Nowa bariera – 500 Mbit/s

Dyski twarde z interfejsem SCSI Ultra 160, UltraATA/66 i UltraATA/100: Nowa bariera � 500 Mbit/s

Po okresie prześcigania się producentów dysków twardych w konstruowaniu urządzeń o maksymalnej wydajności przyszedł czas na „zwolnienie tempa”. Obecnie proponowane użytkownikom urządzenia nie odbiegają parametrami technicznymi od średniej w swojej klasie. Ich ceny są jednak bardzo korzystne dla kupującego.

Takim właśnie produktem jest Quantum Fireball lct10 o pojemności 15 GB. Dysk ma stosunkowo mały bufor (512 KB) i standardową prędkość obrotową, wynoszącą 5400 rpm. Jego wydajność nie odbiega od porównywalnych modeli konkurencji, cena zaś na poziomie 700 zł jest atrakcyjna, nawet przy założeniu, że producent udziela na urządzenie tylko rocznej gwarancji.

Dla bardziej wymagających odbiorców oferta produktów jest znacznie większa. Modele tego samego producenta z rodziny Fireball Plus LM oferują prędkość obrotową 7200 rpm oraz bufor o pojemności 2 MB. Dzięki temu dyski cechują się wydajnością wyższą o ponad 20% w porównaniu z wcześniej wspomnianym modelem. Niestety, ich cena także jest wyższa – za model 15 GB zapłacić trzeba ponad 150 zł więcej od poprzednika (850 zł), 10 GB kosztuje zaś ok. 800 zł.

Podobnymi parametrami (bufor 2 MB, 7200 rpm) dysponuje 15-gigabajtowy Seagate Barracuda ATA II. Nowy produkt Seagate’a jest jednak wydajniejszy, tańszy i ma trzyletnią gwarancję. Równie atrakcyjny cenowo jest także większy model o pojemności 20 GB, kosztujący ok. 800 zł.

Najciekawsze z prezentowanych są jednak nowe dyski firmy IBM z rodziny Deskstar 75GXP. Urządzenia te cechują się buforem o pojemności 2 MB oraz prędkością obrotową 7200 rpm. Dzięki nowej wersji firmware’u oraz inteligentnemu systemowi zarządzania pamięcią cache dysku udało się zwiększyć wewnętrzny transfer aż do 444 Mbit/s. Najważniejszym elementem jest jednak zastosowanie nowego interfejsu – UltraATA/100. Jego podstawową zaletą jest zwiększenie prędkości wymiany danych z 66 MB/s (UltraATA/66) do 100 MB/s.

Obsługę nowego interfejsu zapowiadają już wszyscy producenci płyt głównych. Niemniej szybkość rozpowszechnienia się nowego rozwiązania zależy przede wszystkim od możliwości firm Intel i VIA wytwarzających odpowiednie chipsety. Dotychczas tylko Intel przedstawił działające rozwiązanie w postaci układu 815E. VIA premierę mostku południowego (South Bridge) obsługującego dyski UltraATA/100 przewiduje dopiero na jesień br. Do tej pory nie zawiedli jedynie producenci zewnętrznych kontrolerów wykorzystujących magistralę PCI. W sprzedaży pojawiły się pierwsze tego typu urządzenia (np. Promise FastTrak100). Pamiętać jednak należy, że podczas ich ewentualnego wykorzystania większa część 132-megabajtowego pasma magistrali PCI przeznaczona zostanie na obsługę dysku – nawet do 100 MB.

Choć nowe rozwiązania pociągają za sobą zwykle wyższe ceny urządzeń, kwota, jakiej żąda IBM za nowe produkty, nie wydaje się specjalnie wygórowana. Oczywiście także w tym przypadku sprawdza się reguła, że im większy dysk, tym mniej kosztuje 1 MB. Tendencję taką wyraźnie widać na przykładzie modelu o pojemności 60 GB, gdzie za każdy megabajt zapłacić trzeba tylko ok. 4,8 gr.

Atrakcyjne ceny zaczynają również cechować dyski SCSI. Za 18-gigabajtowy Quantum Atlas V WLS 18.3 zapłacić trzeba wprawdzie ponad 2000 zł, jednak biorąc pod uwagę jego wysoką wydajność oraz najnowszy interfejs Ultra 160, jest to cena do zaakceptowania.