Strona na zawołanie

Generator Stron Internetowych Q-WWW Standard: Strona na zawołanie

Wykonanie serwisu internetowego nie jest rzeczą prostą. Utworzenie zaawansowanej strony WWW wymaga sporej wiedzy z zakresu HTML-a, stylów kaskadowych oraz JavaScriptu. Coraz częściej autorzy witryn posługują się jednak narzędziami, które ułatwiają im pracę. Do nich należy microsoftowy FrontPage. Aby sprawnie go obsługiwać, wystarczy wcześniej zapoznać się ze zwykłym edytorem tekstu. Ale i w przypadku takich narzędzi musimy samodzielnie zaprojektować wygląd poszczególnych stron, a także strukturę całości serwisu. Istnieją jednak kreatory, dzięki którym wykonanie witryny sprowadza się do podania informacji, jakie zamierzamy w niej umieścić. Do takich narzędzi należy Generator Stron Internetowych Q-WWW Standard. Za pomocą opisywanego programu nie wykonamy prywatnej strony domowej, jest on bowiem przeznaczony dla ściśle określonej grupy odbiorców – właścicieli małych firm, którzy chcieliby zaistnieć w Internecie. Utworzona witryna prezentuje typowe informacje w tego typu serwisach: ofertę przedsiębiorstwa, dane adresowe itp.

Schemat, według którego budowane są strony i ich wzajemne zależności, jest stały, choć przewidziano możliwość jego drobnych modyfikacji. Użytkownik ma do dyspozycji szablony pozwalające wybrać stronę graficzno-kolorystyczną tworzonej witryny. Niestety – choć producent zapowiada zwiększenie ich liczby, w chwili testowania aplikacji dostępne były tylko trzy szablony dla części informacyjnej serwisu i jeden dla sklepowej.

Cztery szablony określające wygląd tworzonej witryny to stanowczo za mało.

To nie pomyłka. Q-WWW pozwala w bardzo łatwy sposób stać się właścicielem sklepu internetowego. Co warte podkreślenia, otwarcie wirtualnego straganu jest możliwe u dowolnego dostawcy usług internetowych. Nie musi on oferować nam konta z bazą danych, która zwykle w takich przypadkach przechowuje informacje na temat sprzedawanych towarów. Tę funkcję przejmuje Generator Stron Internetowych. To on gromadzi dane dotyczące naszej oferty. Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność generowania zestawu stron WWW po każdorazowej zmianie asortymentu sklepu. Nie jest to wcale trudne – wystarczy dopisać nowe produkty lub usunąć stare, nacisnąć jeden przycisk i przesłać utworzone pliki na serwer. Oczywiście tak prosty sklep nie oferuje funkcji współpracy z magazynem. Nadaje się więc raczej dla firm, których oferta nie zmienia się zbyt często, a sprzedawane towary są dostępne cały czas.

Obsługa aplikacji nie jest skomplikowana. Jednak jeśli zechcemy utworzoną witrynę opatrzyć niestandardowymi elementami (np. informacją o promocji), czekają nas kłopoty. Q-WWW oferuje możliwość dodania na głównej stronie przycisku prowadzącego do dokumentu opisującego tzw. hit, prezentujący np. atrakcyjne ceny produktów. Niestety – ów dokument musimy przygotować sami, gdyż program nie oferuje w tej akurat kwestii żadnej pomocy.

Trochę dziwi też, że chcąc sformatować wpisywany tekst, musimy posługiwać się znacznikami HTML-a. O wiele prościej byłoby zaznaczyć wybrany fragment i nacisnąć klawisze [Crtl]+[B] czy [Ctrl]+[I].

Słabym punktem Generatora Stron Internetowych jest jakość tworzonego kodu HTML. Rzeczą niedopuszczalną jest to, iż strony zakodowane są w standardzie CP-1250, a nie w obowiązującym ISO-8859-2. Po zajrzeniu do „wnętrza” dokumentów osobie znającej się na HTML-u włos się zjeży na głowie. Autorzy programu nie słyszeli chyba o obowiązujących obecnie standardach, jak choćby o stylach kaskadowych. Znaczniki często zagnieżdżają się w sposób niedozwolony, tworząc trudną do zaakceptowania całość.

Q-WWW to klasyczny przykład dobrego pomysłu w nie najlepszym wykonaniu. Idea generatora stron nie jest może oryginalna, ale aplikacja nie ma obecnie na polskim rynku konkurentów. Sama koncepcja sklepu, który działa bez serwera bazy danych, jest innowacyjna i może zostać doceniona przez klientów. Jednak mała liczba szablonów, drobne błędy oraz niska jakość generowanego kodu HTML sugerują, że autorzy programu powinni pomyśleć o jego kolejnej wersji.

Generator Stron Internetowych Q-WWW Standard
Wymagania: PC 486; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 10 MB na dysku
+ brak konieczności współpracy sklepu z bazą danych
– mała liczba szablonów
– niska jakość generowanego kodu HTML
Producent: QBS, Warszawa,
tel.: (0-22) 646 74 24, faks: (0-22) 646 61 50, e-mail: [email protected], http://www.qbs.com.pl/
Cena: 1220 zł
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajdzie się wersja testowa pakietu Q-WWW