Nie wszystko złoto, co się świeci

Na sklepowych półkach można znaleźć nie tylko wyroby renomowanych producentów, ale również karty graficzne mniej znanych firm tajwańskich lub koreańskich. Urządzenia te charakteryzują się zazwyczaj dobrym stosunkiem możliwości do ceny, dlatego warto im się bliżej przyjrzeć. Mało znana w Polsce firma Inside TNC z Korei przygotowała serię kart graficznych z różnymi chipsetami Nvidii. Do testów […]

Na sklepowych półkach można znaleźć nie tylko wyroby renomowanych producentów, ale również karty graficzne mniej znanych firm tajwańskich lub koreańskich. Urządzenia te charakteryzują się zazwyczaj dobrym stosunkiem możliwości do ceny, dlatego warto im się bliżej przyjrzeć.

Mało znana w Polsce firma Inside TNC z Korei przygotowała serię kart graficznych z różnymi chipsetami Nvidii. Do testów trafiły trzy modele z układami Riva TNT2 M64, TNT2 Pro i TNT2 Ultra – Inside TNC Dream.m64, TNT2 Pro i TNT2 Ultra. Każde urządzenie wyposażono w 32 MB pamięci. Niestety, na żadnej karcie oprócz monitorowego złącza D-Sub nie zamontowano wyjścia telewizyjnego. W każdym zestawie poza samą kartą znajduje się anglojęzyczna dokumentacja oraz komplet sterowników dla systemów z serii Windows 9x/NT 4.0.

Spośród tej trójki najszybszymi urządzeniami są modele z chipsetami Nvidia RIVA TNT2 Pro i TNT2 Ultra. Bardzo dobrym współczynnikiem możliwości do ceny charakteryzuje się trzeci model – Dream.m64.

Użytkownicy, którzy chcą zakupić bardziej wydajną kartę graficzną, powinni zainteresować się modelami z chipsetem Nvidia GeForce 256, tym bardziej że po wprowadzeniu na rynek urządzeń z układami GeForce2 GTS ceny tych pierwszych znacznie spadły. Do laboratorium trafiły trzy karty z pierwszą wersją GeForce’a – Typhoon Matrix 256, PowerColor PowerGENE i Prolink Pixel-View GeForce 256.

Nieco lepiej od Matriksa wyposażone są urządzenia PowerGENE i PixelView. Obie karty mają zainstalowane wyjście sygnałów TV. W zestawie PowerGENE dodatkowo znalazły się dwie gry – Test Drive 5 i WarGasm – oraz programowy odtwarzacz DVD WinDVD 1.3.4.

Wszystkie dostarczone do testów urządzenia bazujące na kości GeForce 256 wyprodukowano na Tajwanie. Wśród trzech modeli pod względem wydajności wyróżnia się Typhoon Matrix 256. Dzięki zastosowaniu pamięci DDRAM osiągi tej karty znacznie różnią się od wyników uzyskanych przez pozostałe modele – PowerColor PowerGENE i Prolink PixelView GeForce 256. Różnice w wydajności dochodzą nawet do 60% (test Quake’a III High Quality na procesorze Athlon 600 MHz w rozdzielczości 1024×764×32).

Najlepszy współczynnik możliwości do ceny uzyskała karta PixelView GeForce 256. Dzięki dobrej wydajności i bardzo niskiej cenie urządzenie obecnie zajmuje pierwsze miejsce w kategorii ECONO.

Wkrótce należy się spodziewać kolejnych obniżek cen kart graficznych, ponieważ coraz więcej firm zaczyna produkować modele z chipsetem GeForce2 GTS. Na pewno zatem w najblższym czasie znajdzie się szereg okazji, aby rozszerzyć możliwości multimedialne i graficzne domowego komputera za niewielkie pieniądze.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.