Wiele za niewiele

Kilka miesięcy temu, kiedy firma AMD wprowadziła do sprzedaży procesor Athlon, po raz pierwszy w historii pozycja Intela została zachwiana. Rozpoczęła się wojna, w której obaj giganci prześcigają się w obniżkach cen i premierach coraz szybszych układów. Po osiąg-nięciu silnej pozycji na rynku pecetów z górnej półki firma AMD przypuściła atak na segment rozwiązań ekonomicznych, […]

Kilka miesięcy temu, kiedy firma AMD wprowadziła do sprzedaży procesor Athlon, po raz pierwszy w historii pozycja Intela została zachwiana. Rozpoczęła się wojna, w której obaj giganci prześcigają się w obniżkach cen i premierach coraz szybszych układów. Po osiąg-nięciu silnej pozycji na rynku pecetów z górnej półki firma AMD przypuściła atak na segment rozwiązań ekonomicznych, w którym od dawna niepodzielnie panuje Celeron, znacznie przewyższający pod względem ilości sprzedanych sztuk procesory AMD K6-2/K6-III Na tym polu główną bronią rywala Intela jest najnowszy układ o nazwie Duron. Dysponujący tym samym jądrem co Thunderbird nowy CPU ma czterokrotnie mniejszą ilość pamięci cache L2 (o szczegółach dotyczących budowy nowego procesora można przeczytać w artykule „Globalna premiera procesorów” na s. 42 bieżącego numeru CHIP-a), komunikuje się z pamięcią przez magistralę pracującą z częstotliwością 200 MHz (2×100 MHz – w trybie DDR).

Duron przystosowany jest do współpracy z gniazdem Socket A, w które wyposażone są płyty główne sterowane chipsetem VIA KT133. Dla posiadaczy płyt głównych z układem VIA KX133 nie jest to dobra wiadomość, tym bardziej że według zapewnień AMD chipset ten nie będzie współpracował z procesorami socketowymi, a ewentualne użycie adaptera (takiego jak w przypadku Slot1 i Socket 370) oznaczać będzie zbyt duży spadek wydajności systemu. Warto jednak wstrzymać się z decyzją sprzedaży płyty głównej z KX133 do czasu, gdy ostrzeżenia AMD zostaną potwierdzone przez niezależnych producentów.

Do testów Durona 650 MHz wykorzystano płytę główną K7Z Pro firmy Microstar, która może także współpracować z procesorem AMD Thunderbird w wersji socketowej. Wyniki osiągnięte przez nowy CPU były niemałym zaskoczeniem. Pomimo niewielkiej pamięci cache L2 (tylko 64 KB) procesor we wszystkich testach okazał się szybszy od konkurencyjnego Celerona 667 MHz. Przewaga nowego produktu AMD najbardziej uwidacznia się w testach dostępu do pamięci. Duron uzyskał niemal 50-procentową przewagę nad Celeronem, którego 66-megahercowa magistrala stanowi wąskie gardło. Podobieństwa nowego CPU do Athlona i Thunderbirda uwidoczniły się w testach renderowania grafiki i kodowania pliku z filmem w standardzie AVI do formatu MPEG. W testach tych wyprzedził on nie tylko Celerona 667 (o około 40%), ale był też minimalnie lepszy od Pentium III 733 MHz. W teście aplikacyjnym BAPCO SYS-mark 98 przewaga Durona nad Celeronem 667 wyniosła 12%, a uzyskany przez niego wynik był niemal identyczny z osiągami Pentium III 733. Warto podkreślić, iż w nowszej edycji tego testu – SYSmark 2000 – wydajność 650-megahercowego produktu AMD oscylowała w okolicy wyniku uzyskanego przez Pentium III 600 MHz.

Użytkowników nie stroniących od komputerowej rozrywki zainteresują być może osiągi „taniego Thunderbirda” w najnowszych grach 3D. Z przeprowadzonych testów wynika, iż na tym polu AMD Duron porównywany być powinien raczej z droższymi procesorami AMD Athlon 650 MHz czy Intel Pentium III 667 niż z dużo wolniejszym Celeronem 667. Dzięki wydajnej jednostce zmiennoprzecinkowej oraz magistrali 200 MHz system z procesorem Duron stanowi doskonałą platformę dla gier, uzyskując w testach niejednokrotnie o dziesięć klatek na sekundę więcej niż konkurencyjny model Intela.

Wygląda na to, że nowy procesor AMD ma szansę podbić serca (i portfele) użytkowników. Jest to konkurencyjny produkt dla intelowskiego Celerona i z tego powodu ceny obu układów (z tym samym zegarem) są bardzo podobne. Dostępne są obecnie wersje Durona taktowane częstotliwościami 600, 650 i 700 MHz. W partiach po 1000 sztuk kosztują odpowiednio 112, 154 i 192 dolary za jeden egzemplarz. Jego największymi zaletami są lepsza wydajność od konkurencyjnego Celerona i osiągi zbliżone do znacznie przecież droższych Athlona i Pentium III. Jeśli tylko producenci płyt głównych nadążą za rosnącym popytem na modele z gniazdem Socket A, druga połowa roku zapowiada się niezwykle interesująco – warto więc przyglądać się dalszemu rozwojowi wydarzeń na rynku CPU.

Duron 650 MHz
Gniazdo: Socket A
Taktowanie [MHz]: 3,25×200 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,5
Napięcie I/O [V]: 3,3
Cache L1 (I) instrukcje [KB]: 64
Cache L1 (D) dane [KB]: 64
Cache L2 [KB]: 64
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1000 zł
+ wysoka wydajność
+ magistrala 200 MHz (w trybie DDR)
+ rdzeń Thunderbirda
– wymaga nowej płyty głównej ze złączem Socket A
– mały rozmiar pamięci cache L2
Producent: AMD USA, http://www.amd.com/
Dostarczył: JTT Computer, Wrocław
tel.: (0-71) 347 58 00, faks: 347 58 05
e-mail: [email protected], http://www.jtt.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.