Najlepsze na rynku

Zestawienie Top 10 zostało przygotowane w celu wyłonienia produktów oferujących największe możliwości lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w wielu rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach krótkich testów.

Ze względu na dużą liczbę nowych technologii dotyczących komputerów część rozwiązań, nawet w bardziej obszernych artykułach, jest najczęściej wymieniana jedynie z nazwy. Dobrym przykładem mogą być dyski twarde firmy Fujitsu. W nowych modelach producent wykorzystał łożyska olejowe, dzięki czemu napędy te są najcichsze z dostępnych na rynku. Co ciekawe, Fujitsu nie uszczęśliwia nikogo na siłę. Każdy nowy napęd ma odpowiednika wykorzystującego tradycyjną konstrukcję.

Duże zmiany następują również na rynku procesorów. Ponieważ dla tradycyjnych pecetów układy dostarcza tylko dwóch producentów, rywalizacja pomiędzy nimi jest bardzo zacięta. Na razie pierwszeństwo przypada w udziale procesorom firmy AMD, która przedstawiła i dostarczyła już do testów swój najszybszy model taktowany 1-gigahercowym zegarem. Intel produkuje wprawdzie układy z tak szybkim zegarem – jednak niestety – ich dostępność jest stosunkowo niska. Od niedawna AMD ostro atakuje także rynek tanich procesorów. Bardzo udany układ Duron przewyższa wydajnością intelowskie Celerony, wymaga jednak płyty z nowym złączem. Rywalizacja będzie wkrótce z pewnością jeszcze ciekawsza, gdy Intel zaprezentuje swoje Pentium 4 i model ten będzie dostępny w rozbudowanej sieci sprzedaży.

Myszy

Na rynku myszek komputerowych tylko pozornie panuje spokój. W rzeczywistości trwa nieustanna rywalizacja, w której producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej funkcjonalnych i ergonomicznych urządzeń. Niektóre pomysły, jak np. rolka służąca do przewijania dokumentów, stają się powoli standardowym elementem każdego nowego „gryzonia”.

W zestawieniu najlepszych myszek koalicja produktów firmy A4Tech rozbita została przez wyposażone w złącze USB modele Logitech USB Wheel Mouse i Microsoft IntelliMouse. Oba wymienione urządzenia są jednak bardzo drogie. W Top 10 ECONO wyraźnie widać dominację produktów A4Tech: zajmują one trzy pierwsze lokaty.

Napędy CD-RW

W bieżącym rankingu Top 10 POWER napędów CD-RW dominują urządzenia charakteryzujące się największą prędkością zapisu danych. Szczególnie nowy model Plextor PX-W1210TA imponuje nie tylko 12-krotną szybkością wypalania płyt CD-R, ale także możliwością zapisu krążków CD-RW w trybie 10×. Drugi w kolejności jest także 12-krotny napęd Plextor PX-W124TSi z interfejsem SCSI, a za nim następny sprinter w konkurencji zapisu płyt CD-RW – 8-krotny napęd Yamaha CRW8824E.

Karty graficzne 3D

W zdominowanym przez układy firmy Nvidia rankingu POWER kart graficznych 3D pojawił się przyczółek stworzony przez jej konkurencję. Wśród różnych odmian chipsetu GeForce, obok bardzo drogiego Quadro, znalazł się wreszcie długo oczekiwany ATI Radeon 64 ViVo. Choć nie zajął on pierwszej pozycji, to jego wydajność – szczególnie w wysokich rozdzielczościach – oraz jakość obrazu są imponujące.

W porównaniu z poprzednią edycją rankingu Top 10 ECONO także i tu dokonał się mały przełom. Po raz pierwszy na czele listy zagościła karta Prolink PixelView bazująca na układzie GeForce 256, co może oznaczać, że ceny urządzeń z tym chipsetem wreszcie zaczynają spadać do poziomu akceptowalnego przez większą grupę użytkowników.

Dyski twarde EIDE

Dyski twarde o pojemności „zaledwie” kilku gigabajtów powoli znikają z rynku. W rankingu Top 10 POWER próżno szukać urządzenia, na którym mieści się mniej niż 10 GB danych. Wśród dysków o największej pojemności bezkonkurencyjny jest debiutujący 60-gigabajtowy IBM Deskstar 75GXP DTLA-307060. Pewnie po raz ostatni w zestawieniu znaleźć można również model o prędkości obrotowej 5400 obr./min – Western Digital Caviar 450AA.

Top 10 ECONO w większości zajmują modele wirujące z szybkością 7200 rpm, z dwumegabajtowym buforem zapisu i odczytu. Choć nadal wiele pozycji okupują dyski 10-gigabajtowe, to coraz więcej jest urządzeń o większej pojemności, np. mieszczący 30 GB napęd firmy Seagate.

Procesory

Rywalizacja dwóch procesorowych gigantów – Intela i AMD – przybiera na sile. Widać to wyraźnie w wynikach rankingu POWER, gdzie modele obu producentów przeplatają się wzajemnie. Obecnie na szczycie listy znajduje się Athlon, jednak sytuacja taka zapewne nie potrwa długo. Warto zwrócić uwagę na wysoką pozycję Durona, który zamiast rywalizować z Celeronem, dogania znacznie droższe układy Athlona i Pentium III.

W rankingu ECONO wreszcie nastąpiła zmiana. Po długim okresie dominacji układów AMD K6-2 i Intel Celeron na czele zestawienia pojawiły się nowocześniejsze i dużo wydajniejsze kości. Ciekawe, czy odnowiona linia procesorów Celeron zdoła stawić czoła szybkiemu Duronowi oraz ciągle taniejącym starszym modelom Athlona?

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Dynamiczny ranking Top 10: http://topten.chip.pl/
Na dołączonym do tego numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale Hardware | Top 10 znajduje się aplikacja umożliwiająca tworzenie zestawień Top 10 bazujących na indywidualnych preferencjach Czytelników