Be-ztroskie życie

Niedawno producent BeOS-a poinformował, że najnowsza, piąta wersja tego systemu operacyjnego została pobrana z witryny internetowej firmy ponad milion razy. Wraz ze wzrostem popularności BeOS-a zwiększa się jednak liczba osób stawiających mu indywidualne wymagania. W numerze 02/2000 CHIP-a (artykuł "To Be or not to Be") pisaliśmy o instalacji BeOS-a. Umieszczenie na dysku twardym plików systemu […]

Niedawno producent BeOS-a poinformował, że najnowsza, piąta wersja tego systemu operacyjnego została pobrana z witryny internetowej firmy ponad milion razy. Wraz ze wzrostem popularności BeOS-a zwiększa się jednak liczba osób stawiających mu indywidualne wymagania.

W numerze 02/2000 CHIP-a (artykuł „To Be or not to Be”) pisaliśmy o instalacji BeOS-a. Umieszczenie na dysku twardym plików systemu to jednak dopiero początek pracy. Kolejnym jej etapem jest dostosowanie ustawień środowiska do włas-nych potrzeb.

Analogicznie jak systemy uniksowe BeOS oferuje wiele rozmaitych ustawień, pozwalających na bardzo szczegółowe dopasowanie interfejsu i właściwości funkcjonalnych środowiska do indywidualnych potrzeb użytkownika. Przykładem tego jest fakt, iż programiści firmy Be pamiętali o przyzwyczajeniu rzeszy użytkowników Windows do używania klawisza [Ctrl] w skrótach klawiaturowych. Również GUI (Graphical User Interface) BeOS-a może zostać zmieniony stosownie do wymagań użytkownika, upodabniając się do rozwiązań znanych z innych systemów operacyjnych. Wykonywanie wielu powtarzających się czynności zautomatyzujemy, wykorzystując skrypty powłoki. Podobnie jak uniksowe powłoki, BeOS-owy Terminal oferuje w tym przypadku wiele interesujących możliwości.

Dzięki prostej i logicznej konstrukcji systemu operacyjnego wielu usprawnień można dokonać intuicyjnie. Niektóre z nich wymagają jednak znajomości tematyki Uniksa lub wręcz specyfiki BeOS-a. Mimo dużej stabilności i niezawodności także w tym ostatnim środowisku mogą zdarzyć się niekiedy sytuacje awaryjne, o których warto wiedzieć, zanim zetkniemy się z nimi w praktyce. Zastanowimy się więc, jak przywrócić funkcjonalności działającego niestabilnie systemu bądź zminimalizować negatywne skutki błędów BeOS-a lub aplikacji. Zamieszczony w niniejszym artykule zestaw porad i wskazówek ma za zadanie ułatwić pracę oraz obsługę młodego, lecz zyskującego coraz większą popularność systemu operacyjnego.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
BeOS 5.0 Personal Edition:
http://www.be.com/products/freebeos/
Wskazówki dla użytkowników systemu:
http://www.betips.net/
http://www.be.com/support/faqs/
http://www-classic.be.com/users/tips/
Na płycie CD dołączonej do CHIP-a 06/2000 w kategorii Aktualności | Software można znaleźć BeOS-a 5.0 PE
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.