Problemy z oprogramowaniem

Dwa procesory w Windows 2000 Professional Mam pytanie w sprawie Windows 2000: czy wersja Professional wspiera więcej niż jeden procesor, czy też nie? (...) Marcin Spyrka Windows 2000 Professional może pracować na komputerze z maksimum dwoma procesorami. Wersje Server, Advanced Server i Datacenter obsługują odpowiednio do 4, 8 i 32 procesorów. Udostępnianie aplikacji przez sieć […]

Dwa procesory w Windows 2000 Professional

Mam pytanie w sprawie Windows 2000: czy wersja Professional wspiera więcej niż jeden procesor, czy też nie? (…)

Marcin Spyrka

Windows 2000 Professional może pracować na komputerze z maksimum dwoma procesorami. Wersje Server, Advanced Server i Datacenter obsługują odpowiednio do 4, 8 i 32 procesorów.

Udostępnianie aplikacji przez sieć

Jestem zainteresowany korzystaniem ze zdalnego komputera, ale nie znam żadnych programów prócz pcAnywhere Symanteca. Czy jest coś tańszego i w miarę funkcjonalnego?

Pytanie z Hotline

Do zdalnej pracy na komputerze można wykorzystać aplikacje komercyjne (pcAnywhere, Carbon Copy) i shareware’owe (VNC, PC Remote, Remote Control), ale łatwo dostępne jest jeszcze jedno, na dodatek darmowe, narzędzie: NetMeeting. Program ten oprócz swych podstawowych funkcji ma możliwość udostępniania pulpitu czy poszczególnych aplikacji użytkowników. Jest łatwo konfigurowalny i do pracy nie wymaga żadnych dodatkowych komponentów. Wyczerpujące informacje można znaleźć w Pomocy do NetMeetinga pod hasłami: Uaktywnianie zdalnego udostępniania pulpitu, Udostępnianie programów i Udostępnianie pulpitu

Kłopot z pobraniem pliku przez FTP

Podczas ściągania z Internetu z serwera FTP pliku o objętości 9,13 MB, kiedy skopiowałem 7,7 MB operacja została wstrzymana i ukazał się napis: „Został przekroczony czas przeznaczony na ściągnięcie pliku”. Czym to jest spowodowane i co zrobić, aby przedłużyć ten czas?

Krzysztof Jakowuk

Po stronie serwera może istnieć limit czasu pobrania pojedynczego pliku. Ograniczenie to zależy od zainstalowanego na nim oprogramowania. Powszechnie używaną metodą regulującą korzystanie z serwisów FTP jest ustalenie maksymalnego czasu trwania sesji dla pojedynczego połączenia. W opisanym przypadku najpewniej właśnie to ograniczenie zostało przekroczone – limit czasu był niewielki, a transfer przy połączeniu modemowym niezbyt duży, co w sumie spowodowało przerwanie transmisji. Jeśli tylko serwer obsługuje wznawianie połączenia, to gdy w kliencie FTP użyjemy funkcji resume, możliwe będzie pobranie reszty pliku. Jeśli serwer nie pozwala wznawiać sesji, to jedynym wyjściem jest skorzystanie z łącza o większej przepustowości (co w warunkach domowych może być trudne do zrealizowania) lub pobranie zbioru w porze mniejszego obciążenia Internetu.

Domyślny układ klawiatury w Windows 2000 PL

Po instalacji Windows 2000 Professional w wersji polskiej okazało się, że po starcie komputera (w chwili logowania) klawiatura jest w układzie polskim, mimo że ustawiłem w Panelu sterowania układ polski programisty. Po wejściu do systemu jest już dobrze, ale nie zadowala mnie to, ponieważ muszę się męczyć z wpisywaniem loginu i hasła. Jak to zmienić?

Pytanie z Internetu

Problem z układem klawiatury podczas logowania można rozwiązać przez dokonanie odpowiednich wpisów do Rejestru. Po zaimportowaniu do niego zamieszczonego na CD-ROM-ie pliku klawiatura.reg przy logowaniu rozmieszczenie znaków będzie odpowiadało ustawieniom z Panelu sterowania.

Kasowanie załączników w e-mailu

Używam Outlook Expressa 5.0 i nie mogę poradzić sobie w nim z jedną rzeczą. Chciałbym kasować załączniki do maila, ale w taki sposób, żeby nie pozbywać się całej wiadomości. Podam przykład: dostaję list z trzema załącznikami, a mi tak naprawdę potrzebny jest tylko jeden (i oczywiście treść maila). Czy da się coś takiego zrobić?

Pytanie z Internetu

W pytaniu nie jest do końca sprecyzowane, czy chodzi o możliwość kasowania dowolnego załącznika przed pobraniem wiadomości z serwera, czy też o wyrzucenie zbędnych plików po odczytaniu poczty i zapisaniu na dysku lokalnym lub sieciowym. Kasowanie wiadomości na serwerze jest możliwe wtedy, gdy obsługuje on protokół IMAP4 i posiadaczom kont umożliwiono korzystanie z tego protokołu. Jednak w większości wypadków tak nie jest: nawet gdy ten protokół jest obsługiwany przez serwer, to pocztę odczytujemy na ogół za pomocą POP3, gdyż protokół ten kilka razy mniej obciąża serwer. Kasowania wybranych załączników zapisanych na dysku nie dopuszczają dwa najpopularniejsze programy pocztowe: Outlook Express i Netscape Messenger. Taka opcja jest natomiast m.in. w Microsoft Outlook i Pegasus Mail, choć w tym ostatnim nie we wszystkich przypadkach.

Długie logowanie Dial-Up

Podczas łączenia się Dial-Up z TP SA w Windows 98 po akceptacji hasła i użytkownika pojawia sie komunikat „Logowanie do sieci…”. Trwa to z jakieś dobre 30-40 sek. W Windows 95 logowanie odbywało błyskawicznie. Zainstalowałem polecane przez Microsoft patche dla Windows 98, które wydawało mi się, że mogą pomóc, jak wynikało z ich opisu. Ale nic z tego.

Jakub Bujwid

Żeby skrócić czas logowania, wystarczy wybrać Właściwości danego połączenia Dial-Up i na zakładce Typy serwerów w polu Opcje zaawansowane odznaczyć parametr

Zaloguj się do sieci

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.