Nakarmić kota!

eNotes 1.1: Nakarmić kota!

Gdy w połowie lat siedemdziesiątych firma 3M wprowadziła na rynek nowy produkt, nikt nie spodziewał się takiego sukcesu. Kilkanaście lat później nie wyobrażamy już sobie, jak mogły funkcjonować biura bez żółtych przyklejanych karteczek. Oczywiście obecnie te nader praktyczne „przypominacze” występują nie tylko w swej kanarkowej odmianie i oryginalnym wymiarze. Ten dobry pomysł znalazł zastosownie także w komputerach – jednym z wielu przedstawicieli gatunku wirtualnych karteczek jest program eNotes 1.1 Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku papierowych odpowiedników. Na Pulpicie możemy umieszczać prostokątne okienka, w których wpisujemy tekst mający nam przypomnieć o zadaniu do wykonania. Komputerowa odmiana karteczek ma kilka cech, których nie znajdziemy w wersji „analogowej”. Możemy na przykład dowolnie zmieniać kolor i rozmiar notatek. Ponieważ eNotes wykorzystuje standard RTF, wpisywane informacje łatwo podlegają formatowaniu. Oczywiście wszelkie dane możemy przenosić za pomocą Schowka. W obrębie przyklejonych notatek dysponujemy funkcją wyszukiwania tekstu – naturalnie przyda się ona jedynie w sytuacji, gdy nasza wiadomość jest znacząco większa niż typowa uwaga w rodzaju: „Nakarmić kota!”.

Biała, żółta, zielona… eNotes pozwoli nam „przykleić” na pulpicie karteczkę dowolnego koloru.

Absolutnie niemożliwa do uzyskania w przypadku papierowych karteczek jest funkcja alarmu. Notatkom eNotes możemy nakazać, by o określonej godzinie pojawiła się ponad wszelkimi działającymi aplikacjami, a nawet zaanonsowała swoje objawienie dźwiękiem. Dostęp do większości funkcji mamy za pośrednictwem ikony umieszczonej w Polu systemowym – to tutaj możemy na przykład określić, czy „karteczki” mają uruchamiać się automatycznie przy starcie Windows. Aplikacja nie zajmuje dużo miejsca w pamięci operacyjnej, zatem nie musimy obawiać się znacznego spowolnienia pracy naszego komputera. Brak jest, niestety, pliku Pomocy. Wprawdzie obsługa programu jest intuicyjna i prosta, jednak czasami informacje pojawiające się nad poszczególnymi elementami w postaci „dymków” są niewystarczające.

eNotes może stanowić częściową alternatywę dla niektórych, wyposażonych w podobne funkcje PIM-ów (np. Microsoft Outlook). To miły i nawet praktyczny software’owy gadżet. Z drugiej strony pliczek papierowych karteczek nie kosztuje ponad 100 złotych, a możemy je przykleić nie tylko na monitorze…

eNotes 1.1
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, Windows 9x/NT/2000, ok. 0,5 MB na dysku
+ możliwość formatowania tekstu
– wysoka cena
Producent: Kázmér Nádudvari, Węgry, http://enoteshp.tripod.com/
Rejestracja: 25 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się w pełni funkcjonalna wersja programu eNotes 1.1