komputerów zbudowanych na bazie procesorów Alpha i Sparc64. Jako że aplikacja rozpowszechniana jest na licencji GPL, na serwerze są także dostępne kody źródłowe, umożliwiające jej skompilowanie dla dowolnej platformy.

Pierwsze uruchomienie programu sprawia, że rodzi się w nas pewna wątpliwość. Pasek narzędzi wydaje się bardzo ubogi. Można na nim znaleźć jedynie przyrząd do rysowania linii, kreślenia łuków i okręgów, do edycji obiektów, wymiarowania, a także do zakreskowywania płaszczyzn przecięć i wpisywania tekstu. Niewielka liczba narzędzi jest jednak tylko złudzeniem. Każde kliknięcie myszką którejś z wymienionych ikon powoduje dodanie do paska narzędzi kolejnych pozycji. W ten sposób aplikacja dostarcza nam kilkudziesięciu narzędzi niezbędnych do tworzenia rysunków technicznych.

Pasek z narzędziami tylko pozornie jest ubogi. Wybranie którejś ikonki powoduje wyświetlenie sporej grupy narzędzi.

Warta wyróżnienia jest dobrze dopracowana funkcja przyciągania tworzonych obiektów do różnych elementów rysunku, np. końca, początku oraz środ-ka linii, punktów siatki czy tzw. najbliższego punktu. Solidnie wykonane jest także narzędzie do wstawiania tekstu. Jest to miniedytor, który umożliwia m.in. pisanie po łuku oraz pod dowolnym kątem. Za jego pomocą można także ustawić odstęp między literami, słowami czy liniami tekstu, a także zachować wpisywany tekst w pliku w celu późniejszego jego wykorzystania.

Doskonałym pomysłem jest umieszczenie narzędzi do skalowania widoku na górnym pasku narzędzi. Dzięki temu, że nie zostały one umieszczone wraz z innymi narzędziami, nie giną, gdy np. wybierzemy opcję wymiarowania. QCad, jak przystało na dobry program typu CAD, zaopatrzono w system warstw, ułatwiający tworzenie rysunków. Każda z nich może mieć zdefiniowaną dowolną grubość, styl i kolor linii, którą kreślone będą obiekty na tej warstwie. Oczywiście, wymienione parametry można w dowolnej chwili w prosty sposób modyfikować. Efekty naszej pracy zapisywane są w zbiorach w formacie DXF. Pliki tego typu są czytane przez wiele programów typu CAD/CAM, choćby dobrze znanego AutoCAD-a.

QCad to solidna aplikacja typu CAD. Nie jest doskonała, bo – jak twierdzi sam autor – pozostało jeszcze sporo do zrobienia. Brakuje możliwości rysowania elips oraz wpisywania znaków specjalnych. Program nie ma też wersji polskiej, choć są m.in. angielska, niemiecka, francuska, włoska, hiszpańska, grecka i słowacka. Mimo tych niedociągnięć opisywane narzędzie warto polecić wszystkim, którzy chcą lub muszą korzystać z aplikacji typu CAD.

QCad 1.4.1
Wymagania: PC Pentium; 16 MB RAM; Linux, ok. 8 MB na dysku
+ możliwość samodzielnego tworzenia bibliotek elementów
+ wykorzystywanie popularnego formatu plików
– brak obsługi techniki przeciągnij-i-upuść
Producent: RibbonSoft, Szwajcaria
http://www.qcad.org/
Rejestracja: freeware (GPL)
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się pełna wersja programu QCad 1.4.1.