Samuraj 2000

PC-cillin 2000: Samuraj 2000

Ostatnimi czasy użytkownicy komputeów nabrali szacunku dla programów antywirusowych – być może jest to jedyny pozytywny skutek powstania wirusa I LOVE YOU. W każdym razie zauważono potrzebę ochrony własnych maszyn przed rozmaitymi „mikrobami”.

Przed rokiem na łamach CHIP-a opisywaliśmy japoński pakiet antywirusowy PC-cillin (patrz: nr 8/99, s. 98). Obecnie dostępna jest już jego nowa wersja, oznaczona „milenijnym” numerem. Liczba ta nie jest tylko chwytem marketingowym – produkt firmy Trend został przystosowany do pracy w środowisku Windows 2000, podczas gdy poprzednia jego wersja chroniła przed „bakcylami” komputery działające pod kontrolą Windows 9x/NT 4.0.

Nowości wprowadzonych do pakietu jest jednak więcej. Przede wszystkim PC-cillin pomoże zabezpieczyć się przed wirusami osobom korzystającym z klientów poczty elektronicznej Eudora i Outlook Express. Jeżeli którykolwiek z nich jest zainstalowany, wszystkie listy ściągane z serwera pocztowego POP3 będą poddawane kontroli jeszcze przed zapisaniem przesyłki na lokalnym dysku. W przypadku odnalezienia w załączniku do listu „mikroba” użytkownik jest powiadamiany o niebezpieczeństwie. Sam załącznik listu może zostać automatycznie wyleczony albo skasowany, gdyby wirusa nie dało się usunąć – zależy to od indywidualnych ustawień wprowadzonych przez użytkownika.

Jak wiadomo, wszystkie programy antywirusowe wymagają okresowej aktualizacji. PC-cillin oferuje możliwość dokonywania cotygodniowego update’u przez Internet. Jednak kto wie, czy od samej częstotliwości uaktualniania nie bardziej istotny jest fakt, iż ów proces prowadzony jest obecnie w sposób „inteligentny”. PC-cillin 2000 ściąga tylko tę część baz zawierających sygnatury „mikrobów”, która zmieniła się od momentu dokonania ostatniego upgrade’u, pomija natomiast dane już umieszczone na dysku. Docenią to z pewnością ci użytkownicy komputerów, którzy łączą się z Siecią, wybierając telefoniczny numer dostępowy.

PC-cillin 2000 potrafi automatycznie skanować listy elektroniczne przed zapisaniem ich na dysku.

Najnowsza wersja programu obsługuje większą liczbę nośników danych. Obecnie możemy zażądać, aby oprócz dyskietek, dysków twardych (lokalnych i sieciowych) i płyt CD-ROM sprawdzano pod kątem obecności wirusów także napędy ZIP, CD-RW i DVD.

Podobnie jak inne aplikacje tego typu, PC-cillin 2000 proponuje użytkownikowi przygotowanie wolnej od wirusów dyskietki ratunkowej, z której można załadować „czysty” system operacyjny i uruchomić program antywirusowy. Jednak choćby ze względu na liczbę powstałych do tej pory „mikrobów” bazy zawierające ich sygnatury rozrosły się już do monstrualnych rozmiarów. I niejednokrotnie zdarza się, że na pojedynczej dyskietce nie mieści się jądro systemu operacyjnego i program antywirusowy. PC-cillin radzi sobie z takim problemem, pozwalając na sporządzenie całego zestawu dyskietek ratunkowych, na których sygnatury „szkodników” będą zapisywane we fragmentach.

Jako jedną z wad poprzedniej edycji PC-cillina wymieniliśmy brak funkcji zapisywania w pliku raportu informacji dotyczących działania programu. Tym razem ta niedoróbka została usunięta. Obecnie uzyskamy szczegółowy raport – znajdziemy w nim listę przeskanowanych dysków, informację o tym, czy i w których plikach znaleziono wirusy oraz jakie działania podjęto w celu ich usunięcia i czy zakończyły się one sukcesem. Podobnie jest w przypadku dokonywania upgrade’u – zorientujemy się wówczas, jak dawno przeprowadziliśmy uaktualnienie pakietu.

Zaletą PC-cillina jest stosunkowo niska cena. Wydatek na ten program to dwie trzecie ceny Norton AntiVirusa.

PC-cillin 2000
Wymagania: PC Pentium; 24 MB RAM; Windows 9x/NT 4.0 (z zainstalowanym Service Pack 4)/2000 Professional; ok. 12 MB na dysku
+ współpraca z programem pocztowymi Eudora
+ obsługa większej liczby nośników danych
Producent: Trend Micro, Japonia, http://www.antivirus.com/
Dostarczył: Dagma, Katowice, tel.: (0-32) 202 11 22, faks: 202 55 55, e-mail: [email protected], http://www.dagma.com.pl/
Cena: ok. 400 zł
Uaktualnienie: ok. 130 zł
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Programy antywirusowe znajduje się 30-dniowa wersja testowa pakietu PC-cillin 2000