Wytnij sobie Józefa

Moja pierwsza Biblia: Wytnij sobie Józefa

Tysiące biblijnych historii to doskonały materiał na opowieści dla dzieci. Ich selekcji i niezbędnego uproszczenia podjęło się tym razem znane wydawnictwo Dorling Kindersley. W efekcie powstał program Moja pierwsza Biblia, który w naszym kraju wydała w polskiej wersji językowej firma Onet.pl.

Rdzeń pakietu tworzą fragmenty Księgi Rodzaju. Przedstawiono siedem opowieści. Oprócz „żelaznej” pozycji w repertuarze, czyli historii o stworzeniu świata, dzieci dowiedzą się o ofierze Abrahama, Józefie i jego braciach, Jonaszu w brzuchu ryby, Danielu w jaskini lwów, ocaleniu Mojżesza i Arce Noego.

Starotestamentowe historie są ładnie ilustrowane, a co trudniejsze wyrazy zostały opatrzone hipertekstowymi wyjaśnieniami.

Czytane przez lektorkę opowieści są ściśle skorelowane z towarzyszącymi im ilustracjami. Niektóre obrazki są niepełne – zamiast jednego elementu widzimy jedynie jego kontur. Po kliknięciu brakującego fragmentu pojawia się zagadka sprawdzająca zrozumienie tego urywka opowieści. Jeśli udzielona zostanie prawidłowa odpowiedź, brakujące miejsce wypełniane jest rysunkiem. Niestety, zagadki są czasami zbyt proste. Co gorsza, zdarza się, że pytanie dotyczy starotestamentowych treści pominiętych przez autorów.

Walorem edukacyjnym aplikacji są hipertekstowe wyjaśnienia niektórych słów, takich jak: naród, potop, wstyd, faraon i innych. Ponadto każdej opowieści towarzyszy związana z nią gra, mająca ćwiczyć pamięć, wyobraźnię przestrzenną lub zręczność. Zdobytą wiedzę można sprawdzić w liczącym niemal 200 pytań, trójstopniowym quizie. Dodatkową atrakcję stanowi dział Zrób to sam, który pozwala użytkownikowi na przygotowanie i wydrukowanie własnej papeterii, wykorzystującej elementy graficzne programu, ekslibrisów, zakładek do książek, wizytówek, kartek pocztowych.

Zapowiadający możliwość zapoznania malucha z Księgą tytuł programu trzeba uznać za nadany nieco na wyrost. Jednak aplikacja spełnia swoje zadanie także jako zbiór zabaw dla 4-8-latka, i to nie tylko komputerowych.

Moja pierwsza Biblia
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486DX 133 MHz, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x, ok. 10 MB na dysku
+ atrakcyjna oprawa graficzna
+ obszerna Pomoc
+ oryginalne zabawy
– jedynie siedem opowiedzianych historii
– mało wyszukane pytania testowe
– rozdzielczość robocza 640×480
Producent: Onet.pl, Bielsko-Biała
tel.: (0-33) 811 87 29
faks: 812 31 41
e-mail: [email protected]
http://www.opm.pl/
Cena: 99 zł