To tu, to tam…

Iomega Clik! PC Card Drive, Clik! Drive Plus: To tu, to tam...

Większość firm produkujących napędy pamięci masowych kładzie nacisk na zwiększenie prędkości transmisji i pojemności nośnika. Nieco inną strategię przyjęli inżynierowie koncernu Iomega – postawili na funkcjonalność i mobilność. Owocem ich pracy są łatwe w obsłudze urządzenia mieszczące się w kieszeni marynarki, służące do przenoszenia niewielkich ilości danych między dwoma komputerami – Clik! PC Card Drive i Clik! Drive Plus. Pierwszy z napędów jest tej samej wielkości co używane w notebookach karty PCMCIA. W obudowie o rozmiarach 86×54×5 milimetrów upakowano całą elektronikę i mechanizm napędzający dwucalową dyskietkę. Clik! PC Card Drive waży zaledwie 41 gramów (bez nośnika). Urządzenie nie potrzebuje zasilacza, gdyż energię niezbędną do działania czerpie bezpośrednio ze złącza PCMCIA.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest Clik! Drive Plus. Zestaw składa się z kilku elementów – modułu odczytującego dyskietki Clik!, stacji dokującej oraz czytnika kart SmartMedia i CompactFlash. Napęd pamięci masowej można podłączyć zarówno do komputera stacjonarnego, jak i notebooka. Do tego celu służy specjalny kabel zakończony wtyczką LPT (z rozgałęźnikiem na drukarkę bądź skaner) lub – w przypadku komputerów przenośnych – adapter PCMCIA. Podstawową funkcją czytnika kart SmartMedia i CompactFlash (stosowanych w komputerach kieszonkowych czy też aparatach cyfrowych), wbrew swojej nazwie, jest kopiowanie zawartości tych nośników na dyskietki Clik!. Drive Plus może być zasilany z sieci lub akumulatorów NiMH. Baterie można ładować tylko w sytuacji, gdy są one podłączone do napędu, a ten z kolei jest umieszczony w stacji dokującej. Proces uzupełniania energii trwa krótko, bo tylko półtorej godziny.

Do obu zestawów dołączono kompletny zestaw oprogramowania i sterowników, umożliwiający podłączenie urządzeń do komputerów stacjonarnych i przenośnych z systemem operacyjnym Windows 9x/NT 4.0 i Windows CE 1.0 lub nowszym. Wśród aplikacji znajdują się: Iomega QuickSync – program do synchronizacji danych, Guest – narzędzie do zmiany litery dysku logicznego, do której jest przyporządkowany napęd Clik!, oraz niewielki program do kopiowania dysków – Copy Machine. Za pomocą Disk Protect można zabezpieczyć dyskietkę przed próbą niepowołanego odczytu lub zapisu danych. Innymi równie użytecznymi funkcjami dołączonego oprogramowania są: szybkie lub pełne formatowanie nośników oraz tworzenie startowej dyskietki Clik!.

Co ciekawe, niektóre firmy zaczęły produkować cyfrowe aparaty fotograficzne, w których zdjęcia mogą być zapamiętywane na nośnikach Clik! (np. Agfa ePhoto 30 Clik!). Z myślą o fotoamatorach do zestawu Drive Plus dodano program Photo Printer umożliwiający przeglądanie i drukowanie zdjęć umieszczonych na nośnikach Clik!

ModelPC Card DriveDrive Plus (LPT)Drive Plus (PCMCIA)
Średnia prędkość odczytu [KB/s]489,5215,4351,6
Średnia prędkość zapisu [KB/s]495,3203,3343,6
Maks. prędkość odczytu [KB/s]613,6235,8410,0
Maks. prędkość zapisu [KB/s]659,2227,0411,2
Obciążenie CPU [%]37,563,566,9
Czas dostępu [ms]33,437,233,9

Iomega Clik! PC Card Drive i Clik! Drive Plus nie są najszybszymi napędami pamięci masowych na rynku. Jednak prędkość transmisji danych jest na tyle duża, że zawartość całej dyskietki może być przeniesiona na dysk twardy komputera w półtorej (PC Card Drive), dwie (Drive Plus – przez złącze PCMCIA) lub trzy minuty (LPT). Zapis danych na nośniku odbywa się z podobną prędkością jak odczyt.

Urządzenia z rodziny Clik! można polecić każdemu, kto ceni sobie wygodę i komfort pracy.

Clik! PC Card Drive
Interfejs: PCMCIA II
Maks. transfer: 620 KB/s
Pojemność nośnika: 40 MB
Koszt 1 MB [zł]: 1,35
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1070 zł
+ małe wymiary
+ łatwa obsługa
+ energooszczędność
+ duża mobilność i funkcjonalność

Clik! Drive Plus
Interfejs: LPT, PCMCIA
Maks. transfer: 620 KB/s
Pojemność nośnika: 40 MB
Koszt 1 MB [zł]: 1,35
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1550 zł
+ duża funkcjonalność
+ łatwa obsługa
+ energooszczędność
– wysoka cena
Producent: Iomega,
http://www.iomega.com/
Dostarczył: Cadena Systems, Swarzędz-Jasin
tel.: (0-68) 347 58 00, faks: 347 58 05
e-mail: [email protected]
http://www.cadena.com.pl/