Po prostu duży ekran

Monitory 17- i 19-calowe: Po prostu duży ekran

Decydując się na zakup monitora, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, do jakich celów będzie wykorzystywany pecet – do prac biurowych zalecane są modele 17-calowe, a do zastosowań graficznych i inżynierskich – co najmniej „dziewiętnastki”.

Wśród przetestowanych monitorów dobrą jakością wyświetlanego obrazu charakteryzował się wyposażony w płaski kineskop model ELSA Ecomo 330. Dzięki dużej częstotliwości odchylania poziomego ekran może być odświeżany co najmniej z ergonomiczną częstotliwością (85 Hz) w każdej rozdzielczości (np. w trybie 1024×768 jest to maks. 118 Hz). VL950SLT i PR960F to dwa 19-calowe monitory firmy CTX. Pierwszy model jest tańszy o ponad 1000 złotych od drugiego, nie oznacza to jednak, że jest gorszy – różnią się one wyposażeniem i funkcjonalnością. W modelu VL950SLT zastosowano klasyczny kineskop z maską perforowaną, model PR960F wyposażono zaś w płaski kineskop Sony FD Trinitron. Niestety, wyświetlany na nim obraz był trochę rozmyty, a linie na krawędziach ekranu nie były proste. W oba monitory wbudowane zostały koncentratory USB. Poprzez to złącze można z poziomu komputera ustawiać parametry pracy urządzeń. Niestety, dołączone oprogramowanie sterujące nie działa ze zlokalizowanymi wersjami systemu operacyjnego Windows 9x (w tym polską). Dopiero ingerencja w Rejestr systemowy rozwiązuje problem. Na szczęście istnieje też niewielki program naprawiający tę usterkę, ale zdarza się, że nie jest on dołączany do wszystkich sprzedawanych zestawów. LG Flatron 774FT wyróżnia się futurystycznym kształtem. Pod ładną – lecz dużą – szarometaliczną obudową można schować klawiaturę. Dzięki temu da się wygospodarować wolne miejsce na biurku, gdy nie korzysta się z komputera. Mała częstotliwość odchylania poziomego wpływa też na szybkość odświeżania, które w trybie 1024×768 wynosi tylko 88 Hz. Wyświetlany na płaskim kineskopie obraz jest wyraźny i ostry. Niestety, widoczny jest silny tzw. efekt pompowania (powiększania i pomniejszania się ekranu przy zmianach obrazów zawierających kontrastowe elementy).

NEC MultiSync V921 wyposażony jest w kineskop Diamondtron z plamką 0,26 mm. Podobnie jak w modelu firmy LG, podczas testu zaobserwowano wyraźny efekt pompowania. Monitor NEC-a ma wyjątkowo dobrą powłokę antyodblaskową OptiClear, eliminującą większość odbić i refleksów światła. Samsung SyncMaster 753DF z kineskopem Dynaflat ma stosunkowo niską szerokość pasma wideo, przez co nie może osiągnąć dużych częstotliwości odświeżania. W trybie 1024×768 wartość ta wynosi tylko 90 Hz. Monitor ten w bardziej zaawansowanych pracach biurowych raczej się nie sprawdzi. Powinien za to zainteresować użytkowników domowych.