Sześciu wspaniałych

Komputery przenośne zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Niestety, ze względu na swoją cenę nadal należą do urządzeń kupowanych głównie przez firmy lub bardziej zamożnych użytkowników. Wśród sześciu najnowszych propozycji firm Aristo, Compaq, IBM, Portocom i Toshiba tylko jeden notebook, cechujący się jednak dużo słabszymi parametrami od komkurenów, kosztował poniżej 7000 zł. Compaq Notebook 100 jest […]

Komputery przenośne zdobywają ostatnio coraz większą popularność. Niestety, ze względu na swoją cenę nadal należą do urządzeń kupowanych głównie przez firmy lub bardziej zamożnych użytkowników. Wśród sześciu najnowszych propozycji firm Aristo, Compaq, IBM, Portocom i Toshiba tylko jeden notebook, cechujący się jednak dużo słabszymi parametrami od komkurenów, kosztował poniżej 7000 zł. Compaq Notebook 100 jest chyba najbardziej nietypową konstrukcją, jaką dotychczas przetestowano w redakcyjnym laboratorium. Urządzenie „napędzane” jest przez procesor AMD K6-2 taktowany zegarem 475 MHz. 56 MB pamięci operacyjnej zamontowano na płycie głównej zbudowanej na bazie pierwszego chipsetu firmy VIA, przeznaczonego do komputerów przenośnych – Tech VT82C686. Za wyświetlanie obrazu na ekranie TFT o przekątnej 12,1 odpowiada układ Trident Cyberblade i7 AGP. Pamięć masową opisywanego modelu stanowią dysk twardy o pojemności 4,6 GB, napęd CD-ROM pracujący z 24-krotną prędkością oraz wbudowana stacja dyskietek. Funkcjonalnym dodatkiem jest zintegrowany modem obsługujący protokół V.90.

Notebook 100 nie należy do maszyn wydajnych (patrz: poniższa tabelka), ale doskonale nadaje się do edycji tekstów i pracy z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi. Niska cena czyni z produktu Compaqa jeden z najbardziej atrakcyjnych komputerów przenośnych dostępnych na polskim rynku (czwarte miejsce w rankingu ECONO).

Modele Aristo FT-9520+ oraz IBM ThinkPad 390X pod względem swojego wyposażenia są nieomal „bliźniakami”. Oba notebooki zbudowano na bazie płyty głównej wykorzystującej chipset Intel 82440ZX i wyposażono w procesor Intel Pentium III 500 MHz oraz 64 MB pamięci RAM. Różne są jednak napędy pamięci masowej. Aristo korzysta z dysku o pojemności 6 GB oraz napędu DVD-ROM 6× (w trybie CD–ROM – 24×). IBM ma czytnik CD-ROM 24×, ale dysk twardy pomieścić może aż 12 GB danych!

Taką samą pojemnością dysku i prędkością napędu CD- -ROM charakteryzuje się IBM ThinkPad 600X. W urządzeniu tym zainstalowano 196 MB pamięci RAM i najszybszy dostępny procesor mobilny – Intel Pentium III 650 MHz, wykorzystujący technologię SpeedStep.

W obu modelach z rodziny ThinkPad zainstalowano chip graficzny 3D firmy NeoMagic. Na zintegrowanych panelach LCD o przekątnych odpowiednio 15 i 13,3 cala można wyświetlić obraz w rozdzielczości 1024×768 pikseli. Niestety, słabym punktem obu modeli firmy IBM jest niezgodność ze standardem DirectX 7 układu graficznego NeoMagic, przez co urządzenia nie mogą być wykorzystane w niektórych zastosowaniach graficznych i najnowszych grach. Ciekawe jest to, że producent zrezygnował z obsługi funkcji dźwiękowych przez przystosowany do takich zadań wielofunkcyjny multimedialny układ graficzny NeoMagic. Oba notebooki wyposażono w lepszej jakości dodatkowe chipsety, odpowiadające za obsługę dźwięku.

Wśród zalet modelu ThinkPad 390X wymienić należy dołączone oprogramowanie SwapMaster, umożliwiające wymianę dodatkowych napędów bez konieczności wyłączania notebooka. Aby ułatwić taką operację, w dolnej części obudowy znajduje się specjalna dioda. W czasie pracy jest ona zapalona, gdy zaś zgaśnie, wiadomo, że można bezpiecznie wykonać operację wymiany urządzenia peryferyjnego.

W modelach Aristo FT-9520+ i Portocom 3300C wyświetlacze LCD o przekątnej 14,1 cala pozwalają otrzymać obraz o maksymalnej rozdzielczości 1024×768 pikseli. Po podłączeniu do zewnętrznego monitora 8-megabajtowa karta ATI Rage LT Pro umożliwia wyświetlenie obrazu 1600×1200 punktów przy 32-bitowej palecie barw. Układ ATI cechuje się również najlepszymi parametrami odświeżania, oferując do rozdzielczości 1024×768 pikseli aż 120 Hz (w pozostałych urządzeniach 85 Hz). Za generowanie dźwięku w notebooku firmy Aristo odpowiadaja układ Crystal SoundFusion, a w urządzeniu Protcomu – ESS Maestro-2E. Toshiba Satellite Pro 4320XDVD wyposażony jest w procesor Intel Pentium III wykorzystujący technologię SpeedStep, taktowany zegarem 600 MHz. Rzadko spotykanym rozwiązaniem w mobilnych pecetach jest zastosowany w opisywanym notebooku chipset graficzny – S3 Savage/IX obsługujący wyjście TV (PAL, NTSC, NTSC/Japan). Co więcej, układ umożliwia również odtwarzanie filmów DVD na telewizorze. Podobnie jak w modelu IBM-a, użytkownik otrzymuje w zestawie 12–gigabajtowy dysk twardy oraz napęd DVD-ROM 6-krotnej prędkości (w trybie CD-ROM 24×). Z dodatkowego wyposażenia wymienić należy przede wszystkim wbudowany modem V.90.

Choć wszystkie notebooki zaopatrzono w baterie litowo-jonowe, czas pracy poszczególnych urządzeń znacznie się różni. Pomimo największego wyświetlacza najdłużej działa ThinkPad 390X – ponad trzy i pół godziny. Stosunkowo długo pracują również modele FT-9520+ (191 minut), ThinkPad 600X (168 min) oraz Satellite Pro 4320XDVD (160 min). Urządzenia firm IBM i Toshiba dysponują dodatkowo specjalnym oprogramowaniem do zarządzania poborem mocy, dzięki czemu po odpowiednim skonfigurowaniu czas pracy na bateriach może się znacznie wydłużyć. Po włączeniu maksymalnego oszczędzania energii model Toshiby pracował zamiast 160 prawie 240 minut! Compaq Notebook 100 podczas korzystania z baterii zasilany jest jedynie przez 72 minuty. Wynik ten nieco zaskakuje, gdyż urządzenie ma najmniejszy wyświetlacz i jednocześnie akumulator o największej pojemności.

Do pięciu notebooków producenci dołączyli system Windows 98, przy czym tylko do Compaqa w wersji angielskiej. Odstępstwem od reguły był także ThinkPad 600X, do którego dołączono angielską wersję Windows 2000 Professional. W modelach firm Compaq i Aristo znalazły się krążki z instalacyjną wersją systemu. W urządzeniach firm IBM i Toshiba system znajdował się na specjalnych płytach służących do kompletnego odtworzenia pierwotnej instalacji wraz ze wszystkimi sterownikami i programami użytkowymi.

Sprawdzenie i ocena wszystkich urządzeń przebiegały zgodnie z procedurą zastosowaną w teście porównawczym notebooków (CHIP 5/2000, s. 86). W kategorii wyposażenie, uwzględniającej pamięć roboczą i masową, złącza, oprogramowanie oraz wyświetlacz i dokumentację, najwyższe noty uzyskały IBM i Toshiba. Pod względem ergonomii najwięcej punktów otrzymały modele firmy IBM. Łączna ocena wydajności składa się z pomiarów wykonanych w aplikacjach biurowych, internetowych oraz programie wykorzystującym funkcje 3D. Za sprawą najszybszego procesora oraz wydajnej karty graficznej w każdej z tych kategorii najwyższe noty uzyskał model Toshiba Satellite Pro 4320XDVD. Nieco słabiej wypadły modele firm IBM i Aristo. Ostatni pod tym względem Compaq Notebook 100 cechował się zaś jedynie połową wydajności Toshiby. Nie przeszkodziło mu to jednak w uzyskaniu najlepszej oceny ECONO. Podczas gdy urządzenia konkurencji kosztują 13-19 tys. zł, za Compaqa zapłacić trzeba ok. 6700 zł.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.