Pięć białych myszek z Tajwanu

A4Tech SWW-23, WWW-23, WWW-25, IRW-25, IRSW-25: Pięć białych myszek z Tajwanu

Nie sposób sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowania jakiegokolwiek komputera bez tak „prozaicznego drobiazgu”, jakim jest mysz. To właśnie od niej w dużym stopniu zależy nasz komfort pracy przed ekranem peceta. Jednak zdecydowana większość użytkowników niechętnie decyduje się na zakup wygodnych i niezawodnych, lecz drogich urządzeń firm Microsoft czy Logitech. Właśnie dlatego większość dostępnych na rynku modeli można zaliczyć do tzw. średniego segmentu, zarówno pod względem ceny, jakości wykonania, trwałości, jak i wyposażenia.

Wyjątkiem jest tu firma A4Tech oferująca stosunkowo tanie urządzenia o dużej funkcjonalności i niezawodności. W CHIP Lab mieliśmy okazję przyjrzeć się jej pięciu nowym produktom – dwóm myszom bezprzewodowym: IRSW-25 i IRW-25 oraz trzem tradycyjnym „gryzoniom na uwięzi”: SWW-23, WWW-23, WWW-25 Wszystkim myszkom nadano tradycyjny symetryczny kształt, umożliwiający posługiwanie się „gryzoniem” zarówno osobom prawo-, jak i leworęcznym. Obudowy poszczególnych typów praktycznie nie różnią się od siebie poza ilością klawiszy i rolek do przewijania ekranu – jrdno kółko w SWW-23 i IRW-25, po dwa w WWW-23, WWW-25 oraz IRSW-25. Co ciekawe, w modelu WWW-25 rolkę przewijającą pozbawiono funkcji dodatkowego przycisku. Inną interesującą cechą wszystkich myszek A4Techa jest duża rozdzielczość optyczna, wynosząca aż 520 dpi (standardowo 420 dpi). Wpływa to na poprawę płynności przesuwania kursora na ekranie.

Urządzenia przetestowano zgodnie z procedurą zamieszczoną w CHIP-ie 12/98, s. 100. Sprawdzono ich funkcjonalność, ergonomię oraz możliwości oprogramowania. Do wszystkich myszek dołączono sterowniki w starszej wersji (5.41) niż ta, którą można pobrać z witryny WWW producenta (7.00). Ponieważ poprzednie drivery oferują znacznie mniejsze możliwości, wszystkie urządzenia oceniono wraz z nowym software’m. Konfigurację myszy wspomaga aplikacja WheelWorks Deluxe v7.0 przypisująca do dowolnego klawisza m.in. takie funkcje, jak: AutoZoom (powiększenie zawartości okna aplikacji), AutoScrolling (automatyczne przewijanie zawartości okna), Sonar (odnajdywanie położenia kursora), SnapToButton (skok kursora do aktywnego przycisku). Oprócz tego iWheelWorks umożliwia utworzenie własnego menu i zdefiniowanie indywidualnych działań.

Myszki firmy A4Tech to produkty charakteryzujące się dobrym współczynnikiem możliwości do ceny, a ich jedyną wadą jest niewielka odporność na silne oświetlenie zewnętrzne.