Wejście smoków

Computex 2000 jest, obok CeBIT-u i Comdeksu, jedną z najważniejszych imprez przemysłu komputerowego. W odróżnieniu od wymienionych ma ona jednak na celu przede wszystkim umożliwienie kontaktu pomiędzy producentami, a dystrybutorami sprzętu z całego świata. Tegoroczne wydanie targów Computex zdecydowanie przybrało na wadze - dosłownie i w przenośni. Odbywająca się w stolicy Tajwanu (inna nazwa wyspy […]

Computex 2000 jest, obok CeBIT-u i Comdeksu, jedną z najważniejszych imprez przemysłu komputerowego. W odróżnieniu od wymienionych ma ona jednak na celu przede wszystkim umożliwienie kontaktu pomiędzy producentami, a dystrybutorami sprzętu z całego świata.

Tegoroczne wydanie targów Computex zdecydowanie przybrało na wadze – dosłownie i w przenośni. Odbywająca się w stolicy Tajwanu (inna nazwa wyspy to Formosa, oznaczająca „cudowny ląd”) – Taipei – impreza po raz kolejny ściągnęła do krainy tropików przedstawicieli branży komputerowej z całego świata. Porównując do poprzednich edycji Computex z kameralnych targów komputerowych awansował do rangi jednej z najważniejszych imprez tego typu – przemawiają za tym choćby anonsowane w trakcie jej trwania premiery nowych produktów oraz większa niż w poprzednich latach liczba wystawców oraz zwiedzających.

Duet, a może tercet?

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich tygodni, w znacznym stopniu decydującym o treści ekspozycji targowych, była niewątpliwie premiera nowych chipów AMD.

W odróżnieniu od dotychczas produkowanych Athlonów, wykorzystujących złącze SlotA, nowe modele przeznaczone są dla gniazda SocketA. Firma AMD demonstrowała na targach wchodzące aktualnie do sprzedaży modele Duron i Thunderbird (przeznaczone dla rynków – odpowiednio – low-end i mainstream). Mają one wkrótce zostać uzupełnione wysoko wydajnym Mustangiem. Ciekawostką prezentowaną przez AMD w pokoju dla VIP-ów, zlokalizowanym w położonym nieopodal targów hotelu, był komputer KryoTech wyposażony w podkręconego do 1,4 GHz Thunderbirda (zdj.). Niejako w odpowiedzi na głośno wyrażane obawy co do dostępności płyt obsługujących wspomniane chipy przedstawiciel AMD z dumą wskazywał kolekcję parudziesięciu modeli wyposażonych w gniazda SocketA.

Przetasowanie

Bardzo interesująco zapowiada się w najbliższych miesiącach współzawodnictwo pomiędzy AMD i Intelem – polityka pierwszej z wymienionych, pozwala mieć duże nadzieje, że naruszona już przez nią hegemonia dotychczasowego potentata na rynku CPU stanie się wkrótce wspomnieniem. Sytuacja na rynku procesorów i chipsetów, a szczególnie przyjmujące rozmiary klęski posunięcia Intela, to olbrzymi powód do radości dla konkurencji.

Na wprowadzeniu zestawu układów sterujących i820 najbardziej skorzystała… VIA. Do niedawna jeszcze stosunkowo mało popularna, na targach Computex 2000 gościła już w postaci chipsetu Apollo Pro 133A lub przynajmniej materiałów reklamowych na stoiskach wszystkich tajwańskich producentów płyt głównych. Nic w tym jednak dziwnego, skoro ze względu na posunięcia Intela mniej zamożni (lub po prostu trzeźwo myślący) użytkownicy komputerów zmuszeni są wybierać pomiędzy płytami zbudowanymi na bazie chipsetu 440BX lub układów innych producentów. Co ciekawe, chipset VIA Apollo Pro 133A – podobnie jak 440BX Intela – umożliwia obsługę systemów wieloprocesorowych, z których interesującym reprezentantem na targach była płyta Abit VP20 przeznaczona dla układów serii Coppermine. Także w przypadku najbardziej zaawansowanych produktów tego typu – płyt serwerowych – producenci decydują się na rozwiązania alternatywne w stosunku do układów Intela, w tym np. na chipset ServerSet III LE firmy ServerWorks. Przykładami konstrukcji wykorzystujących wspomniany zestaw sterujący były dwuprocesorowe płyty AOpen DX3R Plus oraz Asus CUR-DLS (zdj.), udostępniające m.in. możliwość stosowania 64-bitowych kart PCI oraz obsługę pamięci SDRAM w standardzie PC133.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi, pytania i komentarze do artykułu: #
Internet
Strona organizatora targów: http://www.computex.com.tw/
Sprawozdanie z edycji Computex 2000: http://www.computex2000.com/
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.