Dobrzy sąsiedzi

Użytkownicy chcący korzystać z więcej niż jednego systemu operacyjnego obawiają się często, że podczas instalacji nowego OS-a uszkodzony zostanie ten, którego poprzednio używali. A przecież w większości przypadków takie problemy można rozwiązać.

Standardowy pecet może pracować pod kontrolą ponad pół tuzina systemów operacyjnych. Obok wielu wersji Windows (zaledwie ucichła wrzawa po ukazaniu się Windows 2000, a już Microsoft przygotowuje się do udostępnienia jesienią tego roku Windows Me) swoją niszę rynkową znaleźli producenci różnych dystrybucji Linuksa. Wyposażanie systemów spod znaku pingwina w coraz wygodniejsze w użyciu narzędzia do zarządzania i konfiguracji wyraźnie wpływa na popularność tego systemu. Do głosu pragnie również dojść firma Be ze swoim multimedialnym BeOS-em w wersji 5.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na zmianę dotychczas używanego systemu, zazwyczaj chcemy się najpierw upewnić, czy nowe oprogramowanie będzie dla nas odpowiednie. W związku z tym będzie nam zapewne zależało na tym, aby dotychczasowy system przynajmniej przez jakiś czas pozostał w pełni funkcjonalny. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie umieścić na dysku twardym dwa systemy operacyjne.

W przypadku błędu tracimy dane

Z powodu ryzyka utraty danych wielu użytkowników komputerów osobistych unika instalowania na swojej maszynie dodatkowego systemu. Dla większości z nich „ręczne” partycjonowanie dysku twardego jest po prostu zbyt trudnym zadaniem. Ponadto znana zasada: „Never touch a running system” (w wolnym tłumaczeniu: „Nigdy nie zmieniaj nic w działającym systemie”) nie wzięła się znikąd. Nieumiejętne postępowanie z dyskiem twardym może spowodować utratę danych używanego przez nas dotychczas systemu operacyjnego.

Wyniki internetowej ankiety CHIP-a

Poniżej omówimy krok po kroku metody pozwalające na bezpieczne zainstalowanie na dysku drugiego systemu operacyjnego. Stosując się do zawartych w tekście wskazówek, można wydatnie zminimalizować ryzyko utraty danych.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Linux w bootloaderze Windows NT
http://nt.faq.net.pl/articles/System/dyski/ NT_Linux.html
BeOS
http://www.be.com/products/freebeos/
Partition Magic
http://www.powerquest.com/
Partition Manager
http://www.hilchner.de/
Fips
http://www.igd.fhg.de/~aschaefe/fips/
W dziale Software | Dwa systemy na PC znajdują się programy opisane w artykule: Bootpart 2.20 i Fips 2.0