Dziennik z komputera

Tunery TV z chipsetami wideo firm Brooktree i Winbond : Dziennik z komputera

Amatorzy srebrnego ekranu planujący zakup tunera telewizyjnego do swojego peceta mają twardy orzech do zgryzienia. W ofercie sklepów z akcesoriami komputerowymi znajduje się masa różnorakiego sprzętu, z którego naprawdę trudno wybrać dobrą i w miarę tanią kartę telewizyjną.

Godnymi uwagi są tunery telewizyjne firmy ATI. Niedawno pojawiły się dwa nowe modele – TV Wonder VE i TV Wonder. Charakteryzują się one bardzo dobrą jakością obrazu i prostotą obsługi. Urządzenia różnią się kilkoma szczegółami. TV Wonder w przeciwieństwie do modelu VE jest tunerem stereofonicznym (jedenym z pierwszych kompatybilnych ze standardem NICAM), obsługuje sprzętowo kompresję obrazu w standardzie MPEG-1 oraz ma wejścia S-Video i audio. Poza tym do obu kart dołączono oprogramowanie służące do oglądania telewizji, przechwytywania obrazu z tunera oraz odtwarzania płyt CD audio i wideo. Urządzenia mają funkcję automatycznego przeszukiwania kanałów i zaprogramowania samoczynnego uruchomienia programu o zadanej godzinie. Jedyną wadą jest brak zdalnego sterowania za pomocą pilota, ale niedogodność tę można łatwo pokonać, zaopatrując się w bezprzewodową myszkę. AVerTV USB jest tunerem średniej klasy. Zaletą urządzenia jest możliwość zbudowania na jego bazie prostego systemu wideokonferencyjnego. Do tego celu potrzebne są: kamera internetowa, mikrofon i modem. Niestety, ze względu na przepustowość magistrali USB nie można uzyskać dobrej jakości obrazu, która w tym przypadku pozostawia wiele do życzenia. Obraz wyświetlany na ekranie monitora był ziarnisty i mało wyraźny. Wyglądał tak, jakby poddano go bardzo silnej kompresji JPEG. 540 złotych za urządzenie tej klasy to zdecydowanie za dużo.

Tuner APAC ViewComp 878 firmy A-Max jako jedyny w testowanej grupie urządzeń został wyposażony w pilota. Niestety, w zestawie zabrakło kompletu baterii, dlatego też lepiej zaopatrzyć się wcześniej w dwa „paluszki” typu AAA. Poza tym drobnym niedociągnięciem tuner należy wyróżnić za bardzo dobrą jakość wyświetlanego obrazu telewizyjnego oraz za ciekawe i funkcjonalne oprogramowanie. ViewComp 878 cechuje się też dobrym współczynnikiem możliwości do ceny.