Pod wirtualny młotek

Są takie miejsca w Internecie, gdzie można kupić dosłownie wszystko: pralkę, telewizor, dom na Majorce, prawie nową koszulkę armii USA (w każdym razie mało używaną), flakonik perfum z 1900 roku, nowy rower, dwudziestoletnie BMW. Oczywiście mowa o aukcjach w Sieci. Do tej pory aukcje kojarzyły się nam z czymś ekskluzywnym i przeznaczonym dla bardzo bogatych. […]

Są takie miejsca w Internecie, gdzie można kupić dosłownie wszystko: pralkę, telewizor, dom na Majorce, prawie nową koszulkę armii USA (w każdym razie mało używaną), flakonik perfum z 1900 roku, nowy rower, dwudziestoletnie BMW. Oczywiście mowa o aukcjach w Sieci. Do tej pory aukcje kojarzyły się nam z czymś ekskluzywnym i przeznaczonym dla bardzo bogatych. Teraz każdy, kto ma dostęp do Internetu, może wziąć udział w licytacji albo coś wystawić na aukcję.

Światowe potęgi…

Pierwszym i obecnie największym serwisem aukcyjnym na świecie jest eBay – w ponad 4,5 tysiąca kategorii można licytować prawie pięć milionów produktów. To właśnie ten serwis stał się wzorem dla wielu kolejnych. W Europie dominującą pozycję zajmuje

QXL.com — angielski holding, który ma swoje oddziały w 11 europejskich państwach, w tym także w Polsce, w postaci serwisu Allegro

…i polscy pretendenci

Patrząc na polskie serwisy aukcyjne, możemy bez wahania stwierdzić, że jeszcze raczkują. Z istniejących kilkanastu o pięciu można powiedzieć, że warte są zainteresowania – pozostałe jakby oczekują lepszych dla siebie czasów. Przyglądając się bliżej naszemu aukcyjnemu podwórku, zaobserwujemy, że duży ruch panuje tylko na jednym – Allegro. Widać to po liczbie i różnorodności ofert – znajdziemy tu ponad 7000 różnorodnych przedmiotów w 9 kategoriach głównych dzielących się na wiele podkategorii. Bardzo przejrzysta jest pierwsza strona serwisu: cztery zdjęcia atrakcyjnych ofert, wykaz „gorących” aukcji z każdej kategorii – przedmioty cieszące się największym powodzeniem, po lewej wykaz przedmiotów aktualnie znajdujących się w każdej kategorii, na dole nowe i kończące się aukcje, natomiast po prawej stronie dział informacyjny. Aby przystąpić do licytacji bądź wystawiać przedmioty na aukcje, musimy się najpierw w serwisie zarejestrować.

Zajmujące 85% polskiego rynku aukcji Allegro cieszy się na razie niczym nie zagrożoną pozycją lidera.

Kolejny serwis, Internetowy Dom Aukcyjny oferuje dwa typy aukcji zwane tutaj: SecondHand i OnLine. Te drugie służą sprzedaży pojedynczych egzemplarzy pełnowartościowych towarów. Osoba (firma) zlecająca licytacje może być jawna lub anonimowa (nie znana osobom licytującym). Licytacja trwa co najmniej 15 minut, ale nie krócej niż 5 minut od wpłynięcia ostatniej oferty, i odbywa się online. Można zastrzec cenę minimalną, poniżej której aukcja zostanie unieważniona. Aukcja typu SecondHand służy sprzedaży przedmiotów używanych, jej czas zaś może zawierać się w zakresie od 1 do 7 dni. Zlecający wyznacza cenę początkową, od której zaczyna się licytacja, i wysyła towar do zwycięzcy.

Prawie jak w Sotheby’s

Wartym odwiedzenia serwisem jest Interaukcja, oferująca dwa rodzaje aukcjinull non stop i private. Na aukcjach non stop producenci i handlowcy wystawiają towary (zazwyczaj nowe i z gwarancją) po cenie znacznie niższej od rynkowej. Aukcja private natomiast to rubryka udostępniona osobom prywatnym – tu królują zwykle rzeczy używane. Specyficznym rodzajem aukcji są

highlights — pod wirtualny młotek trafiają artykuły kosztujące przysłowiową złotówkę. Serwis EasyNet Aukcje zaoferuje nam ponad 850 produktów na wspaniale zorganizowanej stronie. Trochę szkoda, że większość przedmiotów należy do trzech kategorii: muzyka, odzież i książki. Wspominając o walorach estetycznych, nie można oprzeć się pokusie odwiedzenia Domu Aukcyjnego TOMATO: ciekawy pomysł i bardzo oryginalne wykonanie, a liczba wystawionych pod młotek przedmiotów szybko rośnie.

Jeśli obiektem naszych poszukiwań są komputery, powinniśmy zainteresować się serwisem Areny (dawna Aria.pl ). Podobny profil ma

Targowisko — 200 przedmiotów, 106 zakwalifikowanych jako komputery, stosunkowo obfity jest tu dział dla melomanów – 95 przedmiotów. Inny serwis, którego oferta jest zdecydowanie „techniczna” to E-aukcja.pl .

Do grona aukcji, na które warto od czasu do czasu zaglądać, można zaliczyć: @aukcja w Internecie, @-Rynek.YoYo.pl, Eurobazar, Kto da więcej – twoja prywatna aukcja. Można tu zwykle wybierać spośród 40-70 produktów. Czasami zdarzają się ciekawe oferty, np. nowa kuchenka gazowa za połowę ceny.

Kup pan domenę

Są jeszcze dwa serwisy aukcyjne, które zasługują na szczególną uwagę, mianowicie: Platforma – Aukcje OnLine oraz Domena. Pierwszy to aukcja przede wszystkim dzieł sztuki, antyków, kolekcji obrazów. Ci, którzy lubią otaczać się rzeczami niepowtarzalnymi, znajdą tu kolekcje brzytew, kieł morsa, krokodyla z kości słoniowej, pierścień na serwetki, lustro, a także obraz Jacka Malczewskiego za jedyne 160 000 złotych…

Drugi to aukcja domen i adresów stron WWW. Możemy tutaj kupić adres, pod jakim będzie można znaleźć w Sieci naszą firmę. Ofert do zlicytowania zostało jeszcze sporo – przy cenach, które osiągają nic dziwnego….

Choć na razie niekwestionowaną pozycją lidera cieszy się Allegro, również inne serwisy rozwijają się w szybkim tempie, co pozwala przypuszczać, że sieciowe aukcje na dobre zagoszczą w polskim Internecie.

Info
Grupy dyskusyjne:
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Aukcje w Polsce:
Allegro http://www.allegro.pl/
Arena http://aukcje.arena.pl/
Aukcje.gr.pl http://www.aukcje.gr.pl/
Dom Aukcyjny TOMATO http://www.tomato.pl/
Domena http://www.domena.pl/
Licytacje http://www.licytacje.pl/
E-aukcja.pl http://www.e-aukcja.pl/
@-Rynek.YoYo.pl http://www.e-rynek.yoyo.pl/
Eurobazar.pl http://www.eurobazar.pl/
Inter-Aukcja http://www.ia.pl/
Interaukcja http://www.interaukcja.com.pl/
Internetowy Dom Aukcyjny
http://www.aukcja.com.pl/
Kiermasz http://www.kiermasz.pl/
Kto da więcej – twoja prywatna aukcja
http://www.ktodawiecej.com/
Net aukcja http://www.aukcja.com/
NetBiz http://netbiz.home.pl/licytacja/
Onet http://aukcje.onet.pl/
Platforma aukcje online
http://www.aukcje-platforma.pl/
Sprzedane.pl http://www.sprzedane.pl/
Targowisko http://www.targowisko.pl/
Najważniejsze aukcje na świecie:
eBay http://www.ebay.com/
QXL.comhttp://www.qxl.com/
Ubidhttp://www.ubid.com/
Ibazar http://www.ibazar.fr/
Amazon auction
http://s1.amazon.com/exec/varzea/subst/home/ home.html/104-8523023-2695639
Yahoo! Auctions http://auctions.yahoo.com/
Sotheby’s http://www.sothebys.com/
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.