Z misiem w herbie

Panda Global Virus Insurance: Z misiem w herbie

Jak niebezpieczne są wirusy komputerowe, przekonał chyba wszystkich rozpowszechniany za pośrednictwem Internetu „wirus miłości”. A przecież akurat ten „szkodnik” nie był specjalnie groźny – powodował tylko utratę plików multimedialnych. W ekstremalnym przypadku złośliwy wirus potrafi zniszczyć pamięć Flash w BIOS-ie – tak działa „słynny” Czarnobyl. W wyniku jego „pracy” komputera w ogóle nie uda się uruchomić. Zatem rozsadnie jest używać aplikacji, które zabezpieczą nasz komputer przed efektami działania niebezpiecznych mikroprogramów. Do takich narzędzi zalicza się Panda Global Virus Insurance. Pakiet dysponuje pokaźną bazą sygnatur elektronicznych „szkodników” – potrafi rozpoznać ok. 50 000 wirusów.

W skład pakietu wchodzą trzy niezależne aplikacje: Panda Antivirus Local Networks, Panda Antivirus Platinium i Panda Antivirus dla systemów DOS/Windows 3.1x oraz Windows 9x/NT. Dodatkowo w pudełku znajdziemy dwie dyskietki ratunkowe, instrukcje obsługi do wymienionych programów oraz kartę aktywacyjną, którą po wypełnieniu należy odesłać do głównej siedziby producenta aplikacji w Hiszpanii. Jest to konieczne, jeżeli chcemy uaktywnić usługę pobierania uaktualnień programu i definicji wirusów przez Internet.

Panda Global Virus Insurance pozwala na zabezpieczenie hasłem wszystkich ustawień programu.

Panda Antivirus Local Net-works pozwala na stworzenie skutecznej ochrony antywirusowej sieci LAN niezależnie od typu serwerów w niej pracujących (Windows NT, NetWare, Exchange). Administrator może skanować zasoby każdej stacji roboczej w celu unieszkodliwienia znajdujących się na niej „mikrobów”. Program udostępnia moduł automatycznego uaktualniania skanera antywirusowego na wszystkich stacjach roboczych. Rola administratora ograniczy się jedynie do „postawienia ptaszka” przy nazwie stacji roboczej, do której mają zostać dostarczone najświeższe wersje baz danych wirusów.

Po uruchomieniu narzędzia Panda Antivirus Platinium mamy możliwość wyboru sposobu działania naszej aplikacji. Dostępna jest opcja natychmiastowego skanowania dysków, zarówno lokalnych, jak i sieciowych. Sam program pozwala na szukanie wirusów w plikach skompresowanych, w zbiorach systemowych, załącznikach do poczty elektronicznej oraz w zbiorach o zdefiniowanych rozszerzeniach, programach lub we wszystkich plikach znajdujących się na naszych dyskach. Wynik poszukiwań przedstawiany jest w postaci raportu. Pakiet Panda Anivirus został wyposażony w moduł heurystycznego rozpoznawania wirusów jeszcze nieznanych.

Poszukiwanie można prowadzić według ustalonego terminarza. Użytkownik określa konkretne terminy lub przedziały czasowe, w których mają odbywać się procesy skanowania. A dzięki funkcji skanowania startowego podczas uruchamiania systemu program sprawdzi boot sektor dysku startowego, pamięć RAM i określone foldery.

Warta wyróżnienia jest funkcja zablokowania dostępu do wybranych stron WWW. Da się też uniemożliwić korzystanie z protokołów komunikacyjnych, np.: ftp, telnet, SMTP, TFTP (Trivial Mail Transfer), gopher, finger, HTTP, NNTP i IRC.

Aplikacja prezentuje informacje na temat każdego rozpoznanego wirusa.

Jeżeli okaże się, że na dysku mamy zawirusowane pliki, zostaniemy o tym powiadomieni. Aplikacja wyświetla ostrzeżenie na ekranie komputera albo wysyła do wybranej osoby list elektroniczny zawierający informację o wykryciu „szkodnika”.

Panda Antivirus to okrojona i uboższa wersja pakietu Panda Antivirus Platinium. Wybór środowiska instalacji odbywa się w oknie DOS-owym, przez co w pierwszej chwili można mieć wątpliwości, czy rzeczywiście instalujemy pakiet w wersji dla systemu Windows 98. Bez obaw – ta edycja Pandy działa pod kontrolą Okienek. Ale od razu nasuwa się pytanie, po co w ogóle powstała ta odmiana programu. Wydaje się to jednak celowym rozwiązaniem chociażby dlatego, że nie zawsze dysponujemy maszyną na tyle silną, aby instalować na niej program w wersji Platinum. Dla przykładu: Panda Antivirus Platinum potrzebuje komputera z procesorem 486, 16 MB pamięci RAM i 50 MB wolnej przestrzeni dyskowej; z kolei Panda Antivirus dla systemu DOS/Windows 3.1x wymaga tylko procesora 386, 4 MB pamięci RAM, 9 MB wolnego miejsca na dysku i 400 KB pamięci rozszerzonej (XMS).

Panda Global Virus Insurance integruje się z systemem poprzez dodanie do menu kontekstowego ikony umożliwiającej skanowanie wybranego napędu, folderu lub pliku jednym kliknięciem myszy. Autorzy gwarantują zarejestrowanym użytkownikom całodobowy serwis przez 365 dni w roku. Posiadacze pakietu mający jakiekolwiek problemy z wirusami mogą dzwonić do firmy Panda Software, wysłać faks lub wiadomość e-mail opisującą kłopoty i oczekiwać odpowiedzi.

Reasumując, pozostaje tylko życzyć autorom jak najwięcej klientów, a wszystkim jej użytkownikom dotrzymania zapewnień o serwisie prowadzonym non stop. Wtedy bez wątpienia obie strony będą zadowolone.

Panda Global Virus Insurance
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, ok. 50 MB na dysku (Windows 9x/NT); PC 386, 4 MB RAM, ok. 10 MB na dysku (DOS/Win 3.1x)
+ praca na wielu platformach systemowych
+ rozbudowane funkcje administracyjne modułu Panda Antivirus Local Network
+ blokowanie możliwości korzystania z wybranych serwisów internetowych
Producent: Panda Software, Hiszpania, http://www.panda-software.com/
Dostarczył: Cellco, Szczecin, tel.: (0-91) 460 00 75, faks: 469 34 35, e-mail: [email protected], http://www.cellco.com.pl/
Cena: ok. 300 zł (Panda Antivirus Platinium); pełny pakiet z licencją dla 5 użytkowników: ok. 1700 zł (licencja na 1 rok); ok. 2400 zł (licencja na 2 lata); ok. 2900 zł (licencja na 3 lata)
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Programy antywirusowe znajduje się wersja testowa pakietu Panda Antivirus.