Drugie słowo Klausa

Profesor Klaus 2001: Drugie słowo Klausa

Firma Edgard Multimedia postanowiła odświeżyć użytkownikom komputerów znajomość z nauczycielem języka niemieckiego – Profesorem Klausem. Poprzednie spotkania edukacyjne z Profesorem zostały rozłożone na dwie porcje: pierwszą był pakiet Profesor Klaus – Słownictwo (CHIP 5/98, s. 144), a drugą – kompendium wiedzy gramatycznej, czyli Profesor Klaus – Gramatyka (CHIP 10/98, s. 173). Teraz natomiast wszyscy uczący się otrzymują całą wiedzę w pigułce – pakiet Profesor Klaus 2001 Formuła programu przypomina poprzednie wersje Klausa, co wcale nie jest jego wadą, zważywszy na staranność przygotowania poprzednich odsłon. Między innymi zmieniła się nieco szata graficzna i udoskonalony został system planowania powtórek – podczas logowania się komputer automatycznie sprawdza wszelkie dane dotyczące stopnia opanowania przez kursanta materiału i sugeruje powtórkę.

Profesor Klaus 2001 proponuje użytkownikowi m.in. osiem godzin nagrań, imponującą liczbę ćwiczeń gramatyczno-słownikowych oraz podręcznik gramatyki i słownik tematyczny. W całym programie zgromadzono pokaźną ilość słówek, zwrotów i idiomów niemieckich – jest ich 9 tysięcy, czyli tyle samo co w poprzednich wersjach Profesora. Szkoda, że ta ilość nie zwiększyła się wraz z modernizacją aplikacji. Jednak na pocieszenie odbiorca dostaje sposobność dodawania do słownika swoich zwrotów, poznanych np. w szkole lub podczas lektury publikacji niemieckojęzycznych. Nowy wyraz (wyrażenie, idiom) można umieszczać w Słowniku wraz z dodaną od siebie specyfikacją, określającą część mowy, grupę tematyczną i poziom trudności.

Konwersacje, czyli spora dawka żywego języka do zapamiętania, wkucia na pamięć i wykorzystania przy okazji najbliższej wycieczki do pięknej Kolonii…

Nowością są konwersacje, które okażą się na pewno bardzo przydatne w opanowaniu trudnej sztuki mówienia w języku obcym. Istnieje możliwość nagrywania swoich kwestii i porównywania ich z oryginalną wymową lektora. Tu jednak pojawia się problem – do pakietu nie dołączono mikrofonu ani nie zamieszczono informacji o konieczności posiadania tego urządzenia. Chociaż wydaje się to oczywiste, niemniej jednak taka informacja powinna być wydrukowana na okładce pakietu, a nie wewnątrz!

Znajdziemy tu mocno rozbudowaną opcję Pomocy zarówno bezpośrednio w programie, jak i w drukowanym, dołączonym do aplikacji Poradniku metodycznym Materiał w programie został teoretycznie podzielony na trzy poziomy zaawansowania. Ale podział ten widać wyraźnie właściwie tylko w Ćwiczeniach ułożonych według stopnia trudności. Można przyjąć, że każdy użytkownik zdaje sobie sprawę z tego, jaki poziom językowy prezentuje. Brakuje jednak jasnego określenia, która porcja materiału przeznaczona jest dla „orłów”, a która dla tych, co dopiero zaczynają…

Przykładem zestawu dla początkujących jest dział Prezentacje, czyli nauka słówek. Zawiera on materiał słownikowy zgrupowany w różnych działach tematycznych. Chociaż można go polecić wszystkim, chcącym powtarzać słówka, jednakże dobór słownictwa na poziomie podstawowym przyda się raczej tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem niemieckim.

W dziale Ustawienia oprócz planowania częstotliwości powtórzeń czy intensywności nauki można sobie wybrać tzw. Przerywniki ćwiczeń (sentencje, przysłowia, zdjęcia), które łączyć mają przyjemne z pożytecznym – odrywać na chwilę od nauki, a zarazem pokazywać odbiorcy ciekawostki związane z kulturą obszaru niemieckojęzycznego.

Mimo pewnych niedociągnięć Profesor Klaus 2001 to dobry, godny polecenia program, przydatny zwłaszcza jako domowe uzupełnienie wszelkiego rodzaju kursów lub nauki w szkole.

Profesor Klaus 2001
Liczba CD: 2
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 100, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 8x, Windows 9x/NT/2000, ok. 40 MB na dysku
+ możliwość dodawania własnych ćwiczeń i zwrotów
+ korzystna relacja ceny do jakości programu
+ drukowany Poradnik metodyczny
– monotonia ćwiczeń
– problemy z nagrywaniem własnych wypowiedzi
Producent: Edgard Multimedia, Warszawa
tel./faks: (0-22) 857 44 32
e-mail: [email protected]
http://www.edgard.com.pl/
Cena: 79 zł