Komputer dla ucznia

Kupno komputera nie nastręcza obecnie większych trudności - oprócz wielu punktów sprzedaży ich dystrybucją trudnią się także supermarkety. Różnorodność ofert sprawia, iż początkujący użytkownik staje przed trudną decyzją wyboru odpowiedniej konfiguracji. Młodym ludziom, którym komputery towarzyszą praktycznie od pierwszych lat życia, łatwo udaje się znaleźć dla nich zastosowanie. Dzięki Internetowi komputer stał się dla ucznia […]

Kupno komputera nie nastręcza obecnie większych trudności – oprócz wielu punktów sprzedaży ich dystrybucją trudnią się także supermarkety. Różnorodność ofert sprawia, iż początkujący użytkownik staje przed trudną decyzją wyboru odpowiedniej konfiguracji.

Młodym ludziom, którym komputery towarzyszą praktycznie od pierwszych lat życia, łatwo udaje się znaleźć dla nich zastosowanie. Dzięki Internetowi komputer stał się dla ucznia nie tylko zabawką, ale także nieocenioną pomocą naukową – źródłem informacji i środkiem komunikacji także z kolegami i koleżankami spoza szkoły. Nie bez znaczenia pozostaje również stale rozrastający się rynek aplikacji multimedialnych i edukacyjnych, których zadaniem jest uczyć w sposób atrakcyjny i nowoczesny – poprzez zabawę. Aby spełnić często odmienne oczekiwania poszczególnych użytkowników, komputer powinien korzystać z zalet nowych technologii, które niestety bardzo często podnoszą cenę zestawów. Zawsze można jednak wyznaczyć górną granicę, uwzględniając użytkownika końcowego. Dla ucznia, dla którego cena jest równie ważna jak możliwości całego komputera, górną granicę cenową, za jaką można kupić odpowiedni zestaw, wyznaczyliśmy na ok. 3500 zł. Maksymalnie tyle kosztowały dostarczone do naszego testu komputery – 16 zestawów dedykowanych uczniom. Urządzenia sprawdzano głównie pod kątem obsługi programów najczęściej wykorzystywanych przez uczniów, w tym aplikacji biurowych, przeglądarek internetowych i oczywiście gier.

Konfiguracja i wyposażenie

Komputery dla użytkowników indywidualnych nie poddają się tendencjom panującym na rynku korporacyjnym. Idea integracji jak największej liczby podzespołów w chipsecie płyty głównej – choć kusząca z ekonomicznego punktu widzenia – nie zyskała szerszej akceptacji. Nabywcy nadal cenią sobie możliwość łatwej zmiany konfiguracji i są skłonni za to więcej zapłacić. Firmy oferujące gotowe zestawy zdają sobie sprawę z tego typu upodobań klientów, czego dowodem jest mała liczba w teście płyt głównych ze zintegrowanymi chipsetami. Ciekawostką jest, że produkty Intela, wiodące dotychczas prym na rynku układów sterujących płytą główną, coraz częściej wypierane są przez chipset firmy VIA (Apollo Pro 133A), który znalazł się na płytach głównych aż 9 zestawów. Zalety układu Apollo to – oprócz przystępnej ceny, chętniej akceptowanej przez mniej zamożnych nabywców – przede wszystkim obsługa standardu Ultra DMA/66 oraz możliwość taktowania pamięci zegarem o 33 MHz wyższym niż częstotliwość FSB procesora. Podobnymi możliwościami wśród układów Intela dysponuje jedynie seria 810 i 815 ze zintegrowanym układem graficznym oraz niezbyt dopracowany model 820.

Do ciekawszych dostarczonych konstrukcji zaliczyć można płytę główną Abit BE6-II bazującą na sprawdzonym już chipsecie Intel 440BX. Producent gwarantuje poprawną pracę urządzenia z częstotliwością 133 MHz (oficjalnie maksymalna wartość dla BX to 100 MHz). Chociaż praca z takimi ustawieniami jest możliwa (zastosowano dodatkowy dzielnik częstotliwości dla magistrali PCI – 133/4=33 MHz), należy jednak pamiętać, że karta graficzna w złączu AGP taktowana będzie niestandardową częstotliwością 87 MHz (133×2/3), co w przypadku trybu AGP 2× daje 174 MHz zamiast standardowych 133 MHz. Stabilność pracy systemu zależy w tej sytuacji głównie od jakości i odporności karty graficznej. Z tego względu przed zakupem nowej karty zalecamy sprawdzenie jej prawidłowego działania przy takich parametrach.

W obudowie z poziomo zainstalowanym zasilaczem (powyżej) nie ma problemu z demontażem podzespołów. Dostęp do procesora i pamięci nie sprawia żadnych problemów.

Procesorem najczęściej występującym w testowanych zestawach był Intel Celeron 500 MHz. W stawce znalazł się za to tylko jeden układ głównego konkurenta Intela – AMD Athlon 550 MHz (Agamax Lexus 2000). Takie proporcje są odzwierciedleniem zdecydowanej przewagi Intela na rynku tańszych komputerów. Odnowiona ostatnio linia układów Celeron (technologia 0,18 mikrona, instrukcje SSE znane z układu Pentium III) pomimo współpracy z magistralą 66 MHz nadal chętnie jest wybierana między innymi z powodu niskiej ceny oraz możliwości overclockingu. Co prawda firma AMD zaprezentowała ostatnio swój odpowiednik Celerona – procesor Duron, który charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością (porównywalną do Pentium III) – niestety w momencie przeprowadzania testu komputery z tym układem nie były jeszcze dostępne.

Wszystkie oferowane obecnie Celerony bez problemu radzą sobie z odtwarzaniem filmów DVD oraz kodowaniem MP3 w czasie rzeczywistym, a w połączeniu z wydajną kartą graficzną są w stanie obsłużyć najbardziej wymagające gry i aplikacje multimedialne.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu: #
Pytania techniczne do tekstu:
#
Internet:
Producenci chipsetów:
http://www.intel.com/
http://www.via.com.tw/
http://www.sis.com.tw/
Producenci płyt głównych:
http://www.msi.com.tw/
http://www.giga-byte.com.tw/
http://www.qdi.com.tw/
http://www.abit.com.tw/
http://www.soltek.com.tw/
http://www.dcs.com.tw/
http://www.biostar.com.tw/
http://www.spacewalker.com.tw/
Producenci chipsetów i kart graficznych:
http://www.nvidia.com/
http://www.ati.com/
W dziale Hardware | Komputer dla ucznia znajdują się sterowniki do kart graficznych, BIOS-y, uaktualnienia dla płyt głównych oraz lista sprzedawców testowanych zestawów
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.